شنبه، 10 خرداد 1399 | 2020 Saturday 30 ,May  
نگاه ایران: هر نوع مصائب اقتصادی ناشی از بازگشت برجام هرچه قدر هم سخت، سخت تر از نوسانات چهل سال اخیر در اقتصاد ایران نیست.
 یحیی آل اسحاق عضو اتاق بازرگانی تهران در یادداشت خود نوشت:

1.حرف و سخن های اخیر درباره برجام این روزها دوباره نقض و پایبندی به آن را سرزبان ها انداخته است. هرچند برجام دربرگیرنده تمام اهداف موردنظر ایران نبود اما توافقی است که از سوی مسئولان کشور با طرف دیگر مذاکرات یعنی آمریکا و 5+1 به امضا رسیده است. دولت ایران متعهد به انجام شروط و بندهای برجام است و ملت ایران هم از این تصمیم پشتیبانی کرده است. شواهد و گزارش های بین المللی نشان می دهد که ایران به تعهداتی که در قالب برجام برای او ایجاد شده پایبند است بنابراین هر نوع خلل در اجرای برنامه جامع مشترک به نقض عهد از سوی طرف دیگر مذاکره  و همه گیر شدن این نقض عهد بازمی گردد. در شرایط فعلی راهی جز انتظار نداریم هرچند صحبت های مسئولانی مثل محمدجواد ظریف و رئیس جمهور نشان می دهد که اگر آمریکا در بدترین حالت تعهدات برجامی اش را نقض نکند، به طور مداوم در تلاش است تا فرایند بی خاصیت کردن برجام را به نتیجه برساند. نقض برجام توسط آمریکا ایران را به شرایط سابق بازخواهند گرداند با این  تفاوت که افکار جهانی به دلیل عملکرد آشکار آمریکا در نقض برجام نسبت به ایران نظر منفی نخواهد داشت.

2.مهم ترین دستاورد برجام امید است. به جز رفع موانع بانکی در مواردی، هنوز بانک های بزرگ تمایلی به برقراری ارتباط با ایران ندارند. رفتارهای رئیس جمهور آمریکا نه تنها نظام اقتصادی این کشور بلکه اقتصاد جهانی را به ناکجاآباد می کشاند. با توجه به رفتارهای ترامپ نقض برجام از سوی آمریکا بعید نیست. ازآنجایی که تحریم ها ریشه تمام مشکلات ما نبود، اینک نقض برجام هم بازگرداننده تمام سختی ها به اقتصاد ایران نخواهد شد. ره آورد بزرگ برجام امید به آینده بود و هست. در اقتصاد چشم اندازه و چگونه فعالیت کردن در آینده اهمیت دارد. هر سرمایه گذاری برای به نتیجه رسیدن به مدت زمان نیاز دارد و روشن بودن آتیه اقتصاد یک نکته بزرگ است. برجام به روشن تر شدن آینده اقتصاد ایران کمک کرد و امید به آینده با نقض آن کمرنگ می شود.

3.هر نوع مصائب اقتصادی ناشی از بازگشت برجام هرچه قدر هم سخت، سخت تر از نوسانات چهل سال اخیر در اقتصاد ایران نیست. به عبارت دیگر این دفعه اول نیست که به دوران سختی در اقتصاد برمی خوردیم. ما دوره های سخت تر از این را گذراندیم. زمانی که وزیر بودم کل ارز ادارات بازرگانی برای تأمین ده هزار قلم کالا سه میلیارد دلار و در قالب یوزانس شش ماهه بود. این در حالی است که ما امروز به اضافه تولید رسیدیم و مشکل تقاضا داریم. آن زمان از پنیر تا سیم خاردار را وارد می کردیم اما امروز در تولید کالاهای اساسی خودکفا شدیم. ذخایر داخلی و خارجی ارز ایران قابل توجه است اما با اعمال تحریم ها قدرت مانور کمتری داریم. با تحریم گران تر زندگی می کنیم اما سطح فعالیت تجاری ما در دوره تحریم هم قابل توجه بود. ما کوله باری از تجربه هستیم و می توانیم مشکلاتمان را حل کنیم. به خصوص که ملت ایران در مقابل با تهدید خارجی دست به یکی هستند و همین مهم ترین کلید برای حل مشکلات اقتصادی است.

به اشتراک بگذارید:

نظر شما:

security code