| جمعه، 21 مرداد 1401
بهبودی مدیر دفتر بهبود بهره‌وری و تحقیقات شرکت آب و فاضلاب شهری گیلان در گفت و گو با گیل‌نگاه مطرح کرد؛
       کد خبر: 156168

نگاه ایران:/ لیلا پاکیزه: شرکت آب و فاضلاب شهری استان گیلان به عنوان یکی از دستگاههای اجرایی شرکت کننده در جشنواره فناوری و پژوهشی هفته پژوهش، با معرفی بیش از  بیست مقاله و ارائه پنج طرح تحقیقاتی مهم که به مرحله اجرا یا تولید  رسیده است به عنوان دستگاه برتر در حوزه تحقیقات معرفی و جایگاه نخست در بین دستگاههای اجرایی استان را به خود اختصاص داد. رامین بهبودی مدیر دفتر بهبود بهره وری و تحقیقات شرکت آب و فاضلاب شهری استان گیلان در حاشیه نمایشگاه دستاوردهای  هفته پژوهش  استان،در گفت وگو با نگاه ایران گفت؛ گیلان از نظر رده بندی کشوری جز شرکتهای الف  است. او توضیح داد: این شرکت در محورهای منابع آب، تصفیه آب و فاضلاب، تاسیسات و تجهیزات شبکه آب و فاضلاب و خطوط انتقال آب و ایستگاههای پمپاژ طرح های تحقیقاتی مهمی را انجام داده است.

رامین بهبودی در خصوص دستگاه هواده دوار زیرسطحی ( طرح برتر شرکت آبفا در هفته پژوهش سالجاری )، گفت: سیستم های تصفیه آب و فاضلاب که از روش  هوازی استفاده می کنند وابستگی کامل به اختلاط مایع ( آب یا فاضلاب) با هوا دارند،  باکتری های هوازی با استفاده از مواد مغذی موجود در فاضلاب ها و اکسیژن موجود در هوای مخلوط شده با سیال، طی یک فرآیند زیستی باعث پالایش فاضلاب می شوند. همچنین  در آبهای آشامیدنی خصوصا آبهایی که آهن بالا دارند، این هوا با تغییر ظرفیت آهن  باعث رسوب گذاری آن شده و یکی از راه های متداول برای تصفیه آب های با آهن بالا است. وی با اشاره به اینکه هواده های سطحی دور کند و هواده دیفیوزری دو نوع دستگاه  تقریبا متداول در تصفیه خانه های فاضلاب ایران (خصوصا تصفیه خانه های قدیمی) است، گفت: با استفاده از  هواده دوار زیرسطحی، در موتورهایی با قدرت یکسان حدود 15 الی 25 درصد مقدار اکسیژن اضافه تری تولید و انرژی کمتری مصرف می شود.

مدیر دفتر بهبود بهره وری و تحقیقات شرکت آب و فاضلاب شهری استان گیلان با تاکید بر حمایت این شرکت در تهیه و انتشار پایان نامه های کارشناسی ارشد و دکترای محققین مربوطه تصریح کرد: علاوه بر حمایت یک پایان نامه کارشناسی ارشد و دکترا تعداد 28 مقاله علمی – پژوهشی و یک مقالهISL توسط همکاران این شرکت انتشار یافته است. وی در ادامه به ضرورت توجه  به طرح های فناورانه اشاره داشت و افزود: بهینه سازی ایستگاههای پمپاژ آب با استفاده از پمپ های شناور در پوسته های فولادی به جای پمپ های زمینی متداول، ساخت هواده زیرسطحی، ساخت عملگر هوشمند، پیاده سازی مرکز مانیتورینگ با RTU ساخت داخل با پشتیبانی از پروتکل استاندارد DNP در بستر رادیومودم و GPRS و ساخت آنالایزر کلر باقیمانده مجهز به کنترلر PDI از اهم طرح های فناورانه و پیاده سازی فاز اول هوشمند سازی تاسیسات آب رضوانشهر، بررسی دلیل افت آبدهی در چاه فلمن جمال آباد منجیل و ارائه راهکار مناسب برای رفع آن، بررسی امکان تغذیه واداری ( مصنوعی) چاههای امامزاده هاشم رشت از طرح های اجرایی،   اجرا شده توسط شرکت اب و فاضلاب شهری استان است. بهبودی هفته پژوهش را فرصتی مناسب برای تجاری سازی یافته های پژوهشی و تعاملی بین پژوهشگران و بخش خصوصی خواند و گفت: شرکت آب و فاضلاب شهری استان گیلان با استفاده از توان نیروهای داخلی همواره سعی در توسعه و پیشرفت داشته بر این اساس تاکنون توانسته است با اخذ جایگاه برتر در ارزیابی هفته پژوهش سال 93 در سطح کشور و اخذ جایگاه  اول دستگاههای اجرایی استان در سال 93 و 96 و نیز به عنوانک محقق برتر  سال  ۹۵ در سطح استان  معرفی شود. مدیر دفتر بهبود بهره وری و تحقیقات شرکت آب و فاضلاب شهری استان گیلان در راستای جایگاه تحقیقات و نوآوری در شرکت آبفا خاطرنشان ساخت: این شرکت از ایده های خلاق، دستاوردها و نوآوری های تحقیقاتی همکاران حمایت کرده و با بررسی طرح ها در کمیته تحقیقات و مصوب نمودن آن ها و حمایت مالی و معنوی، بستر را برای اجرایی نمودن طرح ها فراهم می کند. وی  توجه به نیروی جوان، بویژه بانوان و جانشین پروری را از اهم موضوعات شرکت آبفای گیلان عنوان کرد و اذعان داشت: تحقیقات ثابت کرده است که بانوان نسبت به انجام کار دقت و  حساسیت بیشتری از خود نشان می دهند، همچنین با توجه به گذشت حدود سه دهه از تشکیل شرکت آبفا شایسته است تا اهتمام ویژه در امر جانشین پروری شود . بهبودی در  پایان تشکیل کمیته ساخت داخل با اهداف حمایت از دستاوردهای علمی و نوآوری همکاران و تجاری سازی طرح های پژوهشی علمی و فروش محصولات تحقیقاتی وگسترش شرکت های دانش بنیان را از راهکارهای توسعه تحقیقات دانست .

به اشتراک بگذارید:

نگاه شما:

security code