| چهارشنبه، 28 مهر 1400
نگاه ایران: محققان می گویند از بین تمام عوامل تاثیر گذار بر کنترل فشار خون، وزن اهمیت بیشتری دارد.
به گزارش بهداشت نیوز، محققان علوم پزشکی در دانشگاه آلابامای آمریکا اعلام کردند مهم ترین توصیه برای جلوگیری از ابتلا به فشار خون بالا، این است که به افراد بگوییم تا میان سالی، وزن خود را کنترل کنند و چاق نشوند.
دکتر جان بوت و همکارانش در دانشگاه آلاباما در شهر بیرمنگام ایالت آلاباما در آمریکا می گویند اکنون شاهد افزایش فشار خون در افراد جوان نیز هستیم و این مشکل، با مسائل بعدی همچون بیماری های قلبی و سکته مغزی همراه می شود.
این محققان می گویند از بین تمام عوامل تاثیر گذار بر کنترل فشار خون، وزن اهمیت بیشتری دارد و افرادی که تا دوران میان سالی، وزن ایده آل خود را حفظ می کنند کمتر در خطر ابتلا به این بیماری مهلک قرار دارند.
به گزارش پایگاه خبری یورک الرت در اینترنت، فشار خون را قاتل خاموش می گویند، چرا که اکثرا هیچ علامتی ندارد، فشار خون یکی از بارزترین بیماریهای کشنده بوده که در ظاهر بی خطر است وتا زمانی که اندازه گیری نشود اطلاعی از بالا بودن آن نبوده تا اینکه صدمات جبران ناپذیری بزند .
در طول روز و عمر هر فرد میزان فشار خون متغیر است به طوری که در زمان فعالیت ، فشار خون افزایش می یابد و هنگام استراحت افت می کند. اما در افراد بیمار حتی در زمان استراحت نیز فشار خون از حد طبیعی بالاتر و یا پایین تر است.
 یکی از نشانه های اطمینان از سلامت بیماران اندازه گیری فشار خون است؛ فشار خون طبیعی هر انسانی باید 80/ 120 باشد یا به عبارت مصطلح در جامعه فشار بزرگ یا سیستولی 120 میلی متر جیوه و فشار کوچک یا دیاستولی 80 میلی متر جیوه.
اندکی کمتر یا بیشتر بودن همیشه به معنای بیماری نیست و جزئی از فیزیولوژی بدن فرد محسوب می شود، اما در علم پزشکی میزانی برای پرفشاری خون وکم فشاری خون تعیین کرده اند.پرفشاری خون امروزه یکی از بیماری های مزمن غیرواگیر است که خطر مرگ ومیر زودرس را بالا می برد.
افزایش فشار خون باعث افزایش مقاومت در برابر جریان خون می شود و این مقاومت خطر ایست قلبی، سکته مغزی و نارسایی قلب و بیماری های مزمن کلیه را بیشتر می کند.
ابتلا به فشار خون پایین گاهی به دنبال ایجاد برخی از نارسایی ها در قسمت های مختلف بدن اتفاق می افتد؛ نشانه های پایین بودن فشار خون عبارتند از: سرگیجه، تاری دید، عدم تعادل، احساس سبکی سر، تپش قلب در هنگام بلند شدن از زمین، تعریق و پوست سرد.
به اشتراک بگذارید:

نگاه شما:

security code