جمعه، 09 خرداد 1399 | 2020 Friday 29 ,May  
نگاه ایران: «کِراش» - Crush - از آن کلمه های خارجی است که حالا چندسالی است به دایره لغات جوانان داخلی اضافه شده است؛ کراش در مورد کسی است که به دیگری علاقه مند شده اما طرف مقابلش از چیزی خبر ندارد. حالا دانشجوهای ایرانی در فضای مجازی «کراش یاب» راه انداخته اند تا این بار بجای جزوه و فضای واقعی، در دنیای مجازی بهم «نَخ» بدهند. به گزارش خبرگزاری آنا، «تصمیم گرفتیم که با هم یک کانال تلگرام و یک پیج اینستاگرام بزنیم تا اگه یهویی رو کسی کراش پیدا کردین بیاین اینجا بگین به ما بزاریم کانال، شاید دو تا مرغ عشق رو به هم رسوندیم بانی کار خیر شدیم! یه کار فان (بیشتر جنبه شوخی حالا اگه شد جدی حتی) در کنار هم که اگه از کسی خوشتون اومد مشخصاتشو (ظاهری یا کاری کرده کجا دیدینش و...) بدید تا بزاریم کانال» این توضیحات آغاز به کار یک کانال دانشجویی است که مورد توجه بسیاری از دانشجویان قرار گرفته است.

داستان پیچیده و عجیب نیست؛ همان حکایت عشق و عاشقی دوران دانشجویی که با همراهی تکنولوژی، حالا دست مایه پرداختی طنز در میان دانشجویان شده است و البته به سرعت در حال گسترش در دانشگاه های مختلف است.

کانال های تلگرامی با عناوین مختلفی مانند «کراش یاب» ضمن جلب توجه دانشجویان و جوانان، مورد اقبال آنها قرار گرفته، به شکلی که مخاطبین بعضی از این کانال ها به چند هزار نفر می رسد.

کراش یعنی چه؟

«کِراش» - Crush - یک اصطلاح انگلیسی است و به فردی اطلاق می شود که به کسی علاقه مند شده است و طرف مقابل از این موضوع اطلاعی ندارد. کراش در ابتدا توسط کاربران توئیتری و در فضای این شبکه اجتماعی بیشتر مورد استفاده قرار می گرفت اما در روزهای اخیر به سوژه جدیدی برای دانشجویان دانشگاه های کشور تبدیل شده است.

دانشجویان مشخصات فرد مورد نظر خود را برای ادمین کانال ارسال می کنند تا در کانال دانشگاه منتشر شود. حرکتی که البته از جایگاه اجتماعی قابل ارزیابی و بررسی است.

در کانال های تلگرامی چه خبر است؟

پیام های مختلف با ادبیات متفاوت و با درون مایه طنز، همه یک محتوای مشترک دارند و در آن نسبت به فردی که به او علاقه مندند تعریفی ارائه می دهند. پیام هایی که در ادامه می خوانید نمونه هایی از نوشته های ارسالی دانشجویان است. یکی از فعالان فضای مجازی به نام امیر نوشته است: «رشتت نفته ورودیه ٩٦ که چال لپ داری می خندی خیلی جذاب می شی امروز سلف فنی بودی. کفشاتم خردلیه خیلی روشون حساسی. روت کراش دارم لعنتی یکم حواست به ما باشه.»

یکی دیگران دانشجویان نیز گفته است: «آقا پسری که برق می خونی ورودی 92 هستی رفیقات بهت میگن شل، تو دل منو بردی لامصب! تا ابد کراشتم، کلاس محاسبات امید وارم ببینمت این ترم.»

یکی دیگر از فعالان فضای مجازی نیز نوشته است: «آقای د.س فکر کنم ورودی ٩٣ یا ٩٤ باشی رشتتم برقه. چند باری که تو سلف معماری دیدمت داشتی در مورد ماشین صحبت می کردی و خیلی عشق ماشینی. یه چند وقته هی میخوام بیام جلو اما روم نمیشه به اطرافت بیشتر دقت کن دیگه.»

به طور مثال یکی از دیگر دانشجویان هم گفته است: «خانوم س.ا یه پالتو مشکی می پوشی... ورودی 92برق. از وقتی دیدمت یه دل نه صد دل عاشقت شدم. تو رو خدا یه کم به اطرافت توجه کن... من هم ورودی و هم رشته خودتم. ایندفعه ببینمت میام جلو صد درصد.»

یکی دانشجویان دختر نیز نوشته است: «آقای ک.ح که قدت بلنده ته ریش میذاری تریپ مذهبی برمیداری رشتتم زیسته. ترم پیش خیلی ازت خوشم میومد فکر میکردم پسر خوب و چشم پاکی هستی ولی چند وقته هی میبینم هر روز با یه دختری. نکن اینکارارو.»

فرد دیگری گفته است: «آقا پسری که رشتت مکانیکه ورودی ۹۳. فقط میدونم اسمت امیرحسینه، آروم میری و میای تو دانشگاه فکر کنم دوست دختر داری. تا جایی که شنیدم عاشق ماشینی. منم عاشق شمام خب. کاشکی روم میشد بیام بگم.»

دانشجوی پسری گفته است: «خانوم د س مهندسى پزشکى ترم ٤ از همون موقعى که دستت خورد نوشابه از رو میز ریخت روم و مثل لبو سرخ شدى از همون موقع روت کراش دارم. تو حق ندارى انقد جذاب باشى لعنتى.»

به گزارش خبرگزاری آنا، کراش رفته رفته به مانند پویشی اجتماعی در حال گسترش است و طبیعتا با آغاز ترم جدید تحصیلی این موضوع بیش از پیش مورد توجه قرار خواهد گرفت. در روزهای آینده گفتگوهایی برای بررسی این موضوع منتشر خواهد شد؛ شاید آن زمان بهتر بتوان به سوالات و ابهامات درخصوص خوب یا بد بودن کراش قضاوتی داشت.

به اشتراک بگذارید:

نظر شما:

security code