به گزارش برنا ،محمدمهدی تندگویان در شصت و هشتمین جلسه ستاد ساماندهی امور جوانان با بیان اینکه سن جوانی در کشور بین ۱۵ تا ۲۹ سال در نظر گرفته شده است، گفت: بکارگیری این رده سنی باعث شده است تا هم با وزارت آموزش و پرورش و هم با وزارت کار دچار مشکلاتی شویم، چرا که جوانان ۱۵ ساله به لحاظ قانونی در انجام امور اداری و حتی مراجعه به بانک ها با محدودیت روبرو هستند اما با تغییر حداقل این سن به ۱۸ سال این مشکل برطرف خواهد شد. همچنین با توجه به افزایش امید به زندگی در کشور، به نظر می رسد سقف جوانی نیز باید به ۳۵ سال افزایش یابد.

وی با بیان اینکه این پیشنهاد باید در نهایت به شورای عالی جوانان رفته و در آنجا به تصویب برسد ادامه داد: مصوبه دیگری که باید در این شورا بررسی شود مربوط به سیاستگذاری جوانان در کل کشور است. به نظر می رسد یک سیاستگذاری کلانی در حوزه جوانان در کشور وجود ندارد. این موضوع مرتبط با تفکیک وزارت ورزش از سازمان جوانان نیست و مربوط به موضوع آینده جوانان کشور است.

معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان با تاکید بر اینکه این حوزه نیازمند سیاستگذاری های کلان کشوری است نیز تصریح کرد: هفت کمیسیون تخصصی زیرمجموعه ستاد ملی جوانان برای تدوین سیاستگذاری در این حوزه مشغول به کار شدند که شامل کمیسیون های ازدواج، مشارکت اجتماعی، اشتغال، اوقات فراغت، آسیب های اجتماعی و فضای مجازی هستند.

وی با بیان اینکه در طول هشت ماه گذشته در معاونت ساماندهی امور جوانان تغییرات عمده ای در سیاستگذاری اتفاق افتاده است، تصریح کرد: یکی از مهمترین دستاوردهای این معاونت در طول سال گذشته برگزاری مجمع ملی جوانان با حضور سازمان های مردم نهاد این حوزه در شیراز بوده است.

تندگویان با اشاره به فعالیت های این معاونت در سطح کلان نیز اظهار کرد: فعالیت در حوزه کارآفرینی، اشتغال و هماهنگی با نهادهای مختلف مانند ستاد کل نیروهای مسلح، وزارت ارتباطات، صنعت و معدن، معاونت علمی و پژوهشی ریاست جمهوری و به ویژه وزارت کشور در خصوص ثبت شناسه تشکل ها نیز از جمله مهمترین این فعالیت ها بوده است.

وی با اشاره به فرا رسیدن هفته جوان در هشتم اردیبهشت ماه نیز اظهار کرد: با توجه به بیانات مقام معظم رهبری و تاکید ایشان بر مسائل جوانان، برنامه های این هفته باید هر چه پرشورتر برگزار شود. در طول یکسال گذشته هیچ سخنرانی از مقام معظم رهبری نبوده است که در آن به جوانان اشاره نشده باشد. این تاکید همچنین از سوی ریاست جمهوری نیز برای بکارگیری جوانان و به ویژه انتصاب در پست های مدیریتی وجود دارد.

به گفته تندگویان برگزاری همایش های تخصصی کارآفرینی، گردشگری و فرهنگی و همچنین شبکه سازی تخصصی تشکل ها از عمده ترین رویکردهای این معاونت در حوزه جوانان بوده است.

تندگویان با انتقاد از اینکه مهمترین مشکل حوزه جوانان عدم برون سپاری کارهای دولتی به تشکل ها در استان های مختلف است نیز گفت: در حال حاضر بیش از ۲۰۰۰ تشکل مردم نهاد در استان ها و حتی روستاها فعال هستند که فعالیت آنها با امتیازات خوبی نظیر معافیت مالیاتی و بیمه ای همراه است. این تشکل ها می توانند ظرفیت های خوبی برای انجام امور دولتی باشند.