| سه شنبه، 15 آذر 1401
نگاه ایران: وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه سیاست های فقرزدایی را در دولت به پیش برده ایم، افزود: فقرزدایی ۲۰ سال برنامه نیاز دارد و فقر و معضل آن با پاشیدن پول حل نخواهد شد.

به گزارش  خانه ملت، علی ربیعی در نشست علنی امروز (سه شنبه، 22 اسفند ماه) مجلس شورای اسلامی، در پاسخ به استیضاح کنندگان با بیان اینکه حضور در صحن مجلس را فرصتی برای طرح اهم مسائل کشور می دانم، گفت: این حضور فرصتی برای بنده به عنوان یک عضو دولت که 4 دهه سابقه خدمت در عرصه های مختلف را داشته ام، است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه استیضاح را حق مجلس می دانم، افزود: می دانم که اگر بخواهیم به ثبات و پیشرفت برسیم مسیر ما همان بوده و چیزی جز آن نیست اما متأسفم که همین ابتدا مطابق قانون آنچه که در استیضاح آمده بود و باید مطرح می شد دوستان در همین اندازه برخلاف مشی قانون عمل کردند، از این رو انتظار از رئیس محترم مجلس دارم که در این موارد مطابق قانون از طرح مباحث خارج از استیضاح پیشگیری کند.

ربیعی با بیان اینکه 7 ماه پیش در 29 مرداد ماه 96 برنامه ای به مجلس ارایه کرده و 191 نماینده مجلس به آن رأی مثبت داده اند، تصریح کرد: من مشتاق هستم که استیضاح کنندگان خیلی صریح و شفاف با عدد و رقم نه با کلیات انحراف من و همکارانم را از این برنامه ها اعلام کنند، جملات و گذاره های کلی و با مواردی از این دست نمی توان شاخص ها را اندازه گیری کرد.

وی ادامه داد: آیا به طور کلی می توانیم بگوییم نارسایی و سوء استفاده وجود دارد، علت چیست، به چه صورت است، این علت تا چه اندازه ناشی از ساختار و چه اندازه ناشی از مدیریت است؟ ما همین طور می ایستیم و مباحث کلی را مورد بحث قرار می دهیم که نتیجه آن عدم تصمیم گیری صحیح است.

ربیعی با بیان اینکه بنده به عنوان یک سرباز کوچک در خدمت نظام هستم، گفت: امیدواریم این استیضاح بتواند راهگشای برنامه های خود باشد.

وی با تأکید بر اینکه علت اینکه عمده مباحث مطرح شده حول و حوش شرکت های وابسته به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است بنده نیز بیشتر صحبت های خود را در این حوزه مطرح خواهم کرد، گفت: متأسفم که کارکردهای اجتماعی این وزارتخانه به مجموعه ای مانند شستا یا برخی از مجموعه های اقتصادی آن هم به شکل اقرارآمیز تقلیل پیدا کرده است.

ربیعی با بیان اینکه بنده نه به عنوان یک وزیر بلکه یک کنشگر در مقابل شما می خواهم به شما بگویم که ما امروز مسائل بنیادینی در پیش رو داریم، گفت:  به جز سیاست خارجی و مسئله خشکسالی که دو مسئله مهم ما است ما مسائل مختلف در  حوزه آسیب ها، فقر، عدالت و مسئله آینده و ریسک زندگی مردم در قالب صندوق ها و بیکاری انباشته شده را در پیش رو داریم ازاین رو ما باید با فهم درست ، اجماع و اصلاح ساختارها نسبت به رفع آن ها اقدام کنیم.

این عضو کابینه دولت دوازدهم با اشاره به شلوغی های اخیر کشور در برخی شهرها تصریح کرد: بنده آمارهای مختلفی از میزان فقر، بیکاری، خشکسالی و میزان اشتغال و همچنین انواع و اقسام شاخص ها را آماده کرده بودم، غالب کسانی که دستگیر شده بودند شغل داشتند، در این رابطه باید بدانیم اتفاقات بزرگتری رخ داده در مسائل و آنها آژیری برای کشور بود.

وی ادامه داد: از این رو من خوشحالم که در وزارتخانه ای قرار گرفتم که با اصلی ترین و بنیادی ترین مسائل مرتبط با امنیت ملی سرو کار دارد.

ربیعی با تأکید بر اینکه در زمینه شاخص بیکاری در اندازه ای که داده و ستاده های  من به وجود آورده موفق عمل کرده ام و انگیزه داشته و پرتلاش بوده ام، تصریح کرد: بنده با داشتن نظریه های خوب و به کارگیری تیم خوب توانستم اقدامات خوبی را انجام دهم اما رفع این معضلات نیاز به اجماع همه مسئولان اعم از مجلس دارد.

وی گفت: من معتقد هستم که ماهی یک میلیون بار مراجعه به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی صورت می گیرد و همین شرایطی را به وجود آورده که بتوانیم در کنار هم برنامه هایی را به پیش ببریم که ثبات نظام مقدس را بیشتر کنیم.

این عضو کابینه دولت دوازدهم با بیان اینکه ما سیاست های فقرزدایی را در دولت به پیش برده ایم، افزود: فقرزدایی 20 سال برنامه نیاز دارد و فقر و معضل آن با پاشیدن پول حل نخواهد شد همان طور که اشتغال با پاشیدن پول حل نخواهد شد.

ربیعی ادامه داد: ما خودمان در این وزارتخانه اصلاح صندوق ها را به دولت پیشنهاد کردیم و بنده در برنامه سال 92 اعلام کردم یکی از بنیادی ترین و اساسی ترین بحث ها در زمینه آسیب های اجتماعی و جهت گیری های آنها توسط همین وزارتخانه تولید شده و در حوزه های کارگری کارهای زیادی شده و پیشی کردن  مزد از تورم سیاستی بوده که اجرایی شده است.

وی گفت: بخشی از وظایف من در صندوق ها شرکت ها بوده است که پیرامون آنها باید بیشتر صحبت های خود را در این حوزه متمرکز کنم. اندازه ای که این صندوق های در اختیار وزارتخانه ما در GDP کشور است اما غلوآمیز درباره آن صحبت می شود، ما در مجموع 1.4 اقتصاد کشور هستیم.

ربیعی با بیان اینکه بنده خوشحالم که فقط شستا و صندوق های ما زیر ذره بین است، گفت: یکی از اقدامات این وزارتخانه  برای توامندی شرکتها حرکت به سوی شفاف سازی است وازهمین روبنده نه به عنوان یک نظریه اقتصادی بلکه به عنوان یک نظریه مبارزه با فساد اعتقاد دارم ما باید دراین شرکتها به سمت غیر بنگاه داری حرکت کنیم، بنده ازشما می پرسم پروندهای نظیر 3 هزار میلیارد  تومانی  روشد، کدامیک به وزارتخانه بنده مرتبط است.

هیچ کدام ما سوپر مدیر نیستیم 

ربیعی افزود: هیچ کدام ما سوپر مدیر نیستیم  و دوران مدیران سوپر من گذشته است و از همین روآقای لطفی در زمان دولت گذشته مدیرعامل  هلدینگ  بوده است مگر دولت گذشته  رفیق خانه کارگران بوده است چرا توهین می کنند؟ایشان سلسه مراتب عمودی را طی کرده است.

 ربیعی افزود:  امروز تیمی که در هیئت مدیره شستا چیده شده است از اقتصادان های برجسته هستند و بنده ثبات مدیرت را در سازمان تامین اجتماعی حفظ کردم واین در حالی است که پروندهای که خودم بنام صندوق ها باز کردم و ازهمین رو اقای   لاریجانی به یاد دارید، خودم درباره صندوق ها از شما در خواست کردم اما باید امروز پاسخگویی استضیاح شوم که خودم پرونده آن را باز کردم.

90 درصد شرکتهای تابع در بورس فهرست شده اند

ربیعی تصریح کرد: من امروز خوشحالم بگم 90 درصد شرکتهای تابع در بورس فهرست شده اند و نماینده ای محترم اسامی  هیئت مدیره را خواسته بود و بنابراین باید گفت90درصد آن هم اکنون در سایت بورس است و این در حالی  است که بنده موفق شدم هر جایی که تخلفی و ساختار معیوبی بوده  است  باآن برخورد کردم.

ربیعی افزود: بنده  در کارخانه ژنرال موتورز در سال 1354 کارفرمای  بنام مهدی اخوان کاشانی داشته ام  و ایشان هر وقت می آمدند تن کارگران می لرزد  و به الله امروز  بنده کارگران را اخوان  کاشانی خود می بینم چرا زمانی که دلسوزانه حرف می زنم  تعابیر بد بکارمی گیرد.

 وی ادامه داد : کارگران  را کارفرمای خویش می بینم و بنده به دنبال بهینه کردن سرمایه گذاری ها هستم  و اعتقاد دارم  باید در بازار سرمایه باشیم و ما  همچنین در کیفیت بنگاه داری در حال برنامه ریزی هستیم و بنابراین مجلس باید به من پاداش بدهد که  برنامه  ریزی کردیم که صندوق ها از بنگاه داری رها شوند.

   وزیرتعاون وکار رفاه اجتماعی افزود:اقای لاریجانی مکنزی آمد صندوق کشوری را مطالعه کرد  و گفت 450 هزار میلیارد تومان  تصمیمات دولت و مجلس بر این صندوق بارآورده  است و صندوق ها دیگر مفهومی ندارند  واین در حالی است که میانیگن کل فروش شستا در گذشته تنها برابر با 8هزار 800میلیارد تومان بوده است و این میزان امروز به  21 هزار میلیارد تومان افزایش پیدا کرده است.

 وی ادامه داد: مگر این شرکتها  را وزیر رفاه را تحویل گرفت و مگر ما با اجبار گفتیم به ما کشتیرانی بدهید و یک سیاست غلطی که در آن روز هیچ کس فریاد نزد و ما خصوصی سازی  را دنبال کردیم.

بنابراین گزارش علی ربیعی در ادامه با بیان اینکه صندوق فولاد روشن ترین و بدترین شکل این نوع واگذاری ها است که سال 91 پایگذاری شده، گفت: دکتر مصری و دکتر  عباسی این صندوق را نگرفتند چراکه می دانستند چه وضعیتی دارند اما ما این صندوق را با آن وضعیتی که داشت تحویل گرفتیم، شرکتی که 2500 میلیارد تومان قیمت گذاری کرده اند 500 میلیارد هم نمی ارزد، حال چه کسی جرائت دارد آن ها را بفروشد؟ درواقع ما وارث چنین وضعیتی هستیم و امروز که شما درباره این بنگاه ها قضاوت می کنید باید چنین شرایطی را نیز در نظر بگیرد.

می خواهم قفل و زنجیز شرکت ها را از پای شرکت های رفاهی جدا کنم

وی در جریان طرح استیضاح اش در مجلس شورای اسلامی در دفاع از خود با بیان اینکه اتفاقا اگر می خواهیم از بنگاه داری خارج شوم برای رسیدن به فروش باید سود خود را 80 درصد کنیم، افزود: درواقع می خواهم از بنگاه های کم بازده خارج شویم، روز دفاع خود نیز گفتم که می خواهم قفل و زنجیز شرکت ها را از پای شرکت های رفاهی جدا کنم، اکنون نیز حاضرم با هر طرحی همکاری کنم تا مشخص شود چگونه صندوق ها را رها کرده و به سرمایه گذاری و پول افزایی در صندوق ها برسیم. به این می گویند؛ اصلاح ساختاری، درواقع شما مطالعه کنید کژی از کجا آغاز شد تا اصلاحات و حل و فصل مسائل را از همان جا آغاز کنیم.

همین که تثبیت شغل کرده ایم هنر کرده ایم

ربیعی با تاکید بر اینکه در دوران وزارت وی محاسن دیگری نیز وجود داشته است،  یادآور شد: من مسئول تثبت شغل هستم اگر می خواستم در این شرکت ها اقتصادی برخورد کنم قطعا با تعداد بیشتری از بیکاری روبه رو می شدیم لذا ما فقط ایستادیم مراقب کردیم که این شرکت ها به زیان دهی نرسند و معتقدم این هنر ما بوده است. 34 شرکت زیان ده فقط در استان تهران وجود داشت که اگر تعطیل می شدند تعداد بیکاری ها افزایش می یافت بنابراین همین که تثبیت شغل کرده ایم هنر کرده ایم.

امروز به 110میلیارد تومان سودآوری در فولاد آهن رسیده ایم

وزیر کار، رفاه، تعاون و اجتماعی با بیان مثالی در این خصوص ادامه داد: شرکت فولادآهن به عنوان غول صنعت کشور قبل از واگذاری به این وزارتخانه 8هزار نفر پرسنل داشته اما امروز 16هزار نفر پرسنل مستقیم و غیرمستقیم دارد لذا نتیجه فعالیت و اقدامات این شرکت با مجموعه نیروهای اضافه شده، زیان هزار و سیصد میلیاردی در سال 94 بوده است.امروز به 110میلیارد تومان به سودآوری در همین شرکت رسیده ایم آیا این هنر نبوده است.

وزارتخانه من وظیفه کاهش فقر و نابرابری را دارد/ با توجه به فشارهای محیطی نه تنها ناموفق عمل نکردیم بلکه حرکت سالمی نیز داشته ایم

وزیر کار، رفاه، تعاون و اجتماعی اضافه کرد: وزارتخانه من وظیفه کاهش فقر و نابرابری، ایجاد عدالت از طریق اشتغال خرد، اجرای سیاست های حول و حوش آموزش ها، مهارت و توانمندسازی مردم را دارد و شرکت ها بخش کوچکی از وظایفش به شمار میاید، درواقع در زمینه کاهش ریسک زندگی نیز مسئولیت دارد ولذا ما در اینجا نه تنها ناموفق عمل نکردیم بلکه با توجه به شرایط موجود و فشارهای محیطی حتی حرکت سالمی نیز داشته ایم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در ادامه به موضوعاتی که موافقان استیضاح مطرح کردند اشاره کرد و گفت: متأسفانه نه تنها پروژه های اجتماعی را به خوبی اداره نمی کنیم نسبت به تقویت وزارتخانه اجتماعی پرداخته نمی شود از این رو در قضاوت ها به بیان آمار و اطلاعات اشتباه پرداخته می شود.

ربیعی با اشاره به اظهارات آقای حسن بیکی در موافقت با استیضاح گفت: وی یادآور شد که ارزش شستا 600 هزار میلیارد تومان است که این آمار درست نیست؛ از سوی دیگر در مورد پالایشگاه های واگذار شده مباحثی مطرح شد که اشتباه است در حقیقت در دوران تصدی ما بر این وزارتخانه سودآوری پالایشگاه های واگذار شده افزایش یافته و حدود 3 هزار میلیارد تومان نیز سرمایه گذاری شده است حتی در ستاره خلیج فارس نیز 20 هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری شده است.

بیمه 11 هزار فقیر در جریان طرح تحول سلامت به همت وزارت کار

وی افزود: وزارتخانه تعاون، کار و رفاه اجتماعی به خوبی در کنار دولت توانسته دو هدف رفع فقر مطلق و اشتغال فراگیر را دنبال کند. طرح بیمه همگانی و تحول نظام سلامت که یک بار سنگین آن بر دوش وزارتخانه تعاون، کار و رفاه اجتماعی بود از جمله اقدامات در این راستا است. به موجب بیمه همگانی11 هزار فقیر و حاشیه نشین شهری و کارگران بیمه شدند و به همت این وزارتخانه طرح تحول سلامت با همه انتقادات و خلاء ها را ادامه داد.

این عضو کابینه دولت دوازدهم ادامه داد: بیمه شدن فقرا را از افتخارات طرح تحول سلامت می دانم که توسط این وزارتخانه انجام گرفت. همچنین از  1398 برنامه ریزی شده تا اقدامات دیگری در دستور کار قرار گیرد. همچنین به کمک نمایندگان لایحه حمایتی را تصویب و لایحه نظام چند لایه بیمه ای را پیش بردیم؛ حداقل ها را نیز به 80 درصد حداقل دستمزد رساندیم و با تصویب لایحه حمایت از حقوق معلولان توانستیم میزان حداقل دستمزد این افراد را نیز افزایش دهیم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی یادآور شد: قدرت خرید بازنشسته ها در سال های گذشته کاهش چشمگیری داشت و فاصله بین تورم و افزایش به 67 درصد رسیده بود اما وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با همراهی رئیس جمهور و دولت سیاست پیشی دادن مزد بر تورم را نهادینه کرد. حقوق بازنشسته های کشوری نیز در عرض 3 سال به صورت پلکانی افزایش یافته هر چند با وضعیت مطلوب فاصله بسیار است.

وزارت کار راهی جز مسیر رفته را در پیش نداشت

ربیعی ادامه داد: وضع کارگران و بازنشسته ها خوب نیست اما این وزارتخانه مسیری جز راه رفته را نداشته است. با همراهی وزارت راه و شهرسازی نیز اقدامات خوبی انجام گرفت که مسکن حمایتی از جمله اقدامات است. همچنین ریسک زندگی مردم را کاهش دادیم.

وی تصریح کرد: 6 میلیون ایرانی هیچ دفترچه تأمین اجتماعی ندارند لذا در هیئت وزیران موضوع را مطرح کردیم تا پس از کار کارشناسی بتوانیم انقلابی در کاهش ریسک زندگی مردم ایجاد کنیم. همچنین با توجه به هزار روز اول زندگی کودکان نظام غربالگری را پایه ریزی کردیم، هم اکنون نیز نظام غربالگری، گوش شنوایی و ژنتیک را دنبال می کنیم تا اقدامات بنیادین انجام شود.

حمایت غذایی از 200 زن باردار دارای سوء تغذیه

این عضو کابینه دولت دوازدهم یادآور شد: با وجود بودجه کم دولت 200 هزار زن باردار دارای سوء تغذیه را حمایت غذایی کردیم و در روستاها هزار وعده غذای گرم برای هزار روز اول زندگی داده شد. امنیت شغلی امروزه به یکی از بزرگترین دغدغه ها تبدیل شده بنابراین با این قوانین به سمت تأمین آن هستیم.

تحقق گفتگوی اجتماعی میان کارگر و کارفرما/ 55 درصد تشکل های کارگری افزایش یافت

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی معتقد است در دوره تصدی وی بر وزارتخانه تعاون، کار و رفاه اجتماعی نزدیکترین دوره به گفت وگوی میان کارگر و کارفرماست به نوعی که گفت وگوی اجتماعی مسالمت آمیز تحقق پیدا کرده، همچنین 55 درصد تشکل های کارگری افزایش یافته و نهادهای خیر جمعی و گفتمان خیر جمعی نیز ساماندهی شده است.

ربیعی ادامه داد: در صورت ادامه کار با حضور معاون اول رئیس جمهور و رئیس مجلس پایگاه اطلاعات رفاه ایرانیان را راه اندازی خواهیم کرد. به موجب این پایگاه اطلاعات 23 میلیون خانوار ایرانی تجمیع و برای هر ایرانی شناسنامه صادر می شود لذا مبارزه با فقر جهت دار می شود.

وی از همراهی وزارت علوم و آموزش و پرورش یاد کرد و گفت: به موجب همراهی این دو وزارتخانه کودکان بازمانده از تحصیل را ساماندهی کردیم. متأسفانه در استان هایی چون سیستان و بلوچستان که مملو از کودکان بازمانده از تحصیل بود این مشکلات مرتفع گردید.

این عضو کابینه دولت دوازدهم تصریح کرد: همچنین کارت اعتبار رفاهی برای بازنشستگان را به جلو بردیم، کارت هویت کودکان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی نیز در دستور قرار گرفته زیرا نداشتن شناسنامه وضعیت آنها را وخیم کرده بود. همچنین تضمین خرید بازنشستگان را در وزارتخانه تعاون، کار و رفاه اجتماعی دنبال شده است.

وی با اشاره به اینکه امروزه برخی از نمایندگان اعتراض می کنند نسبت به اینکه چرا یک پزشک در رأس سازمان تامین اجتماعی قرار دارد، گفت: وی 25 سال سابقه فعالیت در این عرصه داشته است و قانون هم در این زمینه اجازه داده است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اینکه حقوق عقب افتاده برای پرداخت نداریم، اظهار کرد: در ماه جاری نیز 11 هزار میلیارد تومان تجهیز منابع باید صورت بگیرد که در دست اقدام است.

ربیعی با اشاره به اینکه با در نظر گرفتن اجرای قانون بازنشستگی 14 هزار و 8 فقره حکم بازنشستگی صادر شده است، افزود: بر این اساس 15 هزار حکم دیگر در حال صدور است.

وی با اشاره به اینکه امروزه 6 برنامه در حوزه اشتغال توسط دولت در دست اجرا قرار دارد، تصریح کرد: اشتغال از طریق رشد کلاسیک که دستگاه های مختلفی در آن نقش دارند، یکی از این برنامه هاست.

این عضو کابینه دولت دوازدهم با اشاره به اینکه تثبیت اشتغال موجود نیز از دیگر برنامه هایی است که براساس آن ستادهای استانی نیز راه اندازی شده اند، افزود: اگر این برنامه اجرایی نمی شد حدود 300 هزار شغل از بین می رفت.

ربیعی با اشاره به اینکه در 9 ماهه ابتدایی سال 600 هزار دفترچه تامین اجتماعی شغل اولی صادر شده است، گفت: با پولپاشی مشکلات حل نمی شود، لذا با برنامه جلو می رویم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اینکه اشتغال روستایی، حمایتی و فراگیر نیز از دیگر برنامه هایی است که در دستور کار قرار دارد، تصریح کرد: در اشتغال روستایی 50 کارشناس ایرانی بین المللی برنامه ای را تدوین کرده اند که از ماه های ابتدایی سال به بعد نتایج آن به ثمر خواهد نشست.

وی با اشاره به اینکه در بحث اشتغال پایدار مشکلات کشور را بررسی کرده ایم، گفت: در این بین برنامه مهارت آموزی و کارورزی دانش آموزی را نیز ساماندهی کرده ایم؛ بر این اساس حداقل 300 هزار شغل از طریق راه های یاد شده ایجاد خواهد شد.

ربیعی با اشاره به اینکه به سمت شغل های غیررسمی حرکت کردیم، اما این موضوع در دوران رکود امری مهم محسوب می شود، افزود: آماری که سازمان برنامه و بودجه در این زمینه ارائه می دهد، مهم است، اما ملموس نیست و دلیل آن بی کیفیتی برخی مشاغل و البته زیادی ورودی و خروجی بیکاران است.

این عضو کابینه دولت دوازدهم ضمن تاکید بر اینکه نمی توان دولت را متهم کرد، بیان کرد: امروزه سیاست های تنگاتنگی مربوط به نظام تامین مالی تبیین شده و در این بین سند اشتغال نیز آماده است تا بر این اساس امور را پیش ببریم. امروزه نظام بانکی هم در این راستا فعالیت می کند و 20 هزار میلیارد تومانی که برای اشتغال فراگیر در نظر گرفته شده در همین جهت هزینه خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه طبق برنامه های پیش بینی شده به سمت شیب اشتغال پایدار حرکت می کنیم، گفت: امروزه نمایندگان کردستان می توانند بیان کنند که با راه اندازی انستیتو گیم در این استان، نرم افزار به کشورهای مختلف صادر می شود که سبب اشتغالزایی است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ضمن بیان اینکه در سیاست بازار کار، تنظیم روابط کار با وزارتخانه تحت مدیریتش قرار دارد، افزود: موضوع اشتغال با رفتن من و آمدن فرد دیگری درست نمی شود و باید طبق برنامه عمل کرد.

رای گیری از مجلس برای استیضاح وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی دقایقی پیش آغاز شد.
 در جلسه علنی نوبت صبح امروز (سه شنبه) بعد از توضیحات موافقان و مخالفان استیضاح و صحبت های علی ربیعی، مسعود پزشکیان رییس جلسه از اعضای هیات دولت درخواست کرد که جلسه را ترک کنند که رای گیری شروع شود. تعداد امضاهای استیضاح ربیعی از ۲۴ امضا به ۵۳ امضا رسیده است که قرار است تابش، لاهوتی و دهقان به عنوان نمایندگان سه فراکسیون و سیاوشی بر امر شمارش آراء نظارت داشته باشند. مسعود پزشکیان نایب رییس مجلس توضیح داد: در برگه رای گیری موافق و مخالف وجود دارد لذا اگر کسی رای ندهد، نظر او به عنوان مخالف به شمار می آید. در پایان علی ربیعی وزیر کار با ۱۲۵ رای مخالف در مقابل ۱۲۴ رای موافق با اختلاف وزیر ماند.
به اشتراک بگذارید:

نگاه شما:

security code