شنبه، 10 آبان 1399 | 2020 Saturday 31 ,October  
نگاه ایران: پنجمین اجلاس سالیانه کمیته مدیریت فنی (TMC) و کارگاه آموزشی (اگرواکوتوریسم منطقه ای برپایه کشاورزی- برنج و توسعه اشتغال روستایی) با حضور معاون توسعه روستایی و مناطق محروم نهاد ریاست جمهوری، سفیر قرقیزستان در ایران، رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان گیلان، مهندس کوچکی نژاد از نمایندگان مردم رشت در مجلس شورای اسلامی، 17 نفر از نمایندگان هشت کشور عضو مرکز و مسئولین استانی در مرکز بین المللی برنج آسیای مرکزی و غربی کشور در رشت برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان گیلان، رئیس سازمان در سخنانی ضمن خوشامد به مهمانان خارجی همایش گفت: نسبت به مردم آسیای میانه و خاورمیانه هیچ احساس خارجی بودن نداشته و آنها را خودی را می دانیم، چراکه ما در دوره ای از تاریخ، فرهنگ مشترک داشتیم و اگر امروز در پستوهای شهرها و روستا بگردیم احتمالا نقاط مشترک فراوانی را باز می توانیم در زندگی امروزه بیابیم.

کیوان محمّدی با بیان اینکه همه ما به نوعی برداشت تقریباً یکسانی از دنیای امروز مبنی بر فاصله جهان پیشرفته، جهان درحال توسعه و جهان عقب مانده داریم ادامه داد: بشر امروز از زندگی ماشینی خسته شده. در جهان توسعه، انسان ها در جنگلی از سیمان، آهن و آجر زندگی می کنند. در بسیاری از کشورهای توسعه یافته شما رویکرد بازگشت به گذشته را به مفهوم محیط زیستی آن تجربه می کنید. کتاب "کوچک زیباست" شوماخر، و تعداد دیگری از کتاب ها، سندی است براینکه بشر امروز دوست دارد مجدداً به طبیعت بکر و دست نخورده اش بازگردد.

 وی افزود: ما در کشورهایی (ایران، قرقیزستان، ازبکستان، تاجیکستان، افغانستان و...) زندگی می کنیم که هنوز که دارای مناطقی بکرند و آنچنان تحت ثأثیر صنعت و زندگی ماشینی قرار نگرفتند. این از یک نظر ممکن است قبح به حساب آید از یک نظر حُسن دارد. حُسن آن هم اگرو اکوتوریسم است.

 رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان گیلان با بیان اینکه زمینه ها و بستر "اگرو اکوتوریسم" در کشورهای ما فراهم است به ویژگی های گیلان در این خصوص اشاره کرد و ادامه داد: گیلان استانی است که مراکز جمعیتی آن عمدتاً حول محور کشاورزی شکل گرفته است و این موضوع هنوز هم به قوت خود باقی است.

وی خاطرنشان کرد: ما در این استان شهر رودبار را داریم که حول محور زیتون شکل گرفته است و علاوه بر فروش کامل محصول خود در کشور این ظرفیت وجود دارد که از اقضی نقاط ایران و دنیا مانند عراق، یونان و.. زیتونشان در اینجا فروخته شود. شهر لاهیجان نیز حول محور چای شکل گرفته. شهر فومن حول محورتولید  توتون بود  که متأسفانه امروز این محصول را نداریم. شهر لنگرود حول محور ابریشم بود که در دوره صفویه نقش نفت را در ایران امروزی داشت.  بنابراین ما در استانی زندگی می کنیم که زمینه تاریخی، بالقوه و بالفعل "اگرو اکوتوریسم" در آن وجود دارد.

محمّدی اظهار داشت: در وهله اول تأکید دارم نقاط بالقوه و بالفعل را از بین نبریم. این نکته ای است که بسیاری از کشورهای دیگر می توانند از تجربه ما استفاده نمایند. اگر در نوار شمالی  از آستارا به سمت گرگان حرکت کنید در دوسوی جاده، تعمیرگاه ها و تأسیسات مختلف، موجب می شود گردشگران باغ های کشاورزی و زیبایی ها آنها را در دو سوی جاده های این استان های شمالی نبینید در حالیکه ممکن است این پدیده را در بسیاری از کشورها مانند افغانستان و قرقیزستان نداشته باشید. اینجا شما می توانید کنترل کنید که از احداث بنا در حاشیه جاده ها برای حفظ اگرواکوتوریسم جلوگیری گردد.

وی با بیان اینکه زندگی کشاورزی چه دلمان بخواهد و چه نخواهد به ویژه در اقتصاد رو به ضعف است ادامه داد: این روند در تمام دنیا وجود داشته و درکشورما هم اتفاق خواهد افتاد. اگر می خواهیم روستاهای ما خالی از سکنه نشود باید در اقتصاد کشاورزی برای کشاورزان فرصتی های اقتصادی را فراهم آوریم که به ازای آن بتوان روستا را سرپا نگه داشت.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان گیلان به نتایج مثبت  اگرو اکوتوریسم در ایران  اشاره کرد و افزود: به عنوان نمونه در استان فارس یکی از عشیره نشین ها توانسته ارتباط خوبی را با کشور آلمان قرار و اکنون درآمد بسیار خوبی را برای منطقه ایجاد کند. این اتفاق می تواند برای سایر کشورها (در عراق، قرقیزستان و..) مطابق با فرهنگ خودشان رخ دهد. چراکه جهان علاقه مند به تنوع است و باید با یکنواختی و یکسانی که دنیای پیچیده امروز فراهم کرده مقابله کرد.

محمّدی با بیان اینکه اگر گیلان می خواهد به گردشگری و کشاورزی به عنوان یک راهبرد افزایش درآمد و توسعه اقتصاد روستایی بنگرد باید سه اصل مورد توجه قرار دهد گفت: در وهله اوّل می بایست جذابتی مانند حیوانات، مزارع، فرهنگ و سنن روستایی و جشنواره برای گردشگر وجود داشته باشد که راغب باشد از آن بازدید نماید. شما می خواهید پذیرا گردشگر باشد که چه چیز را به آن نشان دهید؟ در اینجا یکی از مسائل مهم، حفظ محیط زیست است. به عنوان نمونه در روستای بسیار زیبا جوکول بندان در فاصله 5 کیلومتری از شهر رشت متأسفانه شاهد آنیم که از ابتدا تا  ورودی روستا سرریز از زباله شده است و بجای اینکه گردشگر تحث تأثیر زیبایی طبیعت قرار بگیرید تحت تأثیر زباله قرار می گیرد.

وی تصریح کرد: در وهله دوّم باید کاری برای گردشگر در نظرگرفته شود تا صرفاً بیننده طبیعت نباشد. اگر بتوانیم در جاهایی زمینه ماهیگیری، آشپزی، برداشت محصول و... برای گردشگر فراهم آوریم موثر خواهد بود. چراکه گردشگرانی هستند که به عنوان مثل خواهان آنند برداشت محصول را تجربه کنند. یکی از ویژگی هایی که یکی از هتل های استان آن را داراست آن است که گردشگر از نزدیک می تواند با محصول چای آشنا شود. اگر در همانجا موزه چایی داشته باشیم قطعا گردشگر با محصول چایی از کاشت تا برداشت آشنا می شود.

وی اضافه کرد: در وهله سوم می بایست محصول برای عرصه و خرید توسط گردشگر وجود داشته باشد. معمولاً گردشگران در سفر مبلغی را خرج سفر می کنند که در شرایط عادی از پرداخت آن امتناع دارند. اگر بتوانیم در روستا ها لذت خریدن را برای گردشگران فراهم کنیم نتایج خوبی در بحث اگرواکوتوریسم خواهد داشت.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان گیلان تأکید کرد: می بایست کشاورزی، مزرعه و روستا برای بحث اگرو اکوتوریسم وجود داشته باشد تا بتوانیم از گردشگران برای استفاده از مواهب روستا دعوت کنیم.

وی با تأکید براینکه برای تحقق اگرو اکوتوریسم دو موضوع حائز اهمیت است اظهار داشت: اول اینکه بین فعالیت های اصلی کشاورزی با گردشگری تضاد وجود دارد. در همه جای جهان وقتی صحبتی از کشاورزی و روستایی است معمولاً صنعت و توریسم یک درجه بالاتر محسوب می شود. بنابراین فرهنگ روستایی داریم که می خواهیم فرهنگ توریسم را وارد آن کنیم لذا باید تعادل در این زمینه ایجاد شود.

محمّدی تصریح کرد: می بایست این توانایی به وجود آید که با آموزش، سطوح مختلف فرهنگی بین روستاییان و گردشگران به گونه ای منطقی متعادل شود.

وی ادامه داد: هویت اجتماعی روستاییان به توانایی شان برای حداکثر رساندن ظرفیت تولیدی شان در مزارع بستگی دارد. بنابراین آنها فقط به تولید محصول می اندیشند و شاید به این نکته که از تولید محصول می توانیم به شکل های دیگر ثروت تولید کنیم توجه نداشته باشند که این امر باید با آموزش انجام شود.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان گیلان اظهار داشت: نکته دوّم مربوط به شهرنشینانی است که به عنوان گردشگر وارد روستا می شوند. بین مقصد گردشگری کشاورزی که عموماً جوامع کوچک با فرهنگ خاص هستند و فرهنگ کسانی که به عنوان گردشگر وارد این مناطق می شوند همخوانی وجود ندارد. برای حل تضادهای فوق لازم است پیش از هراقدامی به برگزاری کلاس هایی اقدام شود تا زمینه را در روستاها برای پذیرای گردشگر آماده گردد.

وی در پایان با بیان اینکه باید با نریختن زباله، روستای پاکیزه داشت تا دیگران را دعوت نمایید خاطرنشان کرد: بجای ساخت و ساز بی رویه در دوسویه جاده ها بهتر است کمپینگ هایی در فواصل مناسب برای خدمات دهی باشد و طبیعت را ازبین نبریم تا مردم از مواهب و زیبای های آن استفاده کنند.

تشکیل دبیرخانه اکوتوریسم روستایی کشورهای منطقه در ایران

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری هم در این نشست گفت: دولت ایران به بحث آموزش به روستاییان و ارایه تسهیلات با نرخ پایین اقدام کرده است.

ابوالفضل رضوی افزود: افزایش امکانات آموزشی برای بچه های روستایی به منظور تحقق عدالت آموزشی برنامه داریم، مجتمع های آموزشی در روستاهها احداث شود.

رضوی با بیان اینکه برای آموزش مشاغل حرفه ای و متنوع برنامه ریزی های مدونی انجام شده است، خاطر نشان کرد: بنا داریم، به منظور توسعه روستاها در هر 25 روستا یک ناحیه صنعتی ایجاد کنیم.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری در این همایش که با حضور 17نماینده از 8کشور در حال برگزاری است، ادامه داد: آماده ایم، تجربیات و دانش دولت جمهوری اسلامی ایران در بخشهای مختلف به خصوص کشاورزی به دیگر کشورها انتقال دهیم.

وی با بیان اینکه برای توسعه روستاهای منطقه نیاز به همکاری ها بیشتر داریم، تصریح کرد: برای حل مشکلات برخی از کشورهای همسایه مانند عراق و افغانستان که با مشکلاتی در خصوص روستاها و مناطق دست و پنجه نرم می کنند، برنامه ریزی داریم.

رضوی خاطر نشان کرد: همواره روستاییان بهترین مدافعان حکومت هستند و پس باید بهترین خدمت به این قشر صورت گیرد.

وی افزود: پیشنهاد می شود، برای تحقق اهداف توسعه روستایی در منطقه دبیرخانه توسعه روستایی کشورهای منطقه در ایران تشکیل شود.

رضوی ادامه داد: آنچه که مشاهده می شود، تاریخ برخی از کشور از محل گردشگری درآمد زیادی دارند نسبت به ما کمتر است، این درحالیست که صنعت گردشگری صنعت مهمی است که می تواند در کشوری چون ایران و کشورهای همسایه که از تمدن تاریخی طولانی برخودارند، بیش از بیش رونق یابد.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری گفت: گردشگری رشته های مختلفی دارد و بوم گردی و مزرعه گردی از شاخص های مهم این صنعت است که باید در کشور ما و کشورهای منطقه گسترش یابد.

وی افزود: برای توسعه گردشگری کشاورزی لازم است، مسئولین کشاورزی طراحی های ویژه برای مزارع برنج داشته باشند.

رضوی خاطر نشان کرد: برنج ماده غذایی بسیار مهم است و باید در افزایش کمیت و کیفیت آن در منطقه تلاش کرد.

وی تاکید کرد: نیازمند توجه به کاهش هزینه های تولید برنج هستیم و باید با تولید محصولات متعدد از برنج صرفه اقتصادی تولید این محصول را برای برنجکاران افزایش دهیم.

مناسبات اقتصادی ایران و قرقیزستان کمی عقب مانده است و باید جبران شود

سفیر قرقیزستان در ایران گفت: شهر رشت زیبا و تاریخی است و همواره از دیدن این شهر لذت می بریم.

عبدالرزاق افزود: از قدیم روابط ایران و قرقیزستان تاریخی و فرهنگی بوده است و این روابط زیربنای خوبی را برای دیگر بخش های فراهم کرده است.

عبدالرزاق با بیان اینکه ایران از اولین کشورهایی است که استقلال کشورمان را به رسمیت شناخت، خاطر نشان کرد:امسال 25 سالگرد روابط ایران و قرقیزستان نیز جشن گرفته شد.

وی افزود: تلاشهای مشترک دو کشور منجر به ایجاد ابزار موثر در توسعه ارتباطی بخشهای مختلف شده است.

سفیر قرقیزستان در ایران تصریح کرد: دو کشور فعالانه درسازمانهای مختلف بین المللی همکاری نزدیک دارند و این همکاری ها با  احترام متقابل و منافع مشترک رو به گسترش است.

وی گفت: امروز سطح همکاری سیاسی بین ایران و قرقیزیستان بالا است و همکارهای اقتصادی که کمی عقب مانده است و باید جبران شود.

عبدالرزاق در پایان گفت: برنامه ریزی مدونی برای راهکاری های بلندمدت در بخشهای توریستی گردشکردی با ایران انجام شده است و برنامه داریم سرمایه گذاری های مشترک دو کشور در پرورش طیور و آبزیان ویژه در دستور کار قرار دهیم.