| یکشنبه، 02 آبان 1400
نگاه ایران/گروه بین الملل: اتحادیه اروپا و آمریکا تحریم های ایران را لغو کردند. طبق اخبار رسمی منتشر شده اتحادیه اروپا و باراک اوباما رییس جمهور آمریکا در راستای اجرای تعهدات کشورهای ۱+۵ در برجام، روز «تصویب برجام» تحریم ها علیه ایران را به طور کامل لغو کردند. اتحادیه اروپا اجرا شدن لغو تحریم ها را به اعلام آژانس بین المللی انرژی اتمی مبنی بر انجام تعهدات ایران مشروط کرد.   اوباما دستور لغو تحریم های ایران را صادر کرد در این ارتباط باراک اوباما، رییس جمهور آمریکا هم رفع تحریم های ایران را صادر کرد. خبرگزاری فرانسه دقایقی پیش اعلام کرد: باراک اوباما در روز «تصویب برجام» دستور لغو تحریم های ایران را صادر کرد. بر اساس این گزارش، اوباما در پیامی به دولتش دستور برداشتن قدم های لازم برای برداشتن لغو سریع و مناسب برای اجرای برجام بر اساس قوانین آمریکا را صادر کرد.

بیانیه مشترک ظریف - موگرینی؛ تعهد همه طرف ها برای اجرای برجام

فدریکا موگرینی هماهنگ کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا و محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه در بیانیه ای مشترک بر تعهد همه طرف ها برای اجرای برجام در سریع ترین زمان ممکن را تاکید کردند.

متن کامل بیانیه به این شرح است: بیانیه مشترک خانم فدریکا موگرینی نماینده عالی اتحادیه اروپایی و آقای دکتر محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران امروز «روز تصویب» برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) در خصوص برنامه هسته ای ایران است. این نتیجه تکمیل موفقیت آمیز بررسی برجام توسط نهادهای قانونگذاری کشورهای ما می باشد. این نقطه عطف دیگری است که ما را یک گام دیگر به آغاز اجرای برجام، که قویاً به آن متعهد هستیم، نزدیک تر می سازد. ما زمان بندی در نظر گرفته شده در برجام را رعایت کرده ایم که بیانگر اراده جمعی ما برای پای بندی به مفاد آن است. اکنون ایران اجرای تعهدات خود در زمینه هسته ای را با هدف تکمیل کامل و مؤثر آنها آغاز خواهد کرد. آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز مقدمات لازم برای نظارت و راستی آزمایی این گام ها را انجام خواهد داد. امروز اتحادیه اروپایی چارچوب قانونی لازم برای برداشتن تمام تحریم های اقتصادی و مالی مرتبط با برنامه هسته ای را تصویب کرد. این قوانین در «روز اجرایی شدن» برجام، همزمان با اجرای اقدامات هسته ای توافق شده توسط ایران و راستی آزمایی آنهااز سوی آژانس، لازم الاجرا خواهد گردید. امروز ایالات متحده برای توقف اعمال تحریم های مرتبط با هسته ای کنگره همچنانکه در برجام مشخص شده است، اقدام می کند. این اقدام از روز اجرایی شدن برجام، زمانی که آژانس اجرای اقدامات هسته ای توافق شده توسط ایران را راستی آزمایی نماید، لازم الاجرا خواهد گردید؛ و [نیز] دستور اتخاذ تمامی تدابیر مقتضی دیگر برای توقف اعمال تحریم ها، شامل لغو دستورات اجرایی و صدور مجوز فعالیت ها همچنانکه در برجام مشخص شده است، صادر می گردد. به منظور فراهم ساختن هرچه بیشتر زمینه های لازم برای اجرای برجام، کمیسیون مشترک پیش بینی شده در برجام اولین نشست خود در سطح مدیران سیاسی را در تاریخ 27 مهر در وین برگزار خواهد کرد. همه طرف ها کماکان قویاً متعهد هستند که اجرای برجام در سریع ترین زمان ممکن را تضمین نمایند. بدین منظور، ما همه آمادگی های لازم را فراهم خواهیم کرد.
این خبر تکمیل می شود...
به اشتراک بگذارید:

نگاه شما:

security code