| شنبه، 03 مهر 1400
نگاه ایران: یکی از بارزترین مشخصه های التهاب مزمن راه های هوایی، بیماری آسم است. خیلی از غذاها ممکن است این روند التهابی را بدتر کنند و برخی از غذاها هم ممکن است باعث بهبود این حالت شوند.

در صورت ابتلا به آسم، قرار نیست شما دارو درمانی را کنار بگذارید اما بدانید که انتخاب غذاهای مناسب می تواند نفس کشیدن شما را راحت تر و احتیاج تان به دارو، ماسک یا اسپری را کمتر کنند:

سیر: تحقیقات نشان می دهد کسانی که دو بار در ھفته و ھر بار سه حبه سیر خام می خورند، تا ۴۴ درصد کمتر از سایرین در معرض خطر ابتلا به سرطان ریه قرار می گیرند و این خطر، حتی در افراد سیگاری نیز به میزان ٣٠ درصد کاھش پیدا می کند. البته این بدین معنی نیست که می توانید با خیال راحت سیگار بکشید و با خوردن سیر، خسارات ناشی از استعمال دخانیات را از بین ببرید.

غلات کامل: رژیم غذایی غنی از کربوھیدرات ھای ساده مثل پاستای سفید یا مافین، تولید دی اکسیدکربن را افزایش داده و فشار روی ریه ھا را بیشتر و در نتیجه، تنفس را سخت تر می کند.

لوبیا: عنصر روی، سلنیوم و منیزیم موجود در لوبیا، به بیماران مبتلا به بیماریھای ریوی کمک می کند تا نیاز کمتری به دستگاه تھویه پیدا کنند.

سیب: اینطور ثابت شده که خوردن منظم سیب و یا حتی سرکه سیب در دوران بارداری احتمال تولد نوزاد با مشکل آسم یا سایر مشکلات تنفسی را کاھش می دھد.

روغن زیتون: چربی ھای تک زنجیره و چند زنجیره موجود در روغن زیتون، روغن آفتابگردان و روغن کوینولا، نه تنھا برای سلامتی پوست، مو و قلب مفیدند بلکه نقش مھمی در سلامتی ریه ھا بازی می کنند. روغن زیتون، با خطرات ناشی از آلودگی ھوا، مثل پرفشاری خون و نقص رگھای خونی که اکسیژن رسانی به بدن را کاھش می دھند، افزایش ضربان قلب و مشکلات تنفسی، مبارزه می کند.

قھوه: کافئین، مانند یک متسع کننده نایچه ھای تنفسی عمل نموده و مجاری ھوایی تنگ را در افراد مبتلا به آسم، گشاد کرده و خستگی عضلات تنفسی را کاھش می دھد. بنا بر مطالعات، کافئین، فعالیت ریوی را تا چھار ساعت پس از مصرف، بھبود می بخشد.

ماھی سالمون: امگا۳ خاصیت ضدالتهابی دارد و احتمالا خاصیت مثبت این ماده در بهبود وضعیت تنفسی چه در افراد مبتلا به آسم و چه در افراد عادی ناشی از همین خاصیت ضدالتهابی آن است. البته تحقیقات اخیر نشان داده که امگا۶ برعکس امگا۳ خاصیت ایجاد التهاب در بدن دارد و برای همین باید حواس تان باشد که مواد غذایی حاوی امگا۳ مصرف کنید نه امگا۶. ماهی هایی مثل سالمون، ماهی تن و ماهی خال مخالی منابع عالی امگا۳ هستند.

چای سبز: مھمترین جزء چای سبز، آنتی اکسیدان کوئرستین است که مانند یک ضدآسم طبیعی عمل می کند. این یعنی، چای سبز، ترشح ھیستامین و سایر ترکیبات التھاب زا را که در بدن علائم آلرژی ایجاد میکند، کندتر می کند.

دانه ها: تخم کدو، تخم آفتابگردان و دانه کتان، حاوی منیزیم هستند که یک ماده معدنی مھم برای افراد مبتلا به آسم است. منیزیم به عضلات مجاری ھوایی کمک می کند تا در آرامش باشند.

سبزیجات چلیپایی: سبزیجاتی مثل بروکلی، جوانه بروکسل، کلم پیچ و گل کلم، خطر سرطان ریه را کاھش می دھند. این گروه از سبزیجات، حاوی مقادیر زیاد یک ترکیب طبیعی به نام گلوکوزینولات ھستند که از پیشرفت برخی از انواع سرطان، از جمله سرطان ریه، در حیوان و انسان، جلوگیری می کند. به این ترتیب که سلولھای سرطانی را شناسایی کرده و التھاب را کاهش می دهند.

به اشتراک بگذارید:

نگاه شما:

security code