| چهارشنبه، 08 بهمن 1399
نگاه ایران: پنجمین اجلاس سالانه کمیته مدیریت فنی برنج آسیای مرکزی وغربی امروز در رشت برگزار شد.
به گزارش صدا و سیما، رییس موسسه تحقیقات برنج کشور هدف از برگزاری این اجلاس را هم اندیشی و تبادل اطلاعات بین کشورهای آسیای مرکزی و غربی دانست.
عباس شهدی کومله افزود : در پنجمین اجلاس سالانه کمیته مدیریت فنی برنج آسیای مرکزی وغربی نمایندگانی از ۸ کشور قزاقستان ، قرقیزستان ،  عراق،  ترکیه ،  ازبکستان،  آذربایجان ، تاجیکستان و ایران شرکت داشتند.
همچنین معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری گفت: پیشنهاد می شود، دبیرخانه اکوتوریسم روستایی کشورهای منطقه در ایران تشکیل شود. ابوالفضل رضوی در حاشیه همایش اکوتوریسم منطقه ای بر پایه کشاورزی برنج و توسعه مشاغل روستایی که در سالن جلسات موسسه تحقیقات برنج کشور هم اکنون در حال برگزاری است، گفت:دولت ایران به بحث آموزش به روستاییان و ارایه تسهیلات با نرخ پایین اقدام کرده است. وی افزود: افزایش امکانات آموزشی برای بچه های روستایی به منظور تحقق عدالت آموزشی برنامه داریم، مجتمع های آموزشی در روستاهها احداث شود. رضوی با بیان اینکه برای آموزش مشاغل حرفه ای و متنوع برنامه ریزی های مدونی انجام شده است، خاطر نشان کرد: بنا داریم، به منظور توسعه روستاها در هر 25 روستا یک ناحیه صنعتی ایجاد کنیم. معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری در این همایش که با حضور 17نماینده از 8کشور در حال برگزاری است، ادامه داد: آماده ایم، تجربیات و دانش دولت جمهوری اسلامی ایران در بخشهای مختلف به خصوص کشاورزی به دیگر کشورها انتقال دهیم. وی با بیان اینکه برای توسعه روستاهای منطقه نیاز به همکاری ها بیشتر داریم، تصریح کرد: برای حل مشکلات برخی از کشورهای همسایه مانند عراق و افغانستان که با مشکلاتی در خصوص روستاها و مناطق دست و پنجه نرم می کنند، برنامه ریزی داریم. ابوالفضل رضوی خاطر نشان کرد: همواره روستاییان بهترین مدافعان حکومت هستند و پس باید بهترین خدمت به این قشر صورت گیرد. وی افزود:پیشنهاد می شود، برای تحقق اهداف توسعه روستایی در منطقه دبیرخانه توسعه روستایی کشورهای منطقه در ایران تشکیل شود. رضوی ادامه داد: آنچه که مشاهده می شود، تاریخ برخی از کشور از محل گردشگری درآمد زیادی دارند نسبت به ما کمتر است، این درحالیست که صنعت گردشگری صنعت مهمی است که می تواند در کشوری چون ایران و کشورهای همسایه که از تمدن تاریخی طولانی برخودارند، بیش از بیش رونق یابد. معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری گفت: گردشگری رشته های مختلفی دارد و بوم گردی و مزرعه گردی از شاخص های مهم این صنعت است که باید در کشور ما و کشورهای منطقه گسترش یابد. وی افزود:برای توسعه گردشگری کشاورزی لازم است،مسئولین کشاورزی طراحی های ویژه برای مزارع برنج داشته باشند. رضوی خاطر نشان کرد:برنج ماده غذایی بسیار مهم است و باید در افزایش کمیت و کیفیت آن در منطقه تلاش کرد. وی تاکید کرد: نیازمند توجه به کاهش هزینه های تولید برنج هستیم و باید با تولید محصولات متعدد از برنج صرفه اقتصادی تولید این محصول را برای برنجکاران افزایش دهیم.
  جبارکوچکی نژاد یکی از نمایندگان رشت در مجلس شورای اسلامی هم گفت : تلاش    می کنیم تا ارتباط  دو سویه روستاهای گیلان و مناطق روستایی کشورهای آسیای مرکزی وغربی بیشتر شود تا موجب رونق روستاهای استان شود.
پنجمین اجلاس  بین المللی سالانه کمیته مدیریت فنی برنج  فردا به پایان می رسد.
 در حاشیه این اجلاس کارگاه آموزشی اگرواکوتوریسم بر پایه کشاورزی و توسعه روستایی هم بر گزار می شود.

به اشتراک بگذارید:

نگاه شما:

security code