| دوشنبه، 08 خرداد 1402
>نگاه ایران:محسن مردی 46 ساله است که دو بار دست به جنایت زده است. هر دو بار هم مدعی بود به دلیل مصرف موادمخدر شیشه دچار توهم شده و همین باعث شده جان همسر و پسرش را بگیرد. او 20 سال است که اعتیاد دارد و هیچ وقت تلاشی برای ترک اعتیادش نکرده است. او نخستین جنایت را سال 90 مرتکب شد.
در این جنایت وی در مقابل چشمان دو فرزندش چاقو به دست به جان مادر آنها افتاد و او را قربانی توهم ناشی از شیشه کرد. او بیش از سه سال را در زندان گذراند. اما زندان هم نتوانست کاری کند که این راننده اتوبوس بعد از بخشیده شدن از سوی خانواده همسرش و بچه هایش، اعتیاد را کنار بگذارد. دوباره همان داستان بعد از آزادی برایش تکرار شد. این بار کسی که قربانی توهم این مرد شیشه ای شد کسی نبود جز پسر 14 ساله اش محمدعلی که خودش سه سال پیش شاهد قتل پدرش بود. شاید اگر این پدر در سال 94 بعداز ارتکاب قتل محمدعلی بازداشت نمی شد، جان دخترش ریحانه نیز در خانه ای که با او زندگی می کرد به خطر می افتاد. ناگفته های زندگی این متهم به قتل شیشه ای را در گفت وگو با جام جم می خوانید.

از خودت بگو؟

محسن. 46 ساله ام. راننده اتوبوس داخل شهری بودم.

اعتیاد داری؟

بله.

درس خوانده ای؟

لیسانس علوم ارتباطات دارم.

چند سال است معتادی و چه مصرف می کردی؟

20 سال تریاک و شیشه .

ارتباط تو با اطرافیان چطور بود؟

بد نبود. اما باز باید از اطرافیانم این را پرسید و جواب گرفت.

مصرف مواد چه عوارضی دارد؟

همین که می بینید؛ بیشترین عوارض حس و حال توهمی است که به آدم دست می دهد و کنترل رفتار و کارهایش را نخواهد داشت.

چرا به خودت آسیب نمی زدی؟

بیشتر خانواده و دیگران تاوان مصرف مواد آدم را می دهند. آنها بیشتر در معرض خطر هستند. خاصیت مواد این است که آدم به دیگران آسیب می زند تا به خودش.

چه زمانی ازدواج کردی؟

سال 75 .

سابقه داری؟

بله .

چه سابقه ای؟

قتل همسرم.

چه سالی؟

سال 90

همسرت با تو اختلاف داشت؟

اختلافمان بر سر مصرف مواد و اعتیاد من بود و یک سری دعوا و درگیری که در همه خانه ها وجود دارد.

انگیزه ات چه بود؟

مواد مصرف کردم، توهم زدم و او را با ضربه های چاقو مقابل چشم دو فرزندم کشتم.

چطور دست به جنایت زدی؟

شیشه مصرف می کردم. پس از مصرف دچار توهم می شدم. آن شب هم خانه دوستم شیشه مصرف کرده بودم. ساعت 22 و 30 دقیقه به خانه آمدم. همسرم و دو فرزندم خوابیده بودند. آن شب بر اثر توهم ناشی از مصرف شیشه حال و روز خودم را نمی فهمیدم. نیمه شب که از خواب بیدار شدم، احساس می کردم چند نفر برای سرقت به زور وارد خانه مان شده اند. همسر و بچه هایم را که خواب بودند بیدار کردم .

بعد چه شد؟

نیمه شب یکم شهریور سال 90 بود. بر اثر مصرف شیشه توهم زده و کنترل خود را از دست داده بودم. رفتم و از آشپزخانه چاقویی را برداشتم. با همسرم درگیر شدم و او را کشتم. بچه ها فریاد می زدند. او غرق در خون نقش زمین شد. بعد هم که ماموران آمدند و مرا بازداشت کردند.

چرا بچه هایت را آن زمان نکشتی؟

نمی دانم شاید احساسم فقط برای کشتن همسرم بود .

چند سال زندان بودی؟

بیش از سه سال.

چطور آزاد شدی؟

اواخر سال 93 بود که توانستم رضایت خانواده همسرم و بچه هایم را بگیرم و از زندان آزاد شوم.

این بخشش را در زندگی ات توانستی جبران کنی؟

نه. برعکس دوباره گرفتار اعتیاد شدم و این بار جان پسر 14 ساله ام را گرفتم.

چرا پسرت را کشتی؟

پسرم را خیلی دوست داشتم و نمی خواستم جانش را بگیرم. اما توهم شیشه مرا به سمت کشتن او کشاند.

چرا؟

احساس می کردم به خاطر این که مادرش را کشته ام برای انتقام گرفتن جانم را بگیرد. شاید همین باعث شد که بعد از مصرف مواد و توهم ناشی از مصرف شیشه او را با انداختن شال به دور گردنش خفه کنم و باعث شوم پسر 14 ساله ام را که به او خیلی علاقه داشتم، به قتل برسانم .

واقعا او قصد انتقام گیری از تو را داشت؟

شاید. چون من جان مادرش را مقابل چشمان او و خواهرش گرفته بودم. احساس می کردم یک روز بخواهد از من انتقام بگیرد. شاید همین باعث شد که در پی توهم ناشی از مصرف شیشه پسرم را به قتل برسانم قبل از این که به من آسیبی وارد شود .

شب قتل محمدعلی شیشه مصرف کرده بودی؟

بله. چند شب بود مصرف می کردم.

چطور پسرت را کشتی؟

او خوابیده بود. نیمه شب رفتم داخل اتاق بالای سرش. حوله ای را آورده به دور گردنش انداختم. با سروصدای او بقیه اعضای خانواده بیدار شدند و محمدعلی را به بیمارستان بردند که در آنجا فوت کرد.

چه کسی در خانه بود؟

مادر و دخترم.

برای نجات پسرت اقدام کردند؟

بله. من با چنگالی که از آشپزخانه برداشته بودم به مادرم حمله کردم تا کنار برود و جلوی تصمیمی را که برای قتل پسرم گرفته ام نگیرد .

کشتن برای تو عادی شده بود؟

نه .

پس چرا دو نفر را کشتی؟

به خاطر مصرف موادمخدر بود .

عذاب وجدان داشتی؟

بله . بعد از هردو جنایت .

پس چرا اعتیادت را ترک نکردی؟

نمی دانم. بعداز آزادی از زندان سعی کردم اعتیادم را کنار بگذارم اما قدرت و جسارت ترک اعتیاد را نداشتم.

هزینه زندگی ات بعداز آزادی چطور تامین می شد؟

با اتوبوسی که داشتم به جابه جایی مسافر مشغول بودم و هزینه زندگی ام را تامین می کردم .

مشکلات روحی داری؟

فکر می کنم؛ چون اگر نداشتم، سمت موادمخدر شیشه نمی رفتم.

به روان شناس مراجعه کردی؟

نه .

چرا نرفتی؟

احساس می کردم مصرف مواد می تواند مشکلات زندگی ام را حل کند.

رابطه تو با خانواده ات چطور بود؟

خوب بود .

بعد از قتل همسرت رابطه شان با تو قطع شد؟

از کاری که من مرتکب شدم خیلی ناراحت بودند. اما به خاطر بچه هایم و زندانی شدن من، کم و بیش با من در ارتباط بودند و به ملاقاتم در زندان می آمدند. مادرم بعد از آزادی سعی می کرد به من و بچه ها بیشتر سر بزند. شبی که پسرم را کشتم او در خانه مان بود. خیلی تلاش کرد فرزندم را نجات دهد که نشد .

مشکل زندگی ات چه بود؟

معتاد بودن من. اعتیادم را ترک نکردم .همین باعث شد این همه بلا سرم بیاید و دستم به خون همسر و پسر 14ساله ام آلوده شود .

در موقع رانندگی با کسی دعوا می کردی؟

نه . من در رانندگی و جابه جایی مسافر خونسرد بودم و با کسی دعوایی نداشتم.

زندان بر روند زندگی ات تاثیر نگذاشت؟

انگار نه. چون وقتی که آزاد شدم مصرف شیشه را دوباره از سر گرفتم و باعث شد دوباره اعتیادم را ادامه بدهم، مرتکب جنایت دوم شوم و دوباره به زندان بیفتم.

حرف پایانی؟

پشیمانم. ای کاش هیچ وقت معتاد نمی شدم. شاید اگر شیشه مصرف نمی کردم، دچار توهم نمی شدم و جان همسر و پسرم را نمی گرفتم و زندگی مان این همه رنگ تلخی به خود نمی گرفت.

مصرف شیشه متهم را از مجازات تبرئه نمی کند

سرهنگ سعید پیرزاد، معاون اجتماعی پلیس آگاهی تهران بزرگ درباره این پرونده می گوید: جرم و جنایت همیشه اثرات منفی بر ما می گذارد؛ به عبارتی از وقوع چنین جرایمی در جامعه، ما نیز متاثر می شویم. چند سالی است که قاتلان پس از ارتکاب جرم، مصرف شیشه را علت جنایت اعلام می کنند و مدعی هستند تحت تاثیر شیشه دست به قتل زده اند. حتی این متهم که مرتکب دو قتل شده بود ادعا می کرد توهم ناشی از شیشه باعث شده مرتکب این دو جنایت شود. مجرمان خشن مدام می گویند به خاطر مصرف مواد جرم انجام داده ایم و آن را دستاویزی برای ارتکاب جرایم خشن بیان می کنند. خودشان می دانند این توجیه درستی برای ارتکاب جرایمشان نیست.

پیرزاد ادامه داد: متخصصان قوه قضاییه این گونه مسائل را از نظر پزشکی و روان شناسی بررسی می کنند. به گونه ای می توان گفت مصرف شیشه دیگر نمی تواند دستاویزی برای مجرمان باشد. قوه قضاییه با آنها برخورد خواهد کرد. در همین پرونده باید گفت متهم پرونده پرخاشگر نبود، دعوایی در روند زندگی اش با دیگران نداشت اما مصرف شیشه را دلیل قتل ها اعلام می کرد. متهم در ظاهر فردی خونسرد و ترسو بود.
به اشتراک بگذارید:

نگاه شما:

security code