| پنجشنبه، 25 شهریور 1400
نگاه ایران:  عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: انتخابات سال 88 یک بازی باخت-باخت بود در حالی که انتخابات سال 92 یک بازی برد-برد بود و همه در آن انتخابات احساس پیروزی کردند.
 محمدرضا عارف در نشست اعضای انجمن اسلامی فارغ التحصیلان آمریکا و کانادا با مقایسه انتخابات سال 88 و سال 92 اظهار کرد: همه در انتخابات سال 92 احساس پیروزی کردند و دستاورد ارزشمندی برای کشور ایجاد شد و مطمئنا در انتخابات هفتم اسفند سال جاری هم باید انتخابات 92 الگو و مبنا باشد.
وی با یادآوری انتخابات ریاست جمهوری یازدهم اظهار کرد: سرمایه اجتماعی خلق شده در انتخابات ریاست جمهوری، غرب را مجبور کرد که به پای میز مذاکره بیاید و مذاکره کنندگان خبره ما با پشتوانه سرمایه اجتماعی و حمایت های رهبر معظم انقلاب با قدرت های بزرگ جهان، روزها و ماه های متمادی مذاکره کردند و نهایتا موفق به دستاورد عظیمی برای کشورمان شدند. عارف ادامه داد: ما اکنون با تغییر نسل رو به رو هستیم و نسل فعلی سوالات جدی در خصوص انقلاب اسلامی و مسائل مرتبط با آن دارند و متاسفانه به جای پاسخگویی منطقی به پرسش های آنها بعضا با برخورد امنیتی پاسخ شان داده شد. عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه باید پاسخگوی مطالبات جوان بود، از اینکه نسل اولی ها نتوانستند افتخارات خود را به نسل جدید منتقل کنند گلایه کرد و گفت: نسل اولی ها به جوانان مدیون هستند. اگر غفلت کنیم آنچه نباید اتفاق بیافتد رخ می دهد. عارف نمود عینی نقش آفرینی مردم در کشور را انتخابات دانست و افزود: مسئولان ارشد نظام مستقیم یا غیرمستقیم توسط مردم انتخاب می شوند و در انتخابات های متعددی که در کشور برگزار شد آن زمان که مردم حضور پررنگی داشتند آن انتخابات با شکوه خاصی برگزار شد. رئیس بنیاد امید ایرانیان در این نشست در پاسخ به سوالی درخصوص کارکرد مجلس در ایران، بر ضرورت ارتقای مجلس تاکید کرد و گفت: دغدغه اصلی نمایندگان باید منافع ملی باشد متاسفانه در مجالس اخیر کارکرد مجلس در حد مطالبات منطقه ای تنزل پیدا کرد و عملا وظایفی که بر عهده شوراهای اسلامی شهر و روستاست در مجالس اخیر پیگیری می شد در حالی که وظایف نمایندگی مجلس در سطح کلان و ملی است نه منطقه ای و محلی. وی ادامه داد: فلسفه قانون گذاری باید تسهیل گری باشد نه مچ گیری. از اهرم های نظارتی هم باید در راستای اصلاح امور استفاده شود. متاسفانه دیده شده است برخی سوالات از وزرای کابینه به خاطر مسائل شخصی بوده است. عارف با بیان اینکه باید جایگاه مجلس اصلاح شود،بر ضرورت حضور نخبگان در انتخابات مجلس تاکید کرد. وی با بیان اینکه در انتخابات مجلس آینده تشکل های مردمی تاثیرگذار هستند،گفت: وضع کشور ایجاب می کند جبهه اصلاحات و جریان اعتدال با یک فهرست در انتخابات حاضر شوند. همه جریان های داخل جبهه اصلاحات هم باید تحت شورای واحدی عمل کنند. رئیس بنیاد امید ایرانیان همچنین در پاسخ به سوالی، فعالیت اصلی بنیاد متبوع اش را کادرسازی و توانمند سازی جوانان اعلام کرد و گفت: گروه امید ایرانیان با برنامه راهبردی در انتخابات نقش آفرینی می کند و یکی از برنامه های جدی ما مسائل معیشتی مردم است. او با برشمردن دستاوردهای دولت اصلاحات ،یادآور شد: نمونه عینی دستاوردهای اقتصادی دولت اصلاحات اجرای کامل برنامه سوم بود که در آن دوران کشور شاهد رشد اقتصادی قابل توجه ای بود اما متاسفانه در دوران بعد از دولت اصلاحات به دلیل سوء مدیریت رشد اقتصادی متوقف شد. عارف مهم ترین مساله کشور را مدیریت دانست و گفت: دولت تدبیر و امید در وضع بسیار سختی روی کار آمد و منتقدان دولت باید متوجه شرایط دولت باشند. مطمئنا یکی از دستاوردهای عظیم دولت توافق هسته ای بود که بعد از تایید برجام توسط رهبر معظم انقلاب و نامه ایشان به رئیس جمهوری انتظار است به جای پرداختن به حاشیه ها، به دولت برای دوران پس از اجرای برجام کمک شود.
به اشتراک بگذارید:

نگاه شما:

security code