| شنبه، 13 آذر 1400
نگاه ایران:یک معلم مقطع دبستان یکی از سوالات امتحان ریاضی را به فاجعه منا اختصاص داده بود. یکی از شهروندان با فرستادن عکس برگه امتحان فرزندش که در مقطع دبستان تحصیل می کند، از این که فاجعه منا دستمایه طراحی سوال ریاضی دانش آموزان شده انتقاد کرد. در یکی از سوالات این امتحان آمده است: در عید قربان سال 94 حاجیان ایرانی که در سرزمین منا حضور داشتند برای رمی جمرات رفته بودند. متاسفانه در مسیر برگشت حدود ساعت 8:30 دچار حادثه شدند. به علت کوتاهی ماموران سعودی نیروهای امدادی ایران بعد از 7:40 توانستند خودشان را به این عزیزان برسانند. حساب کنید در چه ساعتی نیروهای امدادی ایران توانستند جنازه های ایرانی را پیدا کنند؟ این که موضوع فاجعه منا دستمایه طراحی سوال ریاضی قرار می گیرد در نوع خود قابل تامل است.   واکنش آموزش و پرورش به طراحی یک سوال ریاضی بر پایه فاجعه منا
بر اساس اظهارات رئیس مرکز سنجش وزارت آموزش وپرورش این سوال تنها یک امتحان کلاسی بوده است و معلم هم مانند هر فرد دیگری ممکن است در محل کارش دچار اشتباه شود اما انتشار آن در شبکه های اجتماعی در واقع نوعی بد اخلاقی است که این روزها در فضای مجازی بسیار شاهد آن هستیم.
عبدالرسول عمادی در واکنش به طراحی سوال ریاضی در یکی از مدارس ایران که با استفاده از حادثه منا صورت گرفته بود و انتشار آن در شبکه های اجتماعی اظهار کرد: معلمان در آموزش هایی که قبل از تدریس می بینند تمام دوره های لازم از جمله شیوه طراحی سوال و نحوه ارزشیابی را می گذرانند، ضمن اینکه در طول سال هم برای آنها چنین دوره هایی برگزار می شود.
وی با طرح این موضوع که این سوال بیشتر از اینکه سوال ریاضی باشد طنز به نظر می رسد، افزود: مجموعا یک میلیون پرسنل در آموزش و پرورش فعالیت می کنند که از این تعداد، آمار گسترده ای را معلمان تشکیل می دهند که در کلاس درس خود به صورت متعدد سوال طرح می کنند و از دانش آموزان امتحان می گیرند؛ این موضوع جز اختیارات معلمان است که در کلاس درس خود سوال طرح کنند.
عمادی با تاکید بر اینکه حال ممکن است در این بین معلمی یک سوال بی ربطی نیز طرح کند، تصریح کرد: این رفتار نادرست و عوام زدگی است که وقتی یک معلم سوالی را در کلاسش طرح می کند دیگران اقدام به انتشار آن در صفحه های اجتماعی می کنند. متاسفانه این روزها در صفحه های مجازی از این سبک بی اخلاقی ها زیاد دیده می شود.
رئیس مرکز سنجش وزارت آموزش و پرورش اضافه کرد: حال ممکن است یک معلمی سوال نامناسبی را طراحی کند؛ این سوالاتِ هماهنگ استانی و یا شهری هم نیست. معلم در لحظه سوالی به ذهنش رسیده و آن را مطرح کرده است که این موضوع قابل بحث نیست. ضمن اینکه هر کسی ممکن است در محل کارش مرتکب اشتباه شود حال در طرح این سوال هم یک اشتباه رخ داده است.
عمادی تاکید کرد: هم اکنون از طریق دانشگاه فرهنگیان، دانشجو - معلمان آموزش های لازم را در حین تحصیل می بینند. پیشتر که در دانشگاه ها، دانشجویان دبیری تحصیل می کردند علاوه بر گذراندن دروس رشته تحصیلی خود، دروس دیگری را که مرتبط با آموزش و پرورش نیز بود را می گذراندند که در آن در واقع دبیری را تمرین می کردند البته طراحی سوال در واقع جز حوزه های تخصصی این دوره ها نیز بود.
به اشتراک بگذارید:

نگاه شما:

security code