| سه شنبه، 27 مهر 1400

نگاه ایران: مدیرکل گمرک آستارا اعلام کرد: طی هفت ماه امسال 162 هزار تن کالای غیر نفتی به ارزش 88 میلیون دلار از گمرک این شهرستان به خارج از کشور صادر و 142 هزار تن کالا به ارزش 50 میلیون دلار وارد شده است.

به گزارش ایرنا، رسول امیدی عصر پنجشنبه در اداره کل گمرک آستارا در جمع خبرنگاران گفت: بیشتر این کالاها شامل محصولات کشاورزی، شیمیایی، معدنی و فلزی، مواد غذایی، سیمان، گچ، شوینده، پارچه، صنایع دستی، فرش و موکت، پوشاک، کیف و کفش، مصالح ساختمانی و مواد پلاستیکی بود که به جمهوری آذربایجان، گرجستان و روسیه صادر شده است.

وی با بیان اینکه در هفت ماه امسال 53 هزار تن کالا به ارزش 55 میلیون دلار از گمرک آستارا حمل و نقل شد، اضافه کرد: این میزان حمل و نقل خارجی ورودی در مقایسه با مدت مشابه سال قبل، از لحاظ وزن 86 درصد افزایش و از نظر ارزش 23 درصد کاهش داشته است. امیدی بیشتر کالاهای حمل و نقل ورودی را لوازم چوبی، فراورده های نفتی، پنبه، الیاف مصنوعی، شمش آهن، مس، پشم شیشه و ورق آهن ذکر و اضافه کرد: این کالاها از کشورهای جمهوری آذربایجان، روسیه، گرجستان و اوکراین به کشورهای ترکیه، عراق و امارت متحده عربی حمل شده است. امیدی ادامه داد: در مدت یاد شده 165 هزار تن کالا شامل لوازم برقی، خودروی سواری، مبل، ماشین آلات، لوازم بهداشتی، مصالح ساختمانی، گچ، سیمان، ظروف شیشه ای، پوشاک، مواد شیمیایی و محصولات کشاورزی به ارزش 761 میلیون دلار از گمرک آستارا به کشورهای جمهوری آذربایجان، روسیه، گرجستان و اوکراین حمل و نقل شده که این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال قبل، از لحاظ وزن 21 و به لحاظ ارزش 46 درصد افزایش داشته است. او اظهار داشت: امسال 80 تن کالا به ارزش 246 هزار دلار در قالب تجارت چمدانی از گمرک آستارا به خارج از کشور صادر شد و بیشتر آنها مواد غذایی، مواد پلاستیکی و محصولات کشاورزی بوده که اغلب به جمهوری آذربایجان صادر شده است. مدیرکل گمرک بندر مرزی آستارا شمار ترددکنندگان از این مرز در هفت ماه امسال را 447 هزار و 356 نفر ذکر و بیان کرد: تعداد تردد کنندگان خروجی سه درصد و ورودی پنج درصد افزایش داشته است. امیدی درآمد عمومی گمرک آستارا در سال جاری را 208 میلیارد و 292 میلیون ریال اعلام و تصریح کرد: این رقم نسبت به مدت مشابه سال قبل، 33 درصد کاهش داشته است. اداره کل گمرک آستارا در امور واردات و صادرات قطعی، ورود و خروج موقت، تعاونی مرزنشینان، ترانزیت داخلی و خارجی، صدور موافقت نامه تجارت بین المللی، صدور برگ خروج خودرو، امور مسافری، مرجوعی، امانت های پستی و قضایی فعالیت می کند و رتبه اول تجارت چمدانی مرزهای زمینی و رتبه نخست صادرات مرزهای شمال کشور را دارد. شهرستان بندر آستارا با 91 هزار نفر جمعیت در شمال غربی استان گیلان و نوار مرزی جمهوری آذربایجان، سومین مرز پرتردد کشور است و سالیانه نزدیک به 800 هزار مسافر داخلی و خارجی از آن تردد می کنند.
به اشتراک بگذارید:

نگاه شما:

security code