| شنبه، 31 اردیبهشت 1401

نگاه ایران: اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور در مراسم تکریم از خدمات محمدرضا نعمت زاده و معارفه محمد شریعتمداری اظهار داشت: امیدوارم خداوند توفیق دهد تا بتوانیم به وظایف خود عمل کنیم. جلسه امروز نیز به پاس احترام و قدردانی از مدیرانی است که یک دوره خدمت کردند و همچنین خوشامدگویی و ابراز حمایت از مسئول جدید است.

به گزارش ایلنا، وی افزود: اشکال این است که اینگونه مراسم غم انگیز می شود. در حالیکه اتفاقی نیفتاده است. ما همه به نعمت زاده افتخار می کنیم. او مایه افتخار کشور است. نعمت زاده با همه بداخلاقی هایش دوست داشتنی و منحصر به فرد است و به همین شکل نیز کارهایش را پیش می برد و همه نیز از او حساب می برند.

جهانگیری یادآور شد: ما همه به نعمت زاده احترام می گذاریم و ملت ایران نیز قدردان زحمات او هستند. چرا که انسان ارزشمندی است و خدمات قابل توجهی ارائه داده و کارهای ماندگار زیادی انجام داده است.

معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه قدردانی از مسئولین در چنین مراسم هایی از افراد الگوسازی می کند خاطرنشان کرد: امیدوارم جمهوری اسلامی و دولت از توانمندی های نعمت زاده در جاهای مناسب و همچنین دولت دوازدهم استفاده کند.

وی همچنین بیان کرد: شریعتمداری از مدیران بااخلاق، خوشفکر و با برنامه است که از ابتدای انقلاب در بخش های اقتصادی کشور فعالیت و نشر داشته است و امیدواریم که در وزارت صنعت دولت دوازدهم شاهد شکوفایی این بخش مهم اقتصادی کشور باشیم چرا که این بخش مهم و تاثیرگذار است و آقای شریعتمداری نیز حتماً می تواند کار را به نحو مطلوب انجام دهد.

جهانگیری با اشاره به اینکه وضعیت ما در دولت یازدهم رو به بهبود بوده است گفت: ممکن است در برخی جاها با مشکلات عمیق روبرو باشیم اما موتور اقتصاد حرکت خوبی داشته و در ریل واقعی و مسیر توسعه قرار گرفته است اما مهم این است که از این به بعد بخواهیم چه کارهایی انجام دهیم.

وی در ادامه بیان کرد: نعمت زاده در دولت یازدهم که شرایط ویژه ای در اقتصاد حاکم بود باید زخم های عمیق، تورم، التهاب و رکود را اصلاح و ثبات ایجاد می کرد که این مهم انجام شد.

وی با اشاره به اینکه در حوزه صنعت، معدن و تجارت بخش خصوصی باید میدان دار باشد و نباید در این رابطه تردید شود خاطرنشان کرد: اینگونه نیست که بخش خصوصی براساس نیاز دولت و براساس شرایط اضطراری که دولت گیر کرد حضور داشته باشد بلکه این یک باور است که باید به این بخش توجه کرده و حضورفعال داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه سیاست های اصل 44 ابهامات حضور و نقش آفرینی بخش خصوصی را برطرف کرده است یادآور شد: بخش خصوصی سقف پرواز ندارد. نمی توانیم بگوییم دولت بزرگ و بخش خصوصی کوچک باشد. بلکه باید بخش خصوصی چرخ اقتصاد را در دست بگیرد، در سیاستگذاری ها مشارکت داشته باشد و زمانی که دولت برای این بخش تصمیم گیری می کند خود حضور فعال داشته باشد.

وی در ادامه اظهار داشت: طی دو سال گذشته که بحث اقتصاد مقاومتی جدی شد مکرر خواسته شد که هر قانونی که مزاحمت ایجاد می کند اعلام شود تا آن را اصلاح کنیم اما تاکنون چیزی به ما ارائه نشده و حتی خواسته ایم اگر دولت در این خصوص کاری نکرد اتاق بازرگانی، خانه معدن، اصناف و اتحادیه ها مشکلات را اعلام کنند و اگر با استدلال قوانین مزاحم مطرح شوند می توانیم آنها را لغو کنیم.

وی با تاکید بر اینکه تولید داخلی باید بیش از پیش رونق داشته باشد تصریح کرد: نباید بگوییم که صنعت دچار رکود است زیرا روحیه ها کسل می شود. البته ممکن است در هر کشوری حتی کشورهای اروپایی نیز ورشکستگی یک کارخانه را شاهد باشیم اما در کل جهت گیری صنعت ما روبه رشد است ولی موضوع اینجاست که نیاز به سرعت بیشتری دارد و انتظار می رود که این روند رشد اقتصادی تصریح شود تا مشکل بیکاری و معیشت حل شود.

جهانگیری ادامه داد: راه حل مشکل معیشت این است که مردم کار با درآمد داشته باشند و زندگی خودشان را بتوانند اداره کنند. ممکن است ما بتوانیم حتی یک میلیارد از صندوق توسعه برای تخصیص کالا به مردم بدهیم اما آیا مشکل حل می شود؟

وی ادامه داد: ما همچنین باید بتوانیم از بازار خودمان صیانت کنیم. بنابراین باید با تعرفه و سیاست های محدودیت فنی واردات را مدیریت کنیم و استانداردهای سختگیرانه در نظر بگیریم. حتی تا جایی پیش برویم که ممنوعیت برای واردات ایجاد کنیم. البته مجلس اعلام کرده که دولت به هیچ وجه نمی تواند مانع واردات شود اما من می گویم مدیری که از پرونده بازرسی و دیوان محاسبات می ترسد به درد نمی خورد. اصل بر این است که نباید خلاف قانون برای جیب خودمان داشته باشیم اما وقتی کالایی وارد می شود و کشور را زمین گیر می کند وزیر باید بتواند دراین موارد خود تصمیم گیری کنند.

وی با تاکید بر اینکه باید بازار داخلی به خوبی شناسایی شود گفت: ما باید میزان مصرف انرژی را در بخش حمل و نقل، صنعت و مسکن کم کنیم چرا که این میزان مصرف درکشور ما با هیچ جای دنیا قابل مقایسه نیست و در این رابطه وزیر نفت مامورشده که میزان مصرف انرژی را در کشور کاهش دهد.

معاون اول رئیس جمهور با  تاکید بر اینکه باید روی بخش معدن تمرکز ویژه ای داشته باشیم تصریح کرد: البته پیدا کردن معدن کار سختی است و جزو پررسیک ترین کارها است اما بخش خصوصی باید وارد این مقوله شود و امیدواریم حمایت های لازم نیز صورت گیرد.

جهانگیری در ادامه اظهار داشت: ما همچنین باید بتوانیم از خام فروشی جلوگیری کرده و ارزش افزوده ایجاد کنیم چرا که به مصلحت کشور خواهد بود. ضمن اینکه باید از صادرات نیز حمایت شده و خط اعتباری داده شود و در این خصوص کشورهای مهم مثل عراق، افغانستان و روسیه که با زارهای صادراتی خوبی هستند را از قلم نیندازیم .

وی با اشاره به اینکه بانک ها باید شرایط را برای افزایش صادرات فراهم کنند خاطرنشان کرد: برای ترغیب مشتریان خارجی باید شرکت های بزرگ صادراتی داشته باشیم و همچنین با کشورهای نزدیک در این خصوص به دنبال موافقتنامه تعرفه ترجیحی هستیم.

جهانگیری با اشاره به بهبود شرایط بین المللی تصریح کرد: وزارت صنعت مرکز ثقل اقتصاد کشور است و همه اعضای دولت بر این باورند که بخش خصوصی باید کار را پیش ببرد و از بخش خصوصی نیز انتظار می رود که از فرصت استفاده کنند تا بتوانیم به مطالبات مردم پاسخ داده و به نتیجه ای مطلوب برسیم.

به اشتراک بگذارید:

نگاه شما:

security code