پنجشنبه، 10 مهر 1399 | 2020 Thursday 01 ,October  

نگاه ایران: رییس جمهوری در پیامی با تسلیت درگذشت دکتر ابراهیم یزدی، تصریح کرد : در سال های سیاه استعمار خارجی و استبداد ستمشاهی که تشکیل حکومت دینی و احیای کرامت انسانی آرزویی دست نیافتنی می نمود، دکتر یزدی جزء پیشگامان مبارزه در محافل دانشگاهی به شمار می آمد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، متن پیام تسلیت حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی به این شرح است: «بسم الله الرحمن الرحیم انا لله و انا الیه راجعون درگذشت مرحوم دکتر ابراهیم یزدی، موجب تأثر و تألم خاطر شد. در سال های سیاه استعمار خارجی و استبداد ستمشاهی که تشکیل حکومت دینی و احیای کرامت انسانی آرزویی دست نیافتنی می نمود، دکتر یزدی جزء پیشگامان مبارزه در محافل دانشگاهی به شمار می آمد. وی در ایام هجرت امام راحل به فرانسه در کنار آن حضرت بود و بعد از پیروزی انقلاب نیز در دستگاه اجرایی و مجلس شورای اسلامی انجام وظیفه نمود. اینجانب این ضایعه را به خانواده محترم و نزدیکان ایشان تسلیت می گویم و از درگاه ایزد منان برای آن مرحوم رحمت واسعه و برای عموم بازماندگان صبر و اجر مسألت دارم. حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران»

به گزارش ایرنا، ابراهیم یزدی دبیر کل نهضت آزادی ایران شب گذشته در 86 سالگی بر اثر سرطان پروستات درگذشت. وی از فعالان و مبارزان سیاسی پیشکسوت در پیش و پس از انقلاب اسلامی بود که پس از پیروزی انقلاب 1357 ایران به همراه امام راحل به ایران بازگشت و به فرمان امام(ره) در بهمن 57 به عضویت شورای انقلاب اسلامی ایران درآمد و با آغاز به کار دولت موقت انقلاب، به سمت معاون نخست وزیر در امور انقلاب انتخاب شد. یزدی مدتی به سرپرستی مؤسسه کیهان منصوب شد و پس از استعفای کریم سنجابی از وزارت امور خارجه ایران، به عنوان وزیر امور خارجه دولت موقت انقلاب معرفی شد. دکتر یزدی پس از درگذشت مهندس مهدی بازرگان اولین نخست وزیر پس از انقلاب و بنیانگذار نهضت آزادی ایران، در سال 1373 به دبیرکلی این تشکل انتخاب شد.
به اشتراک بگذارید:

نظر شما:

security code