| چهارشنبه، 28 اردیبهشت 1401
نگاه ایران: هر روز در زندگی روزمره با وسایل مختلفی در ارتباط هستیم و که برخی از آنها دائما همراه ماست. این وسایل از آلوده ترین وسایل زندگی محسوب می شوند که باید برای استفاده از آنها شیوه های مناسب تری پیدا و مواردی را رعایت کنیم.   ۹ مورد از آلوده ترین وسایلی که با آنها سر و کار داریم به شرح زیر است: موبایل

شما موبایل را با خود همه جا می برید (حتی دستشویی!) در نتیجه می تواند ۱۰ برابر از دستشویی کثیف تر باشد. ممکن است ناقل ویروس ای کولای باشد. این ویروس سبب ایجاد اسهال و دل درد می شود. ای کولای می تواند تا ساعت ها روی محیطی گرم هم چون سطح موبایلتان زنده بماند. راه حل چیست؟ همواره بعد از دستشویی و قبل از خوردن چیزی دستانتان را بشویید.

کنترل تلویزیون

همه به آن دست می زنند و وقتی که در دست پر از باکتری کسی نیست، روی زمین است و یا بین کوسن ها و تشک مبل – امن ترین و تاریکترین محیط برای باکتری ها – افتاده است. لازم است هر از چند گاهی تمام سطح ان را با دستمال های آنتی باکتریال تمیز کنید.

کیبورد رایانه

سر کار، ناهار خود را روی آن می خورید. کودکتان پس از بازی در خارج از خانه پشت آن نشسته و بازی می کند. گربه های خانگی دوست دارند روی آن استراحت کنند و …پس هیچ شکی نیست که مملو از جرم باشد! برای تمیز کردن آن کامپیوتر خود را خاموش کنید. کیبورد را چند بار تکان دهید تا اشغال های ریز بین آن خارج شوند سپس با پنبه آغشته به الکل دور تمام کلیدها را تمیز کنید.

اسکاج ظرفشویی

کثیف ترین شیء موجود در خانه تان را یافتید! اسکاج با فاصله زیادی از دیگر وسایل، کثیف ترین وسیله موجود در منزل است. البته منطقی نیز است: خیس، جاذب و تمیز کننده غذا و کثیفی. تمیز نگه داشتن اسکاج کار آسانی نیست و راحتترین کار تعویض مداوم آن است.

جای مسواک

دلیل آلودگیش چیست؟ مسواک باکتری ها را از بین می برد و مقدار زیادی از آنها به دسته و فرچه آن می چسبند و روی ظرف نگهدارنده چکه می کنند. در نتیجه باید مرتب تمیز شوند و آسان ترین راه گذاشتن آن در ماشین ظرفشویی است.

پول

شما همواره با دستان آلوده به آن دست می زنید و افراد دیگر نیز همین کار را می کنند. محققان دریافتند که هر کاغذ پول تقریبا ۳۰۰۰ نوع باکتری مختلف دارند – از میکروب هایی که سبب ایجاد آکنه می شوند تا باکتری هایی که توسط افرادی که انگشتشان را با دهان خیس می کنند به آن منتقل می شود. بهترین راه شستن دست ها بعد از هر بار دست زدن به پول است.

فنجان چای در سر کار

شما آن را با اسکاچی که پر از باکتری است می شویید و برای خشک شدن روی آب چکانی می گذارید که آن نیز دارای باکتری است. آن را هر روز به خانه ببرید و در ماشین ظرفشویی بشویید یا حداقل سر کار آن را با دستمال کاغذی و مایع ظرفشویی بشویید.

کیف

همواره دستتان را داخل کیف می کنید و کودکتان نیز از این امر مستثنی نیست اما به ندرت پیش می آید که آن را تمیز کنید. سطح بیرونی کیف نیز باید تمیز شود زیرا همواره آن را روی کف ماشین، روشویی های دستشویی، کف زمین و … می گذارید. راه حل چیست؟ سعی کنید تا جایی که ممکن است آن را به جای زمین گذاشتن آویزان کنید و مرتبا با دستمال های آنتی باکتریال تمیز کنید.

دستگاه های خود پرداز

افراد زیادی روزانه به دکمه های دستگاه خودپرداز دست می زنند. محققین در نیویورک باکتری های مختلف از جمله باقی مانده غذاهایی مانند مرغ و ماهی، گیاهان فاسد و مواد لبنی و پسماندهای مربوط به مخمرهای نان و … را روی آن یافتند. تفاوتی بین دستگاه هایی که داخل و یا بیرون بانک هستند وجود ندارد اما کثیف ترین نوع آنها، دستگاه های موجود در مراکز خرید است.

به اشتراک بگذارید:

نگاه شما:

security code