| چهارشنبه، 26 مرداد 1401
نگاه ایران:  روزنامه شرق نوشت: روز سه شنبه؛ «جهانبخش محبی نیا» مشغول صحبت درباره یک طرح در مجلس بود. میان دو جمله اش سکوت کرد تا نفسی بگیرد.
صدای مجلس از رادیو پخش مستقیم می شد. در حالی که محبی نیا ساکت بود، ناگهان صدایی دورتر از میکروفون اصلی به گوش رسید: «به ما این دختر خوشگل ها رو نشون بده».
آنها که زنده گوش می دادند، شوکه شدند و آنها هم که نشنیده بودند، از آرشیو رادیو بیرون کشیدند و در فضای مجازی به اشتراک گذاشتند؛ یک بار، دو بار، سه بار و چندین بار.
جمله را درست شنیدند: «به ما این دختر خوشگل ها رو نشون بده». از مجلس شورای اسلامی چنین صدایی آمد. این جمله در فضای مجازی حکم بمب را دارد؛ بیشتر حساب ها و کانال ها در تلگرام، توییتر و اینستاگرام که باز شود، این جمله به گوش می رسد: «به ما این دختر خوشگل ها رو نشون بده».
درباره اینکه چه کسی این جمله را گفته، اسامی مختلفی مطرح شده است. حالا حجت الاسلام «علیرضا سلیمی»، نماینده محلات در مجلس که عضو هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان هم هست، از دو احتمال در رابطه با «به ما این دختر خوشگل ها رو نشون بده» صحبت می کند. او به «شرق» می گوید: «دو احتمال مطرح است؛ اول اینکه ممکن است صداگذاری شده باشد که هیئت نظارت به صورت ویژه قرار است پیگیری کند».
او در پاسخ به اینکه این صدا در پخش زنده رادیو شنیده شده، چطور ممکن است صداگذاری شده باشد، گفت: «از بحث هایی که با آقای «کیایی»، مدیر روابط عمومی مجلس و بعضی نمایندگان و برخی اعضای هیئت رئیسه داشتیم، این بود که ممکن است صداگذاری شده باشد که در حال پیگیری هستند».
او افزود: «اگر صدا گذاری شده باشد، باید دید چه کسانی این کار را کرده اند». او درباره احتمال دوم هم گفت: «ممکن است که واقعیت داشته باشد که در آن صورت در هیئت نظارت بررسی می کنیم که چه کسی بوده».
او درباره اسامی مطرح شده هم گفت: «اسامی ای که مطرح شده، واقعیت ندارد و ممکن است دوستی و دشمنی با برخی نمایندگان وجود داشته باشد». او افزود: «به صورت ویژه از طریق هیئت نظارت پیگیری می کنیم؛ گفتیم که کل فیلم را بازبینی کنیم».
او در پاسخ به اینکه فیلم کدام بخش از مجلس قرار است بازبینی شود، گفت: «کل فیلم؛ قسمت هیئت رئیسه و کل اطراف آقای محبی نیا و همین طور از نظر فنی بررسی شود که آیا امکان دارد دو تا میکروفون هم زمان باز باشد؟».
او درباره جلسه هیئت نظارت هم گفت که قرار است هفته آینده جلسه تشکیل و بررسی شود. او گفت که «اگر این صدا اصالت داشته باشد، در هیئت نظارت با فرد گوینده برخورد خواهد شد». در همین حال تعدادی از نمایندگان مجلس در نامه ای به رئیس مجلس شورای اسلامی، خواستار رسیدگی به پخش «به ما این دختر خوشگل ها رو نشون بده» از تریبون روز سه شنبه مجلس و برخورد با فرد خاطی شدند.
«علیرضا رحیمی»، نماینده تهران به «ایسنا» گفته که «تعدادی از نمایندگان با سلایق مختلف سیاسی نامه ای به هیئت رئیسه و رئیس مجلس تنظیم کردند و خواستار بررسی حاشیه های پیش آمده هنگام نطق یکی از نمایندگان در جلسه سه شنبه شدند». به گفته او «این اتفاق باعث رنجش و کدورت هم وطنان به خصوص بانوان شد. ما در این نامه از هیئت رئیسه درخواست رسیدگی و برخورد لازم با فرد مربوطه را داشتیم البته هنوز محرز نیست که این صدا متعلق به نماینده یا اشخاص دیگری است که به ندرت در بین جایگاه نمایندگان تردد می کنند».
این عضو هیئت رئیسه فراکسیون امید تأکید کرد: «مهم آن است که اتفاقی خلاف شئونات اخلاقی و عرفی در مجلس رخ داده، هیئت رئیسه نسبت به این مهم مسئول است و باید برخورد کند». او درباره نحوه برخورد هیئت رئیسه، گفت: «هیئت رئیسه می تواند دو نوع برخورد داشته باشد؛ یکی اینکه موضوع را برای رسیدگی به هیئت رئیسه ارجاع دهد و دیگر اینکه مستقیم فرد یا گروهی را مأمور رسیدگی کند».
نامه به لاریجانی
رحیمی همچنین به بازبینی فیلم جلسه اشاره کرد و گفت: «به لحاظ اهمیت موضوع شخصا فیلم جلسه دیروز را بازبینی کردم، صدا ساختگی نیست؛ صدایی است که داخل صحن بوده اما به هیچ وجه هویت صدا و شخص قابل تشخیص نیست چون صحنه تصویربرداری نشده است».
 به این ترتیب می توان گفت فرضیه صداگذاری به کل مردود است. این نماینده مجلس همچنین گفت که فراکسیون زنان به شدت پیگیر این نامه است. در متن نامه مذکور که به لاریجانی رئیس مجلس نوشته شده، آمده: «در جلسه علنی روز سه شنبه ٢٨/١/٩٧ هم زمان با نطق آقای محبی نیا، صدای دیگری از زبان فردی در تریبون مجلس در رسانه ها پخش شده که حاوی کلمات زشت و خلاف شئونات و آموزه های اسلامی است، این موضوع باعث جریحه دارشدن قلوب ملت شریف و نمایندگان مجلس شورای اسلامی شده است. لذا مقتضی است دستور فرمایید فورا موضوع جهت رسیدگی و اعمال مجازات قانونی مرتکب در هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان یا دیگر مراجع قانونی اقدام شود».
البته این نخستین بار نیست که در مجلس حوادثی دور از شأن آنجا اتفاق می افتد؛ سلفی با موگرینی در جریان مراسم تحلیف روحانی، صحنه های گلابی خوردن قاضی پور و از همه پر سر و صداتر، ضرب وشتم خبرنگار روزنامه ایران توسط نادر قاضی پور، نماینده ارومیه تنها نمونه هایی از این رفتارهاست. البته حمله «هاجر چنارانی» با پایه میکروفون به یکی از مسئولان استانداری خراسان رضوی در یک مراسم را هم نباید از یاد برد؛ حالا باید دید این بار با فردی که گفته «به ما این دختر خوشگل ها رو نشون بده» چه برخوردی خواهد شد.
به اشتراک بگذارید:

نگاه شما:

security code