| سه شنبه، 27 مهر 1400
نگاه ایران: بررسی جزییات طرح اجرای برجام آنطور که انتظار می رفت با پیشنهادات زیادی از سوی نمایندگان مواجه نشد و تصویب آن با تاخیر انجام نشد یعنی در کمتر از 20 دقیقه تمام شد تا اعتراضات مخالفان در مجلس بالا بگیرد. صبح امروز علی لاریجانی در جلسه ای غیر رسمی از نمایندگان خواسته بود تا این طرح عامل شکاف نشود و نمایندگان پس از رسمی شدن جلسه ، در اولین دستور کاری خود وارد بررسی جزییات برجام شدند.
لاریجانی صحن
در جریان بررسی برجام تنها 4 پیشنهاد مطرح شد و هر 4 پیشنهاد که اصلاحات جزیی در متن بودند تصویب شدند و پس از آن رییس مجلس از محمد حسین فرهنگی عضو هیات رئیسه خواست تا متن کامل برجام را برای رای گیری قرائت کند. این صحبت لاریجانی حکم یک جرقه در انبار باروت نمایندگان مخالف را داشت؛ اعتراضات و فریادها از همین جا شروع شد و مدت زیادی ادامه پیدا کرد، در ابتدا رسایی در جایگاه هیات رئیسه حاضر شد و با لاریجانی صحبت کرد. در ادامه هم نمایندگان مخالف که عموما از طیف خاصی بودند جلسه را به تشنج کشاندند و در جایگاه هیات رئیسه و در قسمت جلوی صحن مجلس اجتماع کردند.
مجلس
رسایی فریاد می زد: مجلس شده جای تصمیم گیری لاریجانی ، شمخانی و حجازی، کوچک زاده هم که نمایندگان به سختی سعی می کردند او را به پایین جایگاه هدایت کنند فریاد می زد این تصمیم کسی نیست، تصمیم لاریجانی است. در این میان درگیری های فیزیکی هم بین نمایندگان موافق و مخالف در گرفت. جهانگیرزاده و بذرپاش با یکدیگر درگیر شدند که با دخالت نمایندگان از هم جدا شدند اما تشنج در فضای مجلس ادامه پیدا کرد و نمایندگان در گروههای کوچک تر به صحبت ادامه می دادند. همه این اتفاقات در حالی بود که فرهنگی همچنان به قرائت متن طرح برجام مشغول بود. از نکات قابل توجه دیگر در نشست امروز حال علی اصغر زارعی پس از تصویب جزئیات طرح اجرای برجام بود که این نماینده در حالیکه اشک می ریخت نسبت به روند تصویب جزئیات طرح برجام انتقاد می کرد و با گریه می گفت: بی آبرومون کردید! که نمایندگانی همچون علیرضا زاکانی و حمید رسایی هم در آن لحظه اطراف زارعی بودند. این نماینده پس از این اتفاق به بخش اورژانس مجلس منتقل و تحت نظر پزشکان قرار گرفت که غلامعلی حداد عادل و اسماعیل کوثری هم او را همراهی کردند. Image processed by CodeCarvings Piczard ### FREE Community Edition ### on 2015-10-13 08:37:49Z | http://piczard.com | http://codecarvings.comÿÿÿž)«€ÿ حضور روح الله حسینیان در صحن علنی مجلس هم از دیگر حواشی امروز مجلس بود که با تجهیزات پزشکی به صحن مجلس آمده بود. پس از قرائت متن طرح، نمایندگان برای اعلام رای خود از جایگاه هیات رئیسه و صحن مجلس متفرق شدند و به صندلی های خود برگشتند تا رای شان را اعلام کنند.
مجلس
لاریجانی نتیجه رای گیری را مثبت اعلام کرد و نمایندگان با 161 رای موافق، 59 رای مخالف و 13 رای ممتنع جزییات برجام را به تصویب رساندند. پس از تصویب طرح برجام، رسایی کاغذی به دست گرفته بود که بر روی آن نوشته شده بود این قانون شکنی رسمی است؛ مجلس فرمایشی نیست. این رفتار با واکنش لاریجانی مواجه شد که خطاب به او گفت: آقای رسایی خوب می دانید درمورد برجام چه اتفاقی افتاده و خوب است همه به یک چارچوب و قواره هایی پایبند باشیم؛ اما این پایان اعتراضات نبود.
صحن علنی مجلس
دقایقی بعد کوچک زاده در جایگاه خبرنگاران حاضر شد و در حالی که از عصبانیت فریاد می کشید گفت: آقای لاریجانی در جلسه صبح امروز گفت که کشور تصمیم گرفته پیشنهادات مطرح نشود، آقای باهنر نیز پیش من آمد و گفت: آقای لاریجانی و شمخانی این تصمیم را گرفتند. این تصمیم آنطور که آقای لاریجانی می گوید تصمیم رهبری نیست این تصمیم لاریجانی، شمخانی و حجازی است. مجلس پس از این دستور وارد دستور دیگری شد تا قانون انتخابات شوراها وشهرداران را اصلاح کند. پس از آن احمد توکلی هم در تذکری به لاریجانی انتقاد کردکه اجازه نداده پیشنهادات مطرح شود. لاریجانی نیز در پاسخ گفت: در جلسه قبل اصل موضوع را با بحث زیاد و زمان کافی تصویب کردیم و مورد قبول قرار گرفت. در ادامه نیز وفاقی بین نمایندگان حاضر شد تا در کل این طرح را بپذیریم تا با توجه به مشکلات کشور کار سریعتر پیش برود. در ادامه ی تذکر احمد توکلی، مهدی کوچک زاده هم به لاریجانی تذکر داد. البته با لحنی بسیار آرامتر از دقایقی پیش که در مجلس فریاد می زد. او تصویب برجام را خلاف نظر رهبری دانست اما لاریجانی به ادعای او پاسخ داد و گفت که قرار نبوده رهبری به این موضوع وارد شوند و تصویب برجام نظر مجلس بوده و ربط دادن آن به رهبری درست نیست.
صحن علنی مجلس
جلسه علنی مجلس با گزارشی از کمیسیون حقوقی ادامه پیدا کرد و در هنگام نطق های میان دستور کاظم جلالی به میان خبرنگاران آمد و از تصویب طرح برجام حمایت کرد و آن را نمایش دموکراسی در جمهوری اسلامی دانست. او همچنین به حواشی برجام در مجلس هم پرداخت و گفت: عده ای تلاش داشتند این را به جنگ یزید و امام حسین (ع) تبدیل کنند در حالی که مجلس جای دعواهای این گونه نیست. در نهایت جلسه امروز نمایندگان در حالی پایان پذیرفت که متن 35 صفحه ای پیشنهادات نمایندگان به برجام بلااستفاده ماند و اعتراضات آنها نیز در روند تصویب برجام تاثیری نداشت.   شوخی لاریجانی با توکلی درباره گوسفندهایش در بهشهر یکی دیگر از حاشیه های امروز مجلس که باعث تلطیف فضا شد شوخی لاریجانی با پسرخاله اش احمد توکلی بود.  احمد توکلی نماینده تهران که نسبت به عدم تبیین پیشنهادات اصلاحی عموم نمایندگان در بررسی جزئیات طرح «اقدام متناسب متقابل دولت جمهوری اسلامی ایران در اجرای برجام»، معترض بود، در تذکری خطاب به رئیس مجلس گفت: شما و هیات رئیسه سوگند خورده اید آیین نامه را رعایت کنید، من نمی دانم اگر می خواستید برای نقض این سوگند در جلسه امروز گوسفند قربانی کنید، چند گوسفند را باید ذبح می کردید؟ علی لاریجانی هم  به شوخی به پسرخاله اش گفت: تمام گوسفندهای شما را از بهشهر می آوردیم و می کشتیم! این شوخی با خنده نمایندگان و شخص توکلی روبرو شد. نماینده تهران با خنده گفت: من هیچ گوسفندی در بهشهر ندارم. توکلی در ادامه گفت: با رعایت آیین نامه داخلی مجلس امکان بررسی پیشنهادات نمایندگان میسر بود. جلسه روز یکشنبه مجلس که مانور تفرقه بود و آن شد که نباید می شد، در بررسی جزئیات هم شما اجازه طرح هیچ پیشنهادی را ندادید که از نظر قانونی و سیاسی مشکل دارد. لاریجانی در پاسخ به وی با اشاره به تصویب کلیات طرح «اقدام متناسب متقابل دولت جمهوری اسلامی ایران در اجرای برجام»، در جلسه روز یکشنبه، به جلسه غیرعلنی صبح امروز اشاره کرد که بر اساس آن وفاقی صورت گرفت تا با توجه به مشکلات کشور، برخی نمایندگان از پیشنهاداتشان بگذرند. او گفت: طرحی داشتیم که اگر برجام بخواهد اجرا شود، باید شروطی انجام شود و امروز هم جزئیاتش به تصویب رسید.    

به اشتراک بگذارید:

نگاه شما:

security code