| شنبه، 05 آذر 1401
نگاه ایران: علیرضا کاظمی مسئول واحد موسیقی حوزه هنری حوزه هنری گیلان گفت: کتاب« آوازها و ترانه های فولکلور گیلان » به گردآوری هنرمند پیشکسوت گیلانی ناصر وحدتی از سوی واحد موسیقی حوزه هنری گیلان توسط انتشارات فرهنگ ایلیا منتشر شد.

علیرضا کاظمی مسئول واحد موسیقی حوزه هنری گیلان گفت: کتاب «آوازها وترانه های فولکلور گیلان» به گردآوری ناصر وحدتی هنرمند پیشکسوت گیلانی ازسوی واحد موسیقی حوزه هنری گیلان توسط انتشارات فرهنگ ایلیا منتشر شد.

وی افزود:کتاب «ترانه ها و آوازها »، روایت کننده  بخشی از موسیقی محلی گیلان است که در سال‏های دور و نزدیک اجرا شده است؛ این دسته از آهنگ‏ها چه در بخش ریتمیک و چه در بخش آزاد (غیر ریتمیک)، در حقیقت بیان آرزوها، غم ها و شادی‏های قومی است که در فراز و نشیب تاریخ، پست و بلند روزگار خویش را به شعر و موسیقی درآورده و از این طریق خاطرات ایام گذشته را با ترانه ها و آوازها ثبت کرده اند، تا در روزمرگی‏های خود، آن را  به کرار زمزمه کنند.

کاظمی ادامه داد: مجموعه ی حاضر، بخش های متنوعی از موسیقی گیلان را در خود دارد؛ آوازها و ترانه هایی که ویژه‏ی مردان است، آوازها و ترانه هایی که زنان هنگام کار زمزمه می کنند، ترانه هایی که مفاهیم کنایی دارند؛ ترانه هایی که گاه با مضامین طنز آلود وگاه با مضامین اجتماعی سروده شده اند. همه ی این بخش ها تنوع موسیقی بومی گیلان را نشان می‏دهد.

مسئول واحد موسیقی حوزه هنری گیلان اظهار کرد: لزوم درک و دریافت و حفظ این زیبایی هاست که پژوهشگران را ( با هر سطح و سلیقه‏ ای) وا داشته که به جمع آوری و طبقه بندی این نوع موسیقی بپردازند تا آیندگان نیز از آن بی بهره نباشند. حوزه هنری گیلان، هم گام با پژوهش گران این خطه می کوشد تا هنر بومی این آب و خاک مغفول واقع نشود.

وی در خصوص بیوگرافی نویسنده کتاب افزود:ناصر وحدتی در سال 1326 در سیاهکل گیلان به دنیا آمد. علاقه او به موسیقی محلی سبب شد تا مطالعاتی را در این زمینه به انجام برساند. سپس به بازخوانی ترانه های فولکلور گیلان روی آورد و تاکنون آلبوم های «شورم نقش»، «زرنگیس» و «دامون» از وی منتشر شده است. همچنین در سال 1379 کتاب «زندگی و موسیقی» را روانه بازار کرد. از دیگر آثار ناصروحدتی کتاب های «خون دشت»، «بوی خوش زندگی»، «یک زندگی» و«تا فردا دیر نیست» است که در عرصه‏ی ادبیات داستانی منتشر شده است. او علاوه بر این کنسرت های متعددی را در داخل و خارج از کشور اجرا کرده است.

به اشتراک بگذارید:

نگاه شما:

security code