| پنجشنبه، 20 مرداد 1401
سیروس مقدم از چندگانه «پایتخت» می‌گوید
       کد خبر: 175588
نگاه ایران: حالا چند سال است که مردم هر نوروز به انتظار تماشای سریال «پایتخت» می نشینند، سریالی که زوج هما و نقی باعث می شود که دل خیلی از زن و شوهرها غنج برود که این زوج با همه مشکلاتشان باز هم همدیگر را دوست داشته باشند. این خانواده به همراه نسرین، خواهر نقی و ارسطو امسال هم با اتفاقات پیش بینی نشده ای مواجه می شوند که قرار است نوروز 97 مردم را با خود همراه کنند. سیروس مقدم کارگردان فصل های مختلف «پایتخـت» در گفتگـویی با ویژه نامه نوروزی جام جم، از ویژگـی های این سریال، شخصیت ها و مخصوصاً فصل پنجم آن می گوید. این کارگردان سال هاست در رسانه ملی فعالیت دارد و سریال های پرمخاطبی را هم ساخته؛ از «پلیس جوان» با بازی شهاب حسینی گرفته تا سریال های مذهبی و اجتماعی و این اواخر سریال های کمدی همچون «چک برگشتی» و «پایتخت»، که بیشترشان هم جزو پربیننده های تلویزیون بوده اند.  

یکی از جذابیت های خانواده «پایتخت» دو شخصیت اصلی آن یعنی نقی و هما و ارتباط محبت آمیزی است که بین این زوج دیده می شود یا ربطه ای که بین نقی و پدرش بابا پنجعلی وجود دارد؛ روابطی که قرار نیست کلیشه باشد و مخاطب به راحتی آن ها را می پذیرد. چطور به این شخصیت پردازی رسیدید؟

شما نمی توانید فردی را پیدا کنید که در زندگی خود ناموفق باشد و بعد بتواند چنین رابطه موفقی را بنویسد. من، خشایار الوند، محسن تنابنده و... روابط حسی و عاطفی خوبی با والدین مان داشته ایم. حسی که به پدر و مادر و همسر در این سریال می بینید پیش ازاین توسط خود ما تجربه شده و به همین دلیل این قدر خوب در سریال نمایش داده می شود. زیرا کسی که عشق را نشناسد، نمی تواند آن را تصویر کند. عشقی که بین نقی و پدرش هست بین خود محسن تنابنده و پدرش نیز وجود داشت. پدر آقای تنابنده فوت کرده است، اما شما نمی دانید در دورانی که بیمار بود او چگونه مثل پروانه دور پدرش می گشت. رابطه هما و نقی هم از این قاعده خارج نیست. ما به زوجی نیاز داشتیم که در آن زن صبورتر، آرام تر و با برنامه ریزی بیشتری نسبت به خانواده و معضلات پیرامونش نگاه کند و از سوی دیگر نقی مردی باشد که اگرچه به شدت خانواده اش را دوست دارد و زحمتکش و غیرتی است، اما خودخواهی هایی دارد. قرار بود وقتی این زوج کنار هم قرار می گیرند ضمن اینکه خصوصیات خوب و بدشان در کنار هم بارز می شود و نوعی کمدی ایجاد شود، نکات آموزشی و تربیتی هم داشته باشد. در اوج ناراحتی ها و دلخوری ها زن آخر شب غذا درست می کند یا نقی برای دوپینگ کشتی اش با همسرش چای می خورد و دوباره شارژ می شود.

پس علت استقبال مخاطبان، باید همین خانواده محوری باشد؟

خلأ این ارتباط گرم بین زن و شوهرها در جامعه حس می شود و به همین دلیل با خود فکر می کنند ای کاش این ارتباط بین همه زوج ها و والدین وجود می داشت.

در قصه «پایتخت 5» ظاهراً سراغ داعش هم رفته اید...

ما سراغ داعش نرفتیم داعش سراغ ما آمد (می خندد) و اتفاقاتی رخ می دهد که باید در سریال ببینید. داستان ناخواسته به اتفاقاتی می کشد که خانواده از آن سر درمی آورد. مثل اینکه شما وارد قایقی شوید که ناخواسته به سمت پاناما می رود و این میان مجبور هستید خودتان را نجات دهید وگرنه در پاناما غرق می شوید.

فکر می کنم فصل پنج سریال جذابیت های زیادی داشته باشد، اما آیا نگرانی هم دارید که این فصل علی رغم تلاش هایتان دیده نشود یا بازخورد لازم را نگیرد؟

هر اثر هنری مثل هندوانه در بسته است که تا زمانی که روی آنتن نرود نمی توانید متوجه بازخورد و چگونگی آن شوید. این بازتاب ها خیلی هم به شرایط جامعه و اوضاع واحوال کشور بستگی دارد، یعنی اگر مردم حال خوشی داشته باشند بازتاب خوبی هم خواهد داشت و اگر شرایط چندان مساعدی نباشد، این بازخوردها افت خواهد داشت. بااین حال ما مجموعه ای از جذابیت ها را در «پایتخت» کنار هم چیده ایم. شما در این سریال برای اولین بار با صحنه ها و دکورها و موقعیت هایی روبه رو می شوید که نه تنها در سینما و تلویزیون ایران، که به نظر من در دنیا هم کمتر تجربه شده است.موقعیت هایی که ایجاد شده و تصاویری که خلق شده، کمتر دیده شده است و شما هیچ فیلم و سریالی را نمی بینید که یک ساعت در بالنی در آسمان با 10 پرسوناژ دچار حادثه شود، در طوفان گیر کند و... محال است جز «جادوگر شهر از» و سایر انیمیشن ها این تصاویر را در کنار هم دیده باشید. به همین دلیل دیدن این صحنه ها برای مخاطب جذاب است و موقعیت های جدیدی دارد.

بخش بالن تا چه حد واقعی و تا چه حد براساس جلوه های ویژه بصری پیش می رود؟

بخش جلوه های بصری کار از بخش واقعی آن برایمان سخت تر بود، چون باید خیلی موقعیت ها را بازسازی می کردیم و 6 ماه است که مسئول این بخش در حال کار است.

شما در این سال ها سریال های متفاوتی داشتید، از «پلیس جوان» گرفته تا سریال هایی که در همین گفتگو از آن ها نام برده شد تا آثاری مثل «روز حسرت». این سوژه ها را چگونه انتخاب می کنید؟

هیچ گاه سوژه ای را که یک بار روی آن کار کرده ام دوباره سراغش نمی روم و به همین دلیل تنوع ژانر و موضوع در کارهای من زیاد است و از سریال پلیسی تا فانتزی و ماورایی در کارنامه ام دیده می شود. من خود را در انتخاب قصه هایم محدود می کنم و به این فکر می کنم که قصه مورد نظرم چه دردی را از روزگار من دوا می کند. سعی می کنم قصه ای بسازم که به روزگار جامعه ام نزدیک باشد و حداقل یکی از دردهای جامعه ام را در قصه ام مطرح کنم. همچنین همیشه در انتخاب قصه هایم دقت می کنم که با نویسنده هایی کار کنم که سلیقه های مختلف داشته باشند.

بعد از «پایتخت» چه خواهید کرد؟

سریال «هنگام بیداری» را داریم که حدود یک سال هم هست درگیر آن هستیم و من خیلی دوستش دارم. ژانر این کار هم در سریال های من تکرار نشده است. «هنگام بیداری» یک سریال تاریخی است که در مقطع جنگ جهانی اول رخ می دهد و لوکیشن آن در بوشهر است و هیچ ارتباطی با سریال هایی که تاکنون ساخته ام ندارد. هم اکنون هم مشغول مسائل مختلف این سریال هستیم و کار را به نوعی پیش می بریم تا سال دیگر بتوانیم فیلم برداری آن را شروع کنیم.

چقدر در فیلمنامه و ساخت دکورها پیش رفته اید؟

حدود 20 قسمت از فیلمنامه به نگارش درآمده، لباس های شخصیت ها دوخته و بخشی از دکورها هم ساخته شده. ما در حال پیش تولید اولیه سریال هستیم و در سال 97 هم پیش تولید جدی کار را شروع می کنیم.

سریال در چه شهرهایی تصویربرداری می شود؟

احتمالاً بخش عمده کار در شیراز و بوشهر تصویربرداری و بخشی هم در شهرک دفاع مقدس ساخته می شود.

با توجه به اینکه سریال های مختلفی در موضوعات متعدد می سازید چقدر باید مطالعه داشته باشید و چقدر شبکه های اجتماعی را برای با خبر شدن از وقایع و اتفاقات جامعه مرور می کنید؟

من شبکه های اجتماعی و فضای مجازی مرتبط با تلفن همراه را بسیار کم پیگیری می کنم اما هرروز یکی، دو روزنامه می خوانم و حداقل 40 تا 50 کتاب در منزل جلوی من باز است که همین الان از تحقیقات آن ها برای سریال «هنگام بیداری» استفاده می کنم.

چرا فضای مجازی را چندان پیگیری نمی کنید؟

ذهنم را مغشوش می کند و از طرفی شایعات را دامن می زند. به نظر من تا اخبار موثق نباشد، شنیدنش دردی را دوا نمی کند و فقط باعث می شود که ذهن شما مغشوش تر شود.

آیا این فصل از «پایتخت» آخرین فصل آن است و این کتاب را ببندید؟

از کجا می دانید که می خواهیم آن را ببندیم؟ ما تا زمانی که مردم دوست داشته باشند سریال «پایتخت» را می سازیم و وقتی مردم بگویند سریال به تکرار رسیده است دیگر روی آن کار نمی کنیم. اگر نوعی نیازسنجی از طرف مدیران سازمان باشد که مردم همچنان «پایتخت» را دوست دارند ما هم آن را می سازیم.

به اشتراک بگذارید:

نگاه شما:

security code