| سه شنبه، 28 دی 1400
با راه اندازی «رفراندوم مجازی» در تلگرام؛
       کد خبر: 142090
نگاه ایران/گروه اجتماعی: موضوع الحاق بندر مرزی آستارا به استان اردبیل بحث تازه ای نیست، بویژه در طول دهه هشتاد و با توجه به تصمیمات ناگهانی دولت محمود احمدی نژاد در حوزه تقسیمات کشوری این موضوع دوباره بر سر زبان ها جاری شد. این بار صرفا به برخی محافل قومی و گروه های سیاسی محدود نشد و این سخن از زبان نمایندگان مجلس و حتی برنامه های رسمی صداوسیمای اردبیل نیز مطرح شد. ماجرایی که هر بار مطرح می شود با مخالفت شدید مردم و مسوولین گیلان و بویژه شهروندان آستارا مواجه شده است. اما به تازگی عده ای در شبکه های اجتماعی موضوع الحاق آستارا به استان اردبیل را مطرح کردند و این بار حتی دست به برگزاری «رفراندومی مجازی» در یک کانال تلگرامی زده اند تا با این حرکت مردم آستارا را موافق با این طرح نشان دهند و از این طریق به زعم خودشان فشار افکار عمومی را برای این موضوع همراه کنند. اما بهتر است برگزار کنندگان این «رفراندوم های مجازی» قبل از هر صدور حکمی، به سوالهای بسیاری که در این زمینه مطرح شده و بی جواب مانده است پاسخ دهند. فقط یکی از این سوالات این است که چرا این گروه به جای رشد استان خود می خواهند دایه مهربان تر از مادر برای آستارا باشند و به دنبال رشد و توسعه آستارایی هستند که از دیرباز جزئی از خاک گیلان بوده و با ریشه های عمیق و مستحکم در فرهنگ گیلانی تنیده است!؟ آیا پشت پرده این فضاسازی ها، غیر از این است که با الحاق آستارا به اردبیل، این شهر به تنها بندر استانهای آذری زبان و محلی برای رونق اقتصادی و کسب درآمدهای استان اردبیل تبدیل می شود؟ در مقابل این انتظار هم از مسوولین عالی رتبه استانی، همه نمایندگان استان در مجلس، چهره های گیلانی در سطوح مدیریتی ملی، فعالین سیاسی،اجتماعی و فرهنگی، رسانه ها بویژه صداوسیمای مرکز گیلان وجود دارد که با جدیت و قاطعیت بیش از پیش نسبت به این موضع گیری ها بویژه از تریبون های رسمی استان همسایه پاسخ دهند. صداوسیمای گیلان باید کم کاری و کوتاهی صورت گرفته را آن هم در شرایطی که شبکه استانی اردبیل صراحتا در برنامه های تلویزیونی خود منطقه حیران را مربوط به استان اردبیل می نامد، با برنامه های متعدد و متوالی نسبت به معرفی ظرفیت های شهرستان آستارا به عنوان بخش جدایی ناپذیر و دیرینه استان گیلان بپردازد تا راه هرگونه ادعا بسته و خیال جدایی این بخش از استان از ذهن بدخواهان دور شود.
به اشتراک بگذارید:

نگاه شما:

زارع 13 مرداد 1398 ساعت 02:05

گیل نگاه عزیز با سلام
نیاز نیست که ما دنبال آستارا باشیم ، مطمئن باشید که آستارا برای رشت هم چیزی جز هزینه بری ندارد .
چیزی که در صداو سیمای اردبیل پخش شد این نیست که شما تحلیل کردید تله کابین حیران از جنگل های فندقلو استان اردبیل عبور می کند که ارتباطی به گیلان ندارد .
ترکیب جمعیتی منطقه حیران با اینکه جزو استان گیلان است بیش از نود درصد اردبیلی است یعنی مالک تمام قطعات مسکونی حیران اردبیلی ها هستند و درواقع شما خوشتان بیاد نیاد این منطقه به عنوان استراحت گاه بخشی از مردم اردبیل تملک شده است باز تاکید میکنم تملک شده است یعنی اشغال نشده است . و سرمایه گذار این تله کابین هم که شما پز آن را می دهید اردبیلی است
صداو سیمای شما هم کاری نکرده و نخواهد کرد چون تعلقات منطقه حیران صرفا در اختیار اردبیل است

نظر دهید - پسندیدم 0

نگاه شما:

security code