| شنبه، 08 بهمن 1401
نگاه ایران:  دکتر حسن روحانی که در جلسه علنی امروز (یکشنبه ۷ آبان) مجلس شورای اسلامی برای دفاع از منصور غلامی و رضا اردکانیان وزرای پیشنهادی علوم، تحقیقات و فناوری و نیرو در مجلس حاضر شده، نطق خود را آغاز کرد. به گزارش خانه ملت، وی در بخشی از سخنان خود درباره وزیر علوم گفت: من بر سر دانشگاه، آزادی دانشگاه، فضای دانشگاه، امنیت دانشجویان و آینده دانشجویان، خطی را که دولت از ابتدا اعلام کرده، ادامه خواهم داد و با هیچکس معامله نکرده و نخواهم کرد. روحانی افزود:  آنچه وعده من با ملت ایران بوده، به حول و قوه الهی و به شرط حیات ادامه خواهد داشت. تأخیر در معرفی وزرای علوم و نیرو خواصی به همراه داشت

روحانی سخنان خود را اینگونه آغاز کرد: خوشحالم باز فرصتی پیش آمد در محضر نمایندگان باشم و راجع به وزرای دو وزارتخانه ای که تعیین تکلیف آنها متأسفانه اندکی به تأخیر افتاد، صحبت کنم.

وی ادامه داد: البته شاید این تأخیر خواصی به همراه داشت و نشان داد که فضای جامعه به ویژه دانشگاهیان نسبت به آینده و سرنوشت دانشگاه، علم، دانشجویان، محیط دانشگاه، آینده علم و پژوهش در کشور حساسیت دارند.

رئیس جمهور افزود: همه نکاتی که در روزهای اخیر در فضاهایی راجع به دانشگاه و لزوم حساسیت دولت نسبت به استقلال و محیط دانشگاه، آینده دانشجویان و شیوه فعالیت تشکل های دانشجویی مطرح شد بیانگر زنده بودن دانشگاه و اساتید فعال بوده و توجه آنها به سرنوشت خود است.

دولت در زمینه غیر امنیتی بودن محیط دانشگاه ذره ای کوتاه نخواهد آمد

روحانی ادامه داد: از کسانی که مقاله و نقد نوشتند سپاسگزارم؛ مفهوم آن سرزنده بودن نسل جوان در دانشگاه ها است؛ لازم می دانم به ملت ایران به ویژه دانشجویان و اساتید یادآور شوم دولت در راه و مسیر خود در زمینه احترام به علم و دانشگاه، غیر امنیتی بودن محیط دانشگاه، احترام به دانشجویان و آزادی اندیشه و بیان در دانشگاه ها ذره ای کوتاه نخواهد آمد.

وی یادآور شد: در انتخابات ۹۲ و ۹۶ در مورد محیط دانشگاه ها، امن بودن و نه امنیتی بودن، فضای آزاد و امنیت لازم برای دانشجو و استاد همچنان رئیس جمهور و دولت دوازدهم به عهد خود وفادار خواهد بود.

دولت هر سه ماه یکبار عملکرد وزرا را پایش می کند

رئیس جمهور با بیان اینکه مبنای من در نحوه سلوک با وزرای انتخاب شده و دو وزیری که امروز انتخاب خواهد شد پیوست حکم است، تصریح کرد: تمامی وزرا و دولت دوازدهم در کنار حکم وزیری پیوست حکم دارند البته دقیقا مشخص شده است که قدم به قدم اولویت دولت دوازدهم در اجرای مأموریت آنها چیست. به طور منظم دولت این پیوست را پایش خواهد کرد و هر سه ماه یک بار آن را ارزیابی خواهد کرد.

پروسه انتخاب وزیر طولانی است اما معامله نکردیم

رئیس جمهور در ادامه با اشاره به اهمیت جایگاه وزیر علوم در کشور افزود: مبنای من با وزرای من برای ادامه یا توقف کار پیوست احکام آن هاست که از برنامه دولت استخراج شده که ملت ایران به آن رأی دادند و نیز اسناد بالادستی قانونی که نسبت به وزارتخانه ها و دولت در اختیار همه ما قرار دارد. دانشگاه و وزیر علوم از حساسیت ویژه ای برخوردار است.

وی ادامه داد: البته نیازی به گفتن ندارد چرا که همه شما نمایندگان می دانید که هماهنگ کردن برای معرفی وزیر به مجلس در برخی موارد پروسه طولانی را می طلبد و این در حالی است که هماهنگی برای برخی وزارتخانه ها آسان تر است بنابراین برای تحقق این مهم صبر، تحمل و تعامل کردیم اما معامله نکردیم.

برای انتخاب وزیر علوم پای اصول خویش ایستاده ام

رئیس جمهور تاکید کرد: من بر سر دانشگاه، آزادی و فضای حاکم بر آن و امنیت و آینده دانشجویان خطی را که دولت از ابتدا اعلام کرده بود پی گرفتم و در این مسیر با هیچ کس معامله نکرده و نخواهم کرد. آنچه وعده من با ملت ایران بوده به قوه الهی و شرط حیات تا آخرین روز فعالیت دولت ادامه خواهد یافت و شما نمایندگان و مردم ایران نیز شاهد آن خواهید بود.

وی اظهار کرد: نیازی نیست که با عجله راجع به افراد قضاوت کنیم.

روحانی ادامه داد: همه معیارهایی که برای انتخاب وزیر علوم مورد نیاز بوده کوتاه نیامده ام ممکن است انتخاب ها و زمان برای انتخاب وزیر علوم طولانی شده باشد چرا که برای ایجاد هماهنگی  به فرصتی ۶۰، ۷۰ روزه نیاز بود اما در عین حال پای اصول خویش نیز ایستاده ام.

برای وزارت علوم با افراد دیگری صحبت کرده بودم ولی نشد که معرفی شوند

رئیس جمهور در بیان مواردی که به وزیر علوم پیشنهادی خود متذکر شده است، یادآور شد: من با آقای دکتر غلامی که استادی با تجربه و دارای مراحل علمی طی شده در علم و پژوهش بوده و از اساتید به نام و برجسته است ضمن اینکه کار مدیریت لازم را در ستاد دانشگاه در سمت مدیریت دانشکده و دانشگاه انجام داده با وی صحبت کردم و همه شرایطم را با وی در میان گذاشتم کمااینکه با افراد دیگری هم برای فعالیت در وزارت علوم صحبت شده بود اما نشد که آن ها به مجلس معرفی شوند اما این شرایط را با آن ها نیز مطرح کرده بودم.

شرط رئیس جمهور برای وزیر علوم؛ محیط دانشگاه به همه جناح ها و تفکرات مختلف اختصاص دارد

وی ادامه داد: اولین شرط من با وزیر علوم این بود که محیط دانشگاه به همه دانشجویان، احزاب، جناح ها و تفکرات مختلف اختصاص دارد و بر این مهم تاکید کردم هیچ کس یا انجمنی، جمعی و جناحی در داخل دانشگاه نباید احساس بی پشتوانگی کند ضمن اینکه هیچ جمعی نباید احساس کند که در این فضا برای دیگران امنیت وجود داشته اما برای وی وجود ندارد، هیچ جمعی در دانشگاه نباید احساس کند که نظر وزارتخانه نسبت به جناح های مختلف متفاوت است.

اکثریت حاکم باشد؛ اقلیت از حقوق برخوردار باشد

روحانی تاکید کرد: مبنای ما از اول، اعتدال بوده، مبنای ما این بوده که اکثریت باید حاکم باشد اما اقلیت نیز باید به طور کامل از حقوق خود برخوردار باشد چرا که نه اسلام و نه قانون و نه شرایط امروز کشور به ما اجازه می دهد که در مورد مسائل جزئی رو در روی هم بایستیم اگر هم در دو سال پیش بروز برخی اختلافات جزئی جایز بود، امروز باید بگویم حرام است و گاه گناه کبیره محسوب می شود چرا که امروز از شرایط خاصی برخوردار هستیم بنابراین نیاز به وحدت بیشتری داریم.

مسئولیت بزرگ دانشگاه در ایجاد وحدت و انسجام ملی

رئیس جمهور در ادامه با اشاره به شرایط سیاسی امروز کشور و نوع روابط خارجی که دولت در پیش گرفته، افزود: هم اکنون یک بار بزرگ مسئولیت در وحدت، انسجام ملی و ایستادگی ملت در برابر دیگران، دانشگاه است. آن روز که ما در مسیر نهضت اسلامی بودیم بار اول بر دوش دانشگاه بود که در کنار حوزویان و سایر اقشار مردم پرچم نهضت و انقلاب را بر دوش کشیدند، اساتید بزرگ دانشگاه بودند که در کنار عالمان و مدرسان حوزه نهضت و انقلاب را برای مردم تبیین و رهبری کردند.

وی با یادآوری نحوه همکاری دانشگاهیان در زمان جنگ تحمیلی اظهار کرد: آن روز هم که وارد جنگ تحمیلی شدیم و دشمن بر ما هجوم آورد باز هم دانشگاه نقش بزرگی را ایفا کرد و دانشجویان، اساتید و محققانمان نقش مهمی در این زمینه داشتند.

دست دولت به سوی دانشگاه و دانشگاهیان دراز است

روحانی ادامه داد: در زمان جنگ، وزارت علوم در بسیاری از موارد از جمله دانشگاه شریف به ما یاری و علاوه بر اینکه دانشجویان و اساتید در جبهه های جنگ بوده و پزشکان در بیمارستان های خط مقدم بودند، هر جا مشکلی برای کشور پیش آمده دانشگاه در صف مقدم بوده است و امروز هم برای اداره دولت دست نیاز به سوی فارغ التحصیلان دانشگاه ها است و فردا هم برای اداره کشور دست ملت ما به سوی دانشجویان امروز دراز خواهد بود.

تحقق اقتصاد مقاومتی راهی جز اقتصاد دانش بنیان ندارد

رئیس جمهور در ادامه با بیان اینکه اگر ما به فکر اقتصاد مقاومتی هستیم راهی جز اقتصاد دانش بنیان وجود ندارد، عنوان کرد: اگر به فکر روابط سیاسی با عزت هستیم راهی به جز داشتن دیپلمات های متخصص وجود ندارد و اگر می خواهیم از حقوق ملت ایران در دادگاه ها و داوری های بین المللی دفاع کنیم، راهی جز داشتن متخصصان برجسته حقوقی نخواهیم داشت و برای مدیریت کشور، اقتصاد و حقوق ملت نیازمند دانشگاه هستیم.

دانشگاهی موفق است که کرسی های آزاداندیشی برای دانشجویان با تفکرات مختلف سیاسی داشته باشد

وی اضافه کرد: دانشگاهی که بتواند آزاداندیش بوده، کرسی های آزاداندیشی داشته باشد و دانشجویان با تفکرات مختلف سیاسی فضا را برای فعالیت سیاسی خود آماده و باز ببینند، موفق خواهد بود لذا وزیر علوم باید شرایط را برای فعال تر شدن دانشگاه ها، دانشجویان، اساتید و همچنین سیر مراتب علمی در سطح جهان و رقابت با کشورهای پیشرفته را فراهم کند.

روحانی در ادامه درخواست مقایسه فضای دانشگاهی امروز نسبت به سال ۹۱ را کرد و افزود: ببینید آیا فضای دانشگاه امروز نسبت به سال ۹۱ بهتر شده یا نه، آیا فضای دانشگاه های ما آزادتر شده یا نه؛ آیا دانشجویان ما در اجتماعات و بیان نظرات خود آزادتر شده اند یا نه؛ آیا در مسیر رشد علمی، دانشگاه ها نسبت به ۵ سال پیش پیشرفت کرده اند یا نه؛ آیا شرکت های دانش بنیان که در سایه تلاش وزارتخانه های علوم، بهداشت و معاونت علمی و فناوری امروز هزاران از آنها مورد حمایت دولت قرار گرفته، حلقه اتصال بین دانشگاه و تولید برقرار کرده اند یا نه و آیا با سال های قبل قابل مقایسه است؟

از غلامی خواستم دانشجوی با مهارت تربیت شود

رئیس قوه مجریه ادامه داد: یکی از نکاتی که به صراحت از آقای غلامی خواستم که در دانشگاه ها مد نظر قرار دهد این بود که دانشجوی ما باید صاحب علم و مهارت باشد و اینکه صرفا بگوییم دانشجویی فارغ التحصیل شده و کاغذی به نام مدرک در دست داشته باشد، نمی تواند برای ما افتخار چندانی باشد بلکه روزی که دانشجوی ما مدرک کارشناسی یا مراتب بالاتر را در دست دارد و یک مهارت را در صحنه جامعه به خوبی یاد گرفته است می تواند مورد جذب مراکز تولیدی قرار گیرد.

ایجاد۸۰۰هزار شغل نسبت به تابستان سال گذشته

وی در ادامه با تأکید بر اینکه دانشجو باید با تولید، صنعت، خدمات و کشاورزی متصل باشد، خاطرنشان کرد: دانشجو از سال دوم باید به دنبال کسب مهارت باشد و کارآموزی کند و از سال سوم باید فردی کاردان در صحنه عمل باشد و بعد از همان دوره اول کارشناسی، باید بتواند شغلی قابل قبول متناسب با علم و دانش و مهارتی که آموخته به عهده بگیرد.

روحانی در ادامه با بیان اینکه امروز شرایط کار در جامعه ما ایده آل نیست، اظهار داشت: با این حال دولت این افتخار را دارد اعلام کند که در فصل دوم سال جاری دارای رشد کم نظیر یا بی نظیر در مسأله اشتغال بوده است و اینکه نزدیک ۸۰۰ هزار نفر تابستان امسال نسبت به سال گذشته مشغول به کار شدند که این رقم بسیار امیدوارکننده است گرچه هنوز تا رسیدن به رقم مطلوب فاصله داریم اما این به آن معنا است که مسیر ما مسیر امید است.

اساس وزارت علوم بر امید باشد؛ وزارت نیرو بر تدبیر

رئیس جمهور بار دیگر وزیر علوم آینده را خطاب قرار داد و بیان داشت: اساس وزارت علوم باید بر مبنای امید باشد کما اینکه در ادامه خواهم گفت اساس صنعت آب و برق ما نیز باید بر مبنای تدبیر باشد لذا وزارت علوم و دانشگاه های ما باید به گونه ای باشد که دانشجوی امروز امیدوار باشد و نگوید چون تفکر سیاسی خاصی دارم به شغل فردا امید ندارم و یا فرقی میان تفکرات سیاسی خاص در دانشگاه ها ایجاد شود بلکه باید فضا برای بیان این تفاوت ها آماده باشد و دانشجو به عدالت نظام و دولت متکی شود.

افتخار نیست فارغ التحصیلان ما زیاد باشند ولی بیکار

روحانی اظهار داشت: دانشگاه ما باید فضای امن و آزادی برای همه تفکرها و برای همه دانشجویان باشد و دانشگاه محیط علمی، محیط دانش و محیط پژوهش باشد و دانشگاه ما باید به خوبی با مراکز تولیدی در ارتباط تنگاتنگ و مداوم باشد.

رئیس جمهور با بیان اینکه این برای ما افتخار نیست که فارغ التحصیلان ما زیاد باشند و به همان تعداد سال ها پیگیر کار باشند، بیان کرد: همیشه دانشگاه ها بر این مبنا بوده انند که بعد از فارغ التحصیل شدن دانشجویان، آن ها بتوانند شغل مناسبی را پیدا کنند و باید چنین فضای را برای جامعه علمی کشور ایجاد کنیم.

قول می دهم دانشگاه ۹۶ با دانشگاه ۹۳ متفاوت نخواهد بود

وی افزود: دکتر غلامی به عنوان شخصیت علمی، مدیر، متدین، انقلابی می تواند به گونه ای عمل کند که بی تردید فضای دانشگاه ما در همان مسیر سال ۹۳ و ۹۴ قرار گیرد و به دانشجویان و اساتید این قول را می دهم که دانشگاه ۹۶ با دانشگاه ۹۳ متفاوت نخواهد بود و در همان مسیر است.

رئیس جمهور ادامه داد: شخصا روند دانشگاه ها را پایش می کنم و می دانم دانشگاه چه منت بزرگی در مقاطع مختلف بر ما داشته و چه دینی نسبت به آن داریم و تاثیر دانشگاه در نظام، انقلاب، دفاع مقدس و ایستادگی امروزمان در برابر قدرت های جهانی می دانم.

روحانی در دفاع از وزیر نیرو: تلاش زیادی برای مهار آب و پایدار ماندن آن انجام شد

روحانی در ادامه نطق خود با اشاره به وضعیت وزارت نیرو در دفاع از رضا اردکانیان، گفت: اگر در وزارت علوم از امید به امروز و فردا بیشتر سخن گفتم، در وزارت نیرو باید از تدبیر سخن بگویم، یکی از مسائل مهم ما مسئله آب کشور است که از آن برای نیازهای ضروری آشامیدن، صنعت، کشاورزی و آبادانی کشور استفاده می شود.

رئیس دولت دوازدهم با بیان اینکه همه می دانیم که یکی از مسائل مهم امروز و فردای ما، مسئله آب است، تصریح کرد: در زمینه آب کشور بعد از جنگ، اقدامات فراوانی انجام گرفته و سدهای زیادی ساخته شد و تلاش زیادی شد تا آب مهار شود و پایدار بماند تا به مصرف ضروری برسد، در زمینه عرضه آب نیز بیشترین کارها انجام گرفته است.

روحانی با بیان اینکه دورانی در جهان وجود داشت که دوران سدسازی بود و هزاران سد در دنیا ساخته شد که تعداد آن ها ۴۶ هزار و سد بزرگ بود، متذکر شد: که از تعداد ۴۶ هزار سد بزرگ، ۲۳ هزار آن در چین ساخته و بقیه سدها در کشورهای دیگر احداث شد.

زمانی بحث واردات آب مطرح بود

رئیس جمهور با بیان اینکه بعد از جنگ تحمیلی برای مهار آب ساختیم، امروز در برخی از سدهایی که ساخته ایم به اندازه ای آب نداریم که پشت سد ذخیره شود، گفت: از این به بعد دیگر دست ما خیلی باز نیست، یک روزی به بحث بود که وارد کننده آب باشیم و مذاکرات فراوانی شده و امروز نیز صورت می گیرد و این مورد منطقی نیست ولی آنچنان که روی آن امید بسته شده بود، نیست.

وی افزود: برخی کشورها آب فراوانی دارند ولی همسایه ما نیستند که اگر بخواهیم آب را از آن کشورها بیاوریم باید از کشورهای دیگری عبور کنند که معمولاً مشکلاتی با یکدیگر دارند و مسائلی در حوزه آب دارند.

سرمایه گذاری دولت بر مسئله پساب، تصفیه آب و گردش آن

روحانی با بیان اینکه در دولت یازدهم شما نمایندگان این مسئله را مطرح می کردید که آب استان ما باید از فلان دریا یا دریاچه یا از شمال و جنوب تامین شود، اظهار داشت: این مسائل را نیز می توان مورد فکر قرار داد و برخی اقدامات عملی نیز شروع شده ولی باید بدانیم آب به چه قیمتی به محل مصرف می رسد و نیاز داریم تا بخش خصوصی فعال و سرمایه گذاری داشته باشیم و باید تلاش خود را انجام دهیم.

رئیس دولت دوازدهم گفت: مسئله پساب، تصفیه آب و گردش آن جزء مسائلی بوده که دولت بر روی آن سرمایه گذاری کرده و می کنند که برای محیط زیست مفید است و فوایدی در آب تصفیه وجود دارد که مورد استفاده در بخش های مختلف قرار گیرد.

روحانی اظهار داشت: مسائل و راهکارهای متعددی مطرح است در خصوص مسئله آبی و تردید نکنید که بیشترین سرمایه گذاری را باید در سمت تقاضا انجام دهیم، باید تلاش کنیم و ببینیم که از آب موجود چگونه بهره برداری صحیح کنیم و دولت و مجلس نیز باید با هم تلاش کنند در حال حاضر بیشترین آب کشور ما در بخش کشاورزی مصرف می شود.

روحانی با بیان اینکه باید از کشت فراسرزمینی استفاده کرد، گفت: یکی از راه های صرفه جویی آب برای محصولات پراستفاده کشت آنها در دیگر کشورها است که البته در کشور ما آغاز شده است.همچنین در مورد تقاضا قدم های فراوانی باید برداشت، در دولت یازدهم نیز تلاش شد بهره وری آب افزایش پیدا کند و با فاصله گرفتن از شیوه های سنتی از شیوه های مدرن آبیاری استفاده شود. وی ضمن تشکر از وزارت نیرو و وزیر نیروی سابق و همکاری وزیر جهاد کشاورزی با وزارت نیرو تصریح کرد: تلاش دولت و هدف اصلی بر این است که با زمین کمتر و آب کمتر بتوان محصول بیشتر برداشت کرد از این رو راه حل های عملی در حوزه های انتخابیه مختلف اجرا شده و قدم های خوبی در استان های خوزستان، ایلام، کرمانشاه و سایر استان ها برداشته شده است. رئیس جمهور یادآور شد: اگر مصرف آب کشاورزی که حدود ۸۵ درصد و با تردید ۸۰ درصد است را بتوان به میزان ۱۰ تا ۲۰ درصد با صرفه جویی کاهش داد امکان اقدامات بیشتر فراهم می شود البته سرمایه گذاری در این زمینه لازم است هرچند دولت برای حرکت در هر مسیری منابع مالی را ارزیابی و درصد نیاز به سرمایه های داخلی و خارجی و توان استفاده از آن را می سنجد. وزارت نیرو، وزارت تدبیر برای اقلیم و حیات ایران در بلندمدت است روحانی با تأکید بر اینکه معضل آب با تدبیر و برنامه ریزی قابل حل است، گفت: تنها به دنبال رفع مشکل در دولت دوازدهم و این دوره نمایندگی مجلس نیستیم، معضل آب برای نسل آینده نیز باید برطرف شود، از این رو وزارت نیرو، وزارت تدبیر برای اقلیم ایران و حیات ایران در بلندمدت است. وی افزود: آمار و ارقام نیز در این زمینه باید کاملاً به روزرسانی شود؛ اینکه چه میزان آب در ۱۰ تا ۲۰ سال آینده با توجه به میزان جمعیت، توسعه شهرها، امنیت غذایی، توسعه صنعت و گردشگری مورد نیاز است باید ارزیابی گردد البته حقابه دریاچه و تالاب ها نیز فراموش نخواهد شد. در حوزه حقابه دریاچه و تالاب ها دقت لازم صورت نگرفته است رئیس جمهور با اشاره به اینکه در گذشته در حوزه حقابه دریاچه و تالاب ها دقت لازم صورت نگرفته تصریح کرد: متأسفانه سدی ساخته شده اما در برنامه ریزی حقابه دریاچه زیردست و تالاب و هور زیردست مورد نظر قرار نگرفته است در صورتی که اگر حقابه مراعات نشود محیط زیست نیز دچار معضلات فراوان خواهد شد. تخصص اردکانیان حوزه آب است اما از حوزه انرژی  و برق غافل نیستیم روحانی در دفاع از وزیر پیشنهادی نیرو یادآور شد: آقای اردکانیان به جهت داشتن مهارت، تخصص و دانش در حوزه آب به مجلس پیشنهاد شده البته نه آن که از حوزه انرژی  و برق غافل هستیم اما مشکل نخست معضل آب است که وی شخصیتی علمی و دانشگاهی و با تجربه در این زمینه است. وی ادامه داد: آقای اردکانیان دانش آموخته در کشور کانادا و سازمان های بین المللی است که به طرح های منطقه و طرح های کاربردی در کشورهای دچار خشکسالی شده واقف است. همچنین از همکاری با شهید عباس پور تا حضور در وزارت کشور و وزارت نیرو تجربه اندوخته است. پیگیری طرح های مرتبط با حوزه آب در دوره ریاست جمهوری هاشمی رفسنجانی و خاتمی رئیس جمهور با بیان اینکه از دهه ۷۰ و حضور در دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی با آقای اردکانیان آشنا بودم، گفت: از آن زمان در حوزه آب در غرب کشور و طرح هایی مرتبط با آن همکاری هایی داشته ایم که از دوران ریاست جمهوری مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی به طور مداوم پیگیر شدند. روحانی یادآور شد: مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی از دوران ریاست جمهوری خود و در دوران ریاست جمهوری آقای خاتمی پیگیر طرح های مرتبط با حوزه آب بودند، همچنین در دوره های ریاست جمهوری بعد که چندان به بهبود وضعیت امیدوار نبودند طرح ها را پیگیری می کردند و از ما نیز درخواست می شد تا از طریق شورتی عالی امنیت ملی پیگیر این طرح ها باشیم. آیت الله هاشمی تا پایان عمر به فکر آبادانی کشور بود وی ادامه داد: آیت الله هاشمی برای آبادانی ایران به ویژه برای حوزه آب، حفظ خاک، بخش کشاورزی و صنعت، تمام وقت خود را صرف می کردند به نوعی که بعد از نماز صبح و تا پایان عمر تمام فکرشان به دنبال آبادانی کشور بود. کمتر کسی همانند آیت الله هاشمی دلسوز طرح های آبادانی کشور بوده است رئیس جمهور با بیان اینکه کمتر کسی در تاریخ ایران همانند آیت الله هاشمی دیده ام که دلسوز طرح های آبادانی کشور باشد، گفت: با سفر به هر کشوری نیز پیگیر تجارب آنها در حوزه آب، سدسازی، مدیریت آب و آبیاری بودند از این رو تمام توان خود را برای ایران آباد صرف کردند. رئیس جمهور ادامه داد: در دبیرخانه سندی به نام سند آب داشتیم که از ایشان دعوت می کردیم، دانش و تبحر اردکانیان و اخلاق خیلی خوب ایشان در مباحث و بحث ها و در آن زمان و در آن دوران دیده ام و همواره ایشان این مسیر را از نظر علمی، مهارتی در زمینه آب رها نکرد. روحانی گفت: در بودجه سنواتی یکی از برنامه های اصلی ما مسئله مهار تقاضا در بحث آب باشد با این کار می توان آب کشور را به سامان برسانیم. در زمینه برق مشکلات کمتر است درست است با این حال در آن زمینه نیاز نیز به سرمایه گذاری داریم، ما هم در آب و هم در برق متاسفانه در مسیر انتقال منابع زیادی را از دست می دهیم، انتقال یکی از مسائل مهم است گرچه که نیروگاه های برق برای ما بسیار حائز اهمیت است. توانایی ایران در صادرات برق به دیگر کشورها وی با تاکید بر اینکه ایران را می توانیم به عنوان هاب منطقه در برق قرار دهیم بیان داشت: ایران می تواند صادر کننده برق به کشورهای منطقه باشد، کشورهای همسایه غربی و شرقی برق می خواهند، ما می توانیم حتی به کشورهای ثالث هم برق منتقل کنیم ما نیروگاه ساز هستیم، کشوری با دارایی گاز و انرژی هستیم، دارای دانشمندان و اندیشمندان صاحب نام هستیم، در زمینه ساخت نیروگاه و انتقال خودمان کار آزموده هستیم، خدمات فنی و مهندسی به کشورهای دیگر می دهیم، باید مرکزیت برق و صادر کننده برق در منطقه باشیم. نمی توانیم آب صادر کنیم اما می توانیم به روش صحیح نیازهای خود را تامین کنیم رئیس دولت دوازدهم با بیان اینکه  در آب وضع ما این جور نیست افزود:نمی توانیم آب صادر کنیم، اما می توانیم کاری کنیم و به روش صحیح نیازهای خود را برای بلند مدت تامین کنیم، آب های زیر زمینی خود را پایدار نگه داریم و اجازه ندهیم از دست برود، با این حال در زمینه برق دست ما کمی بازتر است که تلاش بیشتری داشته باشیم. تشکر روحانی از همراهی مجلس در رأی اعتماد به وزرای پیشنهادی روحانی اظهار داشت: در معرفی کابینه ما را یاری دادید و کمک کردید و از ۱۷ وزیر پیشنهادی به ۱۶ وزیر رای دادید از شما سپاسگزارم باعث شدید دولت هر چه زودتر به کار خود و فعالیت خود ورود کند. رئیس جمهور با بیان اینکه دو وزیر باقی مانده است، گفت: هر چه سریعتر کار این وزارتخانه های شروع شود به نفع ملت و دولت است و در هر دو زمینه ما افراد صاحب صلاحیتی که دارای تخصص و تجربه لازم بوده اند به مجلس شورای اسلامی معرفی کردیم، امیدوارم با رای مجلس وزرای این دو وزارتخانه مشخص تا دولت و کابینه کامل شود و بتوانیم راهمان را سریعتر در مسیری که اسناد بالادستی مشخص کرده است، طی کنیم. دولتی وفای به عهد نکند، اعتبار خود را در افکار عمومی جهان به حراج گذاشته است روحانی در پایان سخنان خود به وضعیت کشور در عرصه بین المللی پرداخت و گفت: نکته آخری که می خواهیم در محضر شما نمایندگان مجلس و ملت ایران عرض کنیم شرایط پیش آمده در تخلفات پیاپی آمریکا است. در طول تاریخ همواره ملت ها و دولت ها از گذشته تاریخ یکی از راه های تعامل با یکدیگر بستن عهدها و پیمان ها بوده است که بخشی از تاریخ کشور ما و جهان است. روحانی با تاکید براینکه اصل وفای به عهد فراملی و فراعمومی است، ادامه داد: اصل وفای به عهد اصلی است که همه انسان های عاقل و باتدبیر و دارای هر مذهب و دینی به عنوان یک اصل مهم به آن احترام گذاشته اند، از سوی دیگر معیار برای تمدن ملت، معیار برای قانونی بودن و حرکت صحیح یک دولت وفای به عهد است. رئیس دولت دوازدهم با تاکید براینکه اگر دولتی وفای به عهد نکرد، اعتبار خود را در افکار عمومی به حراج گذاشته است، اظهار داشت: اگر یک تعهد مهم بین المللی را دولتی مثل آمریکا بگوید به آن متعهد نیست، استدلال هم این باشد که سر دولت قبلی کلاه رفته، پس در هر کشوری هر دولتی روی کار بیاید می تواند همین ادعا را داشته باشد، پس تداوم مسئولیت دولت ها چه می شود؟ تداوم تعهدها چه می شود؟ تعهد که چهار ساله نیست؟ بلکه تعهد یک ملت با یک ملت، دولت با دولت، نظام با نظام است. داستان مضحک آمریکا در مورد مذاکره درباره موضوعات جدید وی توضیح داد: حالا اگر آمریکا را رژیم بدانیم، تعهد یک رژیم در برابر نظام بزرگ به نام جمهوری اسلامی ایران و و ۵ کشور دیگر است، تعهد بین المللی است که در برابر این تعهد، متعهد به اجرای آن بوده و باید عمل کند. روحانی گفت: داستان مضحکی دراین هفته های اخیر اتفاق افتاده است بد نیست که به آن داستان مضحک اشاره کنم؛ بعضی ها می گویند تعهدی که قبلا باهم بسته ایم، فعلا قرص و محکم نباشد، متزلزل باشد و درباره موضوع دیگر مذاکره کنیم، این یکی از حرف های خنده دار تاریخ است. آمریکایی ها اصول اخلاقی و بین المللی را نمی شناسند وی ادامه داد: کسی عهد و پیمانی می بندد و می گوید پای پیمان خود ایستاده ام تا آخر و با دقت عمل و اجرا می کنم و می خواهد به عنوان جایزه درباره موضوع دوم صحبت کنیم که قابل بحث است، اما کسی که همان تعهد اول را زیر پا می گذارد و با زبان عملش اعلام می کند که اهل مذاکره نیست، آمریکایی ها اعلام می کنند که اهل مذاکره، اهل تعهد و پیمان نیستند و اصول اخلاقی و اصول بین المللی را نمی شناسند. رئیس جمهور تاکید کرد: وقتی کشوری در این مسیر قرار گرفت کشورهای دیگر نمی توانند به آن اعتماد کنند. آمریکا به کشورهای شرق آسیا پیمان می دهد که با آنها مذاکره کنند. مگر دیوانه شده اند که با آنها مذاکره کنند زیرا آمریکا مذاکره دیروز را دارد زیر پا می گذارد. روحانی خطاب به آمریکایی ها ادامه داد: شما نسبت به مذاکره امضا شده ای که به تائید سازمان شورای امنیت سازمان ملل رسیده بی اعتنا هستید لذا باید با شما مذاکره کنند؟ وی با بیان اینکه آمریکا باید با این شیوه ای که پیش گرفته آینده و تعهدات خود را نسبت به کشورهای دیگر برای همیشه کنار بگذارد، اظهار داشت: ایران در بحث هسته ای به تعهدات خود عمل کرده اما می گویند که چرا ایران از لحاظ دفاعی و نظامی توانمند و قدرتمند است و چرا کشورهای منطقه به ایران احترام می گذارند این مشکل کیست، این مشکل آمریکایی ها است که با حضور در منطقه امنیت عراق، ثبات و امنیت افغانستان را به هم زده اند. آمریکا تروریسم را پرورش داده اما به ایران نسبت مداخله گرایانه می دهد رئیس جمهور دولت دوازدهم با اشاره به اینکه آمریکایی ها با آوردن تروریست ها در منطقه، امنیت سوریه و لبنان را به هم زده اند، افزود: آمریکایی ها که تروریسم را پرورش داده اند باید جایزه بگیرند و کشوری که به کمک مردم عراق و سوریه رفته و یار ملت های دیگر بوده نسبت مداخله گرایانه می دهند. وی با بیان اینکه آمریکایی ها به دنبال تجزیه عراق بودند، ادامه داد: ملت و ارتش عراق، ملت ایران و کشورهای منطقه بودند که اجازه ندادند تمامیت ارضی عراق خدشه دار شود. روحانی یادآور شد: اگر قرار است آمریکایی ها نسبت به این موارد اعتراض کنند، ما از آن ها می پرسیم ملت ایرانی که حامی کشورهای مظلوم در برابر تروریسم و تجزیه طلبی بوده و از نظر شما رفتار آن ها خوب نیست شمایی که امنیت را بر هم زده، داعش را به وجود آورده، طالبان را ساخته و سایر گروه های دیگر تروریستی را ساخته و منافقان را پناه دادید و به ملت ایران در طول تاریخ ظلم کردید چه رفتاری در برابر ملت ایران داشتید. وی با اشاره به مورد اصابت قرار دادن سکوی نفتی ایران توسط آمریکایی ها در زمان جنگ تحمیلی افزود: آیا سکوی نفتی میدان جنگ بود؟ سکوی نفتی هواپیما و یا تانک بود که سکوی نفتی مردم را مورد اصابت قرار دادید. رئیس جمهور خطاب به آمریکایی ها ادامه داد: شما وارد خاک ایران شدید و در داستان طبس به خاک ایران تجاوز کردید اما قبول ندارید که کشور متجاوز هستید در حالی که هواپیمای مسافربری ایران را مورد اصابت قرار دادید. وی خطاب به آمریکایی ها با بیان اینکه شما بی ادبانه بارها ملت ایران را تروریست خواندید، افزود: ملت ایران در طول تاریخ با تروریسم و تروریسم ها مبارزه کرده و ملت ایران منافقان تروریسم و گروهک های دیگر تروریستی را از کشور بیرون رانده و داعش را در عراق و تروریسم ها را در سوریه به زانو در آورده است. ایران برای دفاع از تمامیت ارضی خود در استفاده از هر نوع سلاحی تردید نمی کند روحانی با تاکید بر اینکه آمریکایی ها به ایران به دلیل تلاش هایش خرده می گیرند، ادامه داد: آمریکایی ها به سلاح های ایران ایراد می گیرند در حالی که ایران برای دفاع از خود، دفاع از تمامیت ارضی خود، دفاع از ملت خود هر نوع سلاحی از هر نوعی نیاز داشته باشد در ساختن، تولید، انبار کردن و در زمان لازم برای دفاع از خود و استفاده از آن تردید نمی کند. موشک سازی ایران با هیچ یک از مقررات بین المللی در تناقض نیست وی خطاب به آمریکایی ها تاکید کرد: ایران موشک ساخته، می سازد و خواهد ساخت و با هیچ یک از مقررات بین المللی در تناقض و تنافی نیست و با قطعنامه ۲۲۳۱ در تضاد نیست. نقض عهد آمریکا به ضررش تمام می شود رئیس جمهور تصریح کرد: ما راه دفاع، منافع ملی و امنیت ملی خود را با تمام قدرت ادامه می دهیم و آمریکایی ها هر نقض عهدی انجام دهند به ضررشان تمام می شود و جمهوری اسلامی ایران پاسخ قاطع به آن ها خواهد داد./

به اشتراک بگذارید:

نگاه شما:

security code