| چهارشنبه، 28 مهر 1400
وزیر ارشاد در افتتاحیه نمایشگاه مطبوعات:
       کد خبر: 149860

نگاه ایران: وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی رسانه را رکن سوم امنیت ملی خواند و در بخشی از صحبت هایش تصریح کرد: جامعه ای که خبرهای دقیقش را از بیرون از مرزهای کشورش مطالعه می کند، ناامن است. جامعه ای که برای دقت و صحت خبر، نتواند به رسانه خود تکیه کند، ناامن است. اینجاست که بنیه ملی رسانه باید به طور جدی مورد تقویت و حمایت قرار بگیرد.

به گزارش ایسنا، سید عباس صالحی در مراسم افتتاحیه بیست و سومین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری ها که در طبقه دوم مصلی برگزار شد، ضمن خیرمقدم به اصحاب رسانه و مطبوعات و همچنین معاون اول رئیس جمهور، در سخنانی گفت: دولت دوازدهم طلیعه ای برای نقطه عطف جدید در حوزه فرهنگ و رسانه است.

او با اشاره به رویکرد دولت یازدهم و عملکرد این دولت در قبال رسانه ها و آزادی بیان، اظهار کرد: دولت یازدهم در حوزه رسانه و مطبوعات گام هایی را برداشت؛ البته نه در خور اصحاب رسانه بلکه در حد توان خود. در دولت یازدهم در حوزه توسعه مطبوعات اتفاقات قابل توجهی پدید آمد؛ یکی از آن ها اینکه پس از انقلاب از ۱۵ هزار مجوزی که صادر شد، ۵۶ درصد آن در همین دولت بود.

وی در ادامه سخنان خود درباره عملکرد دولت یازدهم یادآور شد: نگاه دولت یازدهم به توسعه رسانه و فضای بازتر برای تحقق عرضه افکار و اندیشه در ارقام قابل مشاهده است. در این ارقام، سهم جنسیتی افزایش قابل توجهی دارد؛ به نوعی که مدیران مسؤول زن در آغاز دولت یازدهم هفت درصد و در پایان ۱۳ درصد بود. همچنین حوزه رسانه های برخط و سایت ها از ۲۰۰ عدد به حدود ۲۸۰۰ عدد رسید و همچنین شاخص های دیگری که از توسعه کمی مطبوعات و پایبندی دولت یازدهم برای گشایش فضای آزادی فکر و اندیشه نشان دارد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی سپس با اشاره به حمایت دولت یازدهم از رسانه ها، درباره جنبه های حمایتی دولت اظهار کرد: البته توان دولت بسته و محدود بود، اما علیرغم همه محدودیت ها در توان اقتصادی دولت یازدهم، اتفاقاتی در حوزه حمایتی شکل گرفت و آن اینکه در آغاز دولت یازدهم بیمه شدگان حوزه رسانه ها ۵۰۰۰ و در پایان به ۱۶ هزار یعنی دو برابر و سه برابر رسید. همچنین نظام حمایتی شفافیت پیدا کرد و در آن همگان می توانند ببینند که گام های رو به جلو در حوزه شفافیت حمایتی اتفاق افتاده است.

صالحی در بخش دیگری از سخنان خود در مراسم افتتاحیه نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری ها گفت: از توفیقات دولت یازدهم در عرصه رسانه در حوزه قوانین دستورالعمل و مقررات بود. رتبه بندی مطبوعات و پاره ای از اتفاقات دیگر، از دیگر عملکرد دولت یازدهم در این بخش بود. اشراف صنف مطبوعات و همچنین سازمان نظام رسانه ای که در آخرین جلسه هیأت دولت در حال بررسی است، قانون مطبوعات که آن هم مراحل نهایی را طی می کند و لایحه مطبوعات بازرگانی از دیگر اقداماتی است که مراحل خود را طی می کنند. در مجموع گام هایی را به منظور توسعه رسانه ای پیموده ایم و این ها با مشارکت جدی اصحاب رسانه اتفاق افتاده است.

او ضمن سپاسگزاری از وزاری پیشین فرهنگ و ارشاد اسلامی یادآور شد: از وزرای پیشین جناب آقایان دکتر جنتی و صالحی امیری که همت گماردند و مسیر را پیش بردند و همچنین معاونت مطبوعاتی تشکر و قدردانی می کنم.

وی سپس با اشاره به آغاز بیست و سومین نمایشگاه مطبوعات گفت: امروز ما نمایشگاه مطبوعات را آغاز می کنیم و در آغاز دولت دوازدهم با نمایشگاهی روبه رو هستیم که در آن ۱۰۰۰ رسانه حضور دارد و جشن ملی مطبوعات است و اصحاب رسانه زیر یک سقف قرار می گیرند تا با هم تکلم کنند و دغدغه های ایران را واگویه کنند. درد مردم را بگویند و نقطه های تلاقی مردم و رسانه را بازگشایی کنند.

وزیر ارشاد همچنین در این مراسم یادآور شد: در آغازین ماه های دولت دوازدهم به نظر می رسد پاره ای از رویکردها را باید جدی گرفت. رویکردهایی که در گذشته بوده اما می تواند تابلویی برای دوره جدید باشد. تقویت بنیه ملی رسانه یکی از این رویکردهاست. تا دیروز غذا و سلاح دو رکن امنیت ملی بودند و امروز رکن سومی هم اضافه می شود و آن هم رسانه است. همان طور که جامعه بی غذا و جامعه بی سلاح، در معرض تهدید است، جامعه بی رسانه هم در معرض تهدید است. جامعه ای که خبرهای دقیقش را از بیرون از مرزهای کشورش مطالعه می کند، ناامن است. جامعه ای که برای دقت و صحت خبر، نتواند به رسانه خود تکیه کند، ناامن است. اینجاست که بنیه ملی رسانه باید به طور جدی مورد تقویت و حمایت قرار بگیرد.

او با اشاره به رشد تکنولوژی و فناوری های اینترنتی و فضای مجازی و گسترش رسانه های غیرحرفه ای، اظهار کرد: رسانه های غیرحرفه ای می توانند فرصت باشند، اما اگر از رسانه های حرفه ای پیشی بگیرند، عامل تهدیدزدایی امنیت ملی هستند. این رسانه های حرفه ای هستند که باید برای رسانه جایگاه تعریف کنند و در حال حاضر این اهتمام هست که در معرض آشوب و اغتشاش رسانه های غیرحرفه ای هستند. صالحی تأکید کرد: رسانه های حرفه ای به عنوان رکن سوم امنیت ملی باید جدی گرفته شوند. نمی گوییم به اندازه بنیه نظامی به رسانه کمک شود اما نگاهی هم به این اتفاق صورت بگیرد که جامعه بی رسانه جامعه بی سلاح و بی غذاست. وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود تقویت رسانه های خصوصی را یکی از اقدامات مهم دولت عنوان کرد و گفت: البته در دولت دوازدهم گام های خوبی برای تقابل و توازن بخشی پدید آمد. در این دوره هیات نظارت بر مطبوعات این همت را داشت که به هیچ هفته نامه و روزنامه دولتی مجوز نداد. همچنین یارانه رسانه های دولتی قطع شد، در نمایشگاه مطبوعات نیز تعرفه اجاره غرفه های دولتی دوبرابر غرفه های معمولی تعریف شد؛ البته این کافی نیست و متأسفانه در حوزه رسانه ها کمابیش شرایط رقابت نابرابر مالی فراهم است و هم اینکه با تغییر مسؤولان در بخش رسانه های دولتی نوعی ناامنی ایجاد شده است.

صالحی در بخش پایانی سخنان خود با اشاره به تقویت و ارتقاء کیفی رسانه ها گفت: نکته ای که به اهالی و اصحاب رسانه و ما برمی گردد، این است که به جای تولید رسانه ای نباید دلال رسانه ای بشویم. رسانه مولد می خواهیم نه رسانه نقال که البته این نگاه پیش زمینه های خود را دارد. اینکه رسانه با تولید به حیات خود ادامه دهد. رسانه باید جایگاه نقد منصفانه باشد نه جایگاه پرخاشگری و رسانه مدنی رسانه ای است که در آن پرخاش وجود ندارد، نقد وجود دارد اما با منطق و انصاف.

اوهمچنین توجه جدی تر به مردم مداری را یکی از ویژگی های مهم یک رسانه دانست و گفت: رسانه ها می توانند بیش از گذشته زبان مردم باشند، خط های رسانه بایستی بیش از گذشته با مردم شکل بگیرد. اینکه زبان فارسی، ادبیات فارسی ایرانی اسلامی نمایه و تابلوی رسانه های ما باشد.

به اشتراک بگذارید:

نگاه شما:

security code