| یکشنبه، 02 آبان 1400
اطلاعیه دفتر رهبر انقلاب درباره مسیر قانونی برجام
       کد خبر: 13483
نگاه ایران:در پی نقل مطالب غلط و خلاف واقع مبنی بر نقش مستقل برخی مسئولین دفتر مقام معظم رهبری در روند رسیدگی قانونی طرح «اقدام متناسب و متقابل دولت جمهوری اسلامی ایران در اجرای برجام»، روابط عمومی دفتر مقام معظم رهبری در اطلاعیه ای اعلام کرد: این مطالب خلاف واقع و فاقد اعتبار است. در این اطلاعیه که در پایگاه اطلاع رسانی رهبر انقلاب منتشر شده آمده است:«مقام معظم رهبری (مد ظله العالی) در موارد متعددی بر طی شدن مسیر قانونی بررسی مفاد برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) تأکید داشته اند و در اطلاعیه اخیر دفتر مقام معظم رهبری در تاریخ ۱۰/شهریور/۱۳۹۴ نیز اعلام گردید که مواضع رهبر معظم انقلاب اسلامی درباره این موضوع، صریح، شفاف و دقیق در سخنرانیهای ماههای اخیر ایشان اعلام شده و در اختیار همگان قرار دارد. لذا هرگونه اطلاع رسانی و بیان مطالب غلط و مغشوش مبنی بر نقش مستقل برخی از مسئولین دفتر معظم له در روند بررسی طرح «اقدام متناسب و متقابل دولت جمهوری اسلامی ایران در اجرای برجام» خلاف واقع بوده و فاقد اعتبار است و انتظار دارد صاحبان تریبونها و رسانه ها و سایتهای خبری، احتیاط و دقت لازم را در نقل مطالب مربوط به دفتر مقام معظم رهبری بعمل آورند.»  
 «حجازی» مورد نظر کوچک زاده روز گذشته خبرگزاری آنا با اشاره به رویداهای حاشیه تصویب برجام در مجلس نوشت: مهدی کوچک زاده، هم در صحن علنی مجلس در حین بررسی جزئیات طرح برجام، هم در حاشیه جلسه علنی و در لابی مجلس و هم در تذکری شفاهی در صحن، سه نام را بر زبان آورد و طرح برجام را خواسته این سه فرد و نه خواسته نظام و رهبری دانست.
 کوچک زاده که مانند دیگر دلواپسان مجلس، به شدت از تصویب جزئیات طرح برجام در جلسه علنی امروز مجلس، برافروخته و عصبانی بود؛ در حالات مختلف، اظهار کرد که طرح برجام طرح نظام و رهبری نیست بلکه طرح لاریجانی، شمخانی و حجازی است.
منظور کوچک زاده از لاریجانی و شمخانی، برای همگان مشخص است؛ علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی که امروز و روز یکشنبه در جلسه علنی 19 مهر، به شدت مورد اعتراض دلواپسان مجلس بود و تأکید داشتند که او یک تنه جلوی همه مجلس ایستاده و قصد دارد طرح مورد نظر خود را به تصویب برساند و علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران و نماینده مقام معظم رهبری در این شوراست.   اما «حجازی» مورد نظر کوچک زاده کیست؟ از میان مسئولان بلندپایه کشور، دو نفر هستند که نام خانوادگی حجازی دارند: 1_ سرتیپ سیدمحمد حجازی، زاده ۱۳۳۵ در اصفهان و از فرماندهان سپاه پاسداران است. او از ابتدای انقلاب و با تأسیس سپاه پاسداران به عضویت این نهاد درآمد و تحصیلات دانشگاهی خود را نیز ادامه داد. او اکنون دانشجوی دوره دکترای دانشکده عالی دفاع ملی در رشته مدیریت استراتژیک و عضو هیئت علمی دانشگاه امام حسین است. وی طی حکمی در سال ۱۳۸۶ از سوی رهبر معظم انقلاب، به سمت رئیس ستاد مشترک سپاه پاسداران انقلاب اسلامی منصوب شد. سید محمد حجازی در افکارعمومی با عنوان فرمانده پیشین نیروی مقاومت بسیج شناخته می شود. 2- حجت الاسلام سیدعلی اصغر میرحجازی یکی از مسئولان ارشد دفتر رهبر معظم انقلاب است. او از اعضای حزب جمهوری اسلامی در سال های اولیه پیروزی انقلاب اسلامی بوده است. پس از تأسیس وزارت اطلاعات، به سمت معاون امور خارجی وزارت اطلاعات منصوب می شود. به نظر می رسد از میان دو گزینه موجود، حجازی مد نظر کوچک زاده، سید علی اصغر میرحجازی است؛ چرا که سمت سیدمحمد حجازی (رئیس ستاد مشترک سپاه پاسداران انقلاب اسلامی)، نه از نظر جایگاه و نه از نظر شرح وظایف، نمی تواند با آنچه کوچک زاده ادعا کرده است، ارتباط داشته باشد. ادعای کوچک زاده مبنی بر اینکه «این طرح، خواسته و طرح نظام و رهبری نیست» در حالی است که از میان سه فرد نامبرده شده از سوی او، علی لاریجانی زمانی نماینده رهبر انقلاب در شورای عالی امنیت ملی و دبیر این شورا بوده و هم اکنون نیز در جایگاه ریاست قوه مقننه، در این شورا عضو است. علی شمخانی نیز علاوه بر دبیری شورای عالی امنیت ملی، نمایندگی رهبر انقلاب در شورا را داراست و جایگاه سیدعلی اصغر میرحجازی نیز در دفتر مقام معظم رهبری روشن است.
به اشتراک بگذارید:

نگاه شما:

security code