شنبه، 10 خرداد 1399 | 2020 Saturday 30 ,May  
نگاه ایران: به نقل از روابط عمومی فرمانداری شهرستان رشت در جلسه بررسی مشکلات اراضی موقوفه لشت نشاء، فرماندار شهرستان رشت با بیان اینکه وقف یک میراث ماندگار است گفت: وقف سنت حسنه نبوی و صدقه جاریه ای است که سبب جاودانه شدن اموال و باقیات صالحات می شود و رشد دینی، معنوی و فرهنگی در جامعه از جمله آثار و برکات وقف است.

سیروس شفقی با اشاره به اینکه شهر لشت نشا قدمت 100 ساله دارد گفت: بخش اعظمی از اراضی  این شهر موقوفه است.

وی ادامه داد: در راستای پیگیری های بعمل آمده برای حل مشکلات حدود 40 ساله اهالی و تشویق متصرفین و مستاجرین موقوفات و با توجه به وضعیت ضعیف معیشتی اهالی این منطقه مجوز تفویض اختیار خاص از سوی نماینده ولی فقیه و ریس سازمان اوقاف و امور خیریه کشور برای تنظیم قرارداد اجاره با متصرفین رقبات و املاک وقفی با معافیت و تخفیف قابل توجه ای صادر شده است.

فرماندار رشت گفت: موضوع مطالبات سنواتی اوقاف از ادارات و مردم و طرح دعاوی مختلف از سوی این اداره بر علیه ادارات و شهروندان در محاکم قضایی، بر اساس این مجوز حل خواهد شد و مردم شهر لشت نشا پس از 40 سال میتوانند با تعیین تکلیف نهایی این موضوع شاهد حل مشکلات موجود شوند.

وی همچنین افزود: کلیه متصرفین اراضی نسقی بخش لشت نشاء که قبل از سال 63 در قطعه زمین مورد تصرف خود با هر نوع کاربری احداث اعیانی کرده اند از پرداخت پذیره و اجور معوقه معاف شدند و همچنین متصرفین که از تاریخ 63/9/8 تا تاریخ 82/8/4 احداث اعیان نمودند با کاربری های مسکونی، باغداری، گلخانه و غیره با هر مساحتی فقط 5 درصد باید پرداخت کنند و برای کسانی که نسق زارعانه ندارند به غیر از تملک تجاری از ابتدای تصرف تا 82/8/3 مشمول پرداخت 20 درصد اجاره خواهند بود و نیز شرایط خاص دیگری در جهت تسهیل مشکلات مردمی منظور گردیده است.

فرماندار شهرستان رشت با اشاره به اینکه این ابلاغیه که مشمول معافیت و تخفیف های قابل توجهی در مورد مستاجرین موقافات لشت نشاء است افزود: این ابلاغیه از تاریخ 96/7/2 صادر شده است و به مدت یکسال برای تعیین تکلیف اراضی موقوفه و برای ساماندهی زمینهای موقوفه قابل اجرا است.

وی ادامه داد: این فرصت بسیار مناسبی برای رفع مشکلات و محدودیت های موجود لشت نشاء است و باید مسئولان با بهره گیری بهینه از این فرصت، بویژه توسط  شورای اسلامی شهر رشت، شهرداری و بخشداری این مهم را پیگیری کنند.

وی در پایان باز هم از همکاری بسیار خوب و پیگیری های اداره اوقاف و امور خیریه در ایجاد این فرصت و پایان بسیاری از دعاوی حقوقی و احکام صادره تخریبی و اجور انباشته شده سنواتی  تشکر کرد.

به اشتراک بگذارید:

نظر شما:

security code