| چهارشنبه، 26 مرداد 1401
گفت‌وگو با پروانه معصومی، به بهانه تولد 73 سالگی اش؛
       کد خبر: 137495

نگاه ایران: شخصیت پروانه معصومی همراه وقار و متانت است و در نقش آفرینی های مختلف، مهربانی و آرامشی را از او سراغ داریم که تماشاگر را با خود و در پسِ آن قصه همراه می کند. مخاطب هم انگار دوست ندارد این ویژگی کاراکتر معصومی دستخوش خدشه و آسیب شود و همواره نگران است که این شخصیت آرام به سلامت ناآرامی ها و تلاطم های قصه را پشت سر بگذارد.

روزنامه جام جم نوشت: به بهانه تولد این بانوی پیشکسوت بازیگری ایران سراغ او رفتیم و درباره چیزهای مختلفی چون کارنامه متنوع، زیباترین هدیه، تاثیر گذر عمر بر روحیه و حس و حال آدم و تاثیر جایزه در مسیر بازیگری حرف زدیم. البته پیش پای مصاحبه، معصومی گفت که روز تولدش چند روز دیگر است و آنچه که در تقویم سینمایی به عنوان زادروزش آمده، تولد شناسنامه ای اوست. به هر حال ما تقریبا حد وسط را گرفتیم تا هر دو تولد شناسنامه ای و واقعی این بازیگر مهربان را گرامی بداریم. معصومی بتازگی بازی در سریال تلویزیونی «آشوب» به کارگردانی امیر پوروزیری را به پایان رسانده است.

اول توضیحی درباره دو تاریخ تولد خود بدهید؛ چرا تاریخ تولد شما در شناسنامه، با زادروز واقعی تان تفاوت دارد و یکی نیست؟

من و خواهرانم همه در بیمارستان به دنیا آمده ایم و برگه بیمارستان داریم و قاعدتا برگه بیمارستان نمی تواند اشتباه باشد، ولیکن مادرم می گفت: «تو روز پانزدهم شهریور به دنیا آمدی. تولدت روزی بود که دخترخاله ات امتحان تجدیدی شیمی داشت و باید برای امتحان می رفت که دلم درد گرفت و مجبور شدند مرا به بیمارستان ببرند.» با این حال تاریخ تولدم را در شناسنامه سوم شهریور نوشتند. تا مدت ها فکر می کردم احتمالا مادرم اشتباه می کند و تاریخ واقعی تولدم همان چیزی است که در شناسنامه آمده. تا این که وقتی خودم برای گرفتن شناسنامه پسرم نیما به ثبت احوال رفتم و برگه بیمارستان را جلوی مسئول این کار گذاشتم، او بدون توجه به برگه برای خودش نوشت بیستم اردیبهشت! به او گفتم آقا این چه تاریخی هست که شما نوشتید؟ گفت خانم، حالا مگر چه فرقی می کند؟ یک هفته این طرف یا یک هفته آن طرف! گفتم آقا، من برگه بیمارستان جلوی شما گذاشتم و روی آن نوشته بچه ام چه روزی به دنیا آمده است. گفت خیلی خب، اما من مجبورم پول یک شناسنامه دیگر را از شما بگیرم! این دیگر به درد نمی خورد. من هم گفتم به درد نخورد، من پول یک شناسنامه دیگر را به شما می دهم. بعد از این اتفاق بود که فهمیدم آن چیزی که مادرم درباره تولد من می گفت، درست است و به آن تاریخی که در شناسنامه ام وجود دارد خیلی اهمیت نمی دهم. کمااین که برادرم هم که یازده سال از من کوچک تر است، بیست و یکم تیرماه به دنیا آمد، اما در شناسنامه او هم روز تولد را بیست و هفتم تیر نوشته اند! ظاهرا مثل این که زیاد به این مساله در ثبت احوال اهمیت نمی دهند و یک هفته و چند روز این طرف یا آن طرف بودن تاریخ تولد چندان برایشان مهم نیست. (می خندد)

هفتاد و سه سال از خدا عمر گرفته اید؛ چه حس و حالی دارید و نگاهتان از جوانی تا این سال ها چقدر تغییر کرده است؟

به هر صورت نگاه آدم تغییر می کند و کمی پخته تر از گذشته می شود. من هر چه سنم بالاتر رفت، صبورتر شده ام. در این سال ها و در گذر زمان، صبر را یاد گرفته ام و این خیلی برایم اهمیت دارد.

چه هدیه ای خوشحالتان می کند و در همه این سال ها از گذشته تا امروز، زیباترین هدیه ای که دریافت کردید، چه بود؟

یک تماس تلفنی کوچک و همین که روز تولدم را به یاد داشته باشند، برایم مغتنم است و خوشحالم می کند، اما چهار پنج سال پیش که شمال بودم، یکی از شاگردانم تماس گرفت و گفت منزل هستید بانو؟ ـ شاگردانم به من بانو می گویند ـ گفتم بله، منزل هستم. گفت ما دو سه نفر هستیم و می خواهیم به دیدن شما بیاییم. گفتم بیایید. تنها فکری که نمی کردم این بود که بخواهند برای من جشن تولد بگیرند. جالب این جاست که با یک ارکستر کامل آمده بودند و کیک و دیگر چیزهای مربوط به جشن تولد را هم آوردند. من دهانم از تعجب باز مانده بود که اینها چه برنامه مفصلی را برای روز تولدم تدارک دیده اند. تمام این مدت نیما فیلم گرفته و در همه این زمان من هاج و واج بودم. آن روز خیلی به من خوش گذشت که این شاگردان نازنینم، یادشان بود تولد من چه روزی است.

احتمالا با هماهنگی نیماجان بود؟

(می خندد) نه، اصلا چون نیما هم اطلاعی از این برنامه نداشت. من و نیما در تولدهایمان فقط خودمان هستیم. اگر خاله های نیما باشند به جشن تولدهای ما می آیند و اگر هم نتوانند بیایند، با تماس تلفنی تبریک می گویند. ما زیاد اهل جشن تولد گرفتن نیستیم. این تنها جشن تولدی بود که به شکل مفصل برایم گرفتند.

شما کارنامه متنوعی دارید و با کارگردان های بزرگی کار کرده اید. چه چیزی دلیل این پشتوانه پربار و غبطه برانگیز شده است؟ چقدر شانس را در این خصوص دخیل می دانید؟

شانس را که دخیل نمی دانم، اما دلایلی مثل پسند کارگردان ها، جنس و نوع کار بازیگر در این موضوع دخیل بود. البته می توانید بخشی از آن را به حساب شانس من هم بگذارید. شانس را فقط مربوط به اولین فیلم سینمایی خودم، رگبار (بهرام بیضایی) می دانم. نمی گویم که در این فیلم درخشیدم، اما توانستم خوب بازی کنم.

شما اولین بازیگر خانمی هستید که پس از انقلاب و در دو دوره از دوره های ابتدایی جشنواره فیلم فجر برای فیلم های گل های داوودی، شکوه زندگی و جهیزیه ای برای رباب، برنده دو جایزه بازیگری شدید. این جایزه گرفتن ها چه تاثیری بر ادامه روند کاری تان داشت؟

هر جایزه ای که آدم بگیرد، او را متعهد می کند. منِ نوعی باید بدانم وقتی به من جایزه می دهند، نمی توانم آن را همین طوری خرج کنم و باید به ارزشی که برای من قائل شدند، وفادار بمانم. به همین دلیل است که بعد از جایزه گرفتن، آدم نمی تواند هر کاری را قبول کند، اما برخی هم جایزه را یک پله برای بالاتر رفتن می دانند یا این که برای کارهای بعدی دستمزد بیشتری طلب می کنند، ولی من به این چیزها فکر نمی کنم و معتقدم دریافت جایزه، مرا نسبت به کاری که باید انجام دهم، متعهد می کند.

شما به هر حال بجز بازیگری، تماشاگر سینمای ایران هم هستید. نسبت به دهه های ۵۰ و ۶۰ که دوران اوج فعالیت سینمایی شما بود، الان فضای فیلم ها را چطور می بینید؟

نمی دانم اگر فیلم هایی از جنس آن موقع الان ساخته و اکران شود، با چه بازخوردی از طرف مردم مواجه می شود، اما به هر حال آن جنس فیلم ها کم یا زیاد، همیشه مخاطبان خودش را دارد.

به اشتراک بگذارید:

نگاه شما:

security code