| سه شنبه، 06 مهر 1400
نگاه ایران: قاتلی که آرام و بی صدا با فرا رسیدن فصل سرما وارد محیط خانه شده و بدون اینکه کسی متوجه حضورش باشد، میزبان از همه جا بی خبر را پس از مبتلا کردن به  سر درد، تنگی نفس و تاری چشم ها پس از گذشت مدت کوتاهی آرام و بی صدا در خواب ابدی فرو خواهد برد.
 آتش پاد سوم بابک رمضانی معاونت عملیات سازمان آتش نشانی رشت در این باره گفت: همه ساله با شروع فصل سرما، شمارش معکوس برای مرگ و میر ناشی از گازگرفتگی در نقاط مختلف کشور آغاز خواهد شد که بسیاری نشات گرفته از عدم رعایت نکات ایمنی در ساخت و ساز ها توسط بعضی از سازندگان و همچنین تولید برخی وسایل گرما زای غیراستاندارد ، بی توجهی شهروندان و نهایتا افزایش آمار مرگ و میر ناشی از گازCO  خواهد بود.

رمضانی در ادامه سخنانش گاز مونوکسیدکربن را گازی بی رنگ و بی بو اعلام کرد  که بر اثر احتراق ناقص تولید شده به طوری که بخاری، آبگرمکن، شومینه و اجاق گازها به علت سیستم تهویه نامناسب (دودکش) عامل مسمومیت با گاز CO را فراهم می کند.

به گزارش روابط عمومی آتش نشانی رشت این مسوول آتش نشانی در ادامه کنترل انسداد منافذ مسیر دودکش، قبل از راه اندازی بخاری را بهترین راه پیشگیری از بروز حوادث مسمومیت نام برد و افزود: توجه به داغ بودن دودکش یکی از بهترین آزمایشات در زمینه سلامت دودکش بوده و نیز داشتن کلاهک مخصوص برای دودکش در پشت بام ها برای جلوگیری از عدم بروز خاموشی بخاری و به دنبال آن انتشار گاز اهمیت بالایی داشته ومی بایست استفاده از وسایل گرمایشی استاندارد جهت پیشگیری از این نوع مسمومیت را در الویت اقدامات پیشگیری از تولید گاز CO قرار داد.

وی در پایان به نجات جان خانواده ای در پی اقدام سریع آتش نشانان در هفته جاری اشاره داشت وافزود: در پی حضور شهروند به یکی از ایستگاه های آتش نشانی و مشاوره ایمنی در زمینه بخاری منزل مسکونی و وجود نشانه هایی از سرگیجه در اعضای خانواده و بررسی سریع توسط آتش نشانان و بازدید از لوله بخاری منزل مسکونی، ناباورانه ۵ لانه پرنده از داخل لوله بخاری خارج شد. از این رو به تمامی شهروندان توصیه می شود مراقب ورود ناگهانی گاز کشنده مونوکسید کربن باشند.

به اشتراک بگذارید:

نگاه شما:

security code