| شنبه، 13 آذر 1400

نگاه ایران: سفیر انگلستان در ایران عصر امروز با حضور در استانداری  گیلان با دکتر نجفی دیدار و از ابراز علاقه شرکتهای این کشور برای حضور در گیلان خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری گیلان؛ دکتر محمدعلی نجفی در دیدار با نیکلاس هاپتون که در دفتر کار استاندار برگزار شد گفت : با شرایطی که پس از برجام بوجود آمده کشورهای اروپایی حضور ویژه ای برای سرمایه گذاری در جمهوری اسلامی ایران دارند.

دکتر نجفی همچنین ابراز امیدواری کرد تا در بخش تجارت و سرمایه گذاری سطح روابط اقتصادی گسترش پیدا کند گفت : با رویکرد جدیدی که  پس از برجام در گسترش روابط بین دو کشور شکل گرفته امیدواریم با رفع موانع پذیرای سرمایه گذاران انگلیسی در گیلان باشیم.

وی وضعیت گیلان در تولید انرژی همچون برق، گاز و آب را بسیار مطلوب دانست و اظهار داشت : از حضور سرمایه گذاران انگلیسی در تولید انرژی های نو، زباله سوز و تبدیل آن به انرژی و کمپوست استقبال می کنیم.

نماینده عالی دولت در گیلان به حضور گردشگران داخلی و خارجی در استان گیلان اشاره و اظهار داشت : گیلان در طول سال میزبان بیش از 30 تا 34 میلیون مسافر است .

وی با اشاره به اینکه با رویکرد مثبتی که در دولت یازدهم شکل گرفت ساخت هتل در این استان در حال افزایش است گفت : آمادگی خود را برای استقبال از سرمایه گذاران انگلیسی در بخش گردشگری  اعلام می کنیم.

وی افزود : در حال حاضر در حاشیه ی سواحل گیلان تولید خاویار را با همان کیفیت دریا آغاز کردیم که از شرکت های انگلیسی علاقمند به این بخش جهت سرمایه گذاری دعوت می کنیم.

نماینده عالی دولت در گیلان به معرفی بخشی از توانمندی ها و پتانسیل های موجود در گیلان پرداخت و اظهار داشت : استان گیلان با چهار کشور حاشیه ی دریای خزر، کشورهای آسیای میانه و قفقاز از جمله ترکمنستان، قزاقستان، آذربایجان و روسیه همسایه است.

وی به ارتباط بنادر گیلان از جمله بندرانزلی، کاسپین و آستارا با بنادر کشورهای حاشیه ی دریای خزر اشاره و خاطر نشان کرد : راه آهن سراسری شمال- جنوب (نوستراک) از مسیر گیلان می گذرد و با افتتاح راه آهن قزوین- رشت طی ماه های آتی در ادامه بخشی به بندر کاسپین و بخش دیگر به آستارا متصل می شود.

استاندار گیلان با اشاره به اتصال راه آهن آستارا- آستارا گفت : با اتصال راه آهن قزوین- رشت- آستارا شبکه ی شمال- جنوب شکل می گیرد و موجب کاهش بیش از 2 هزار کیلومتر این مسیر می شود و علاوه بر کاهش مدت سفر از 45 روز به 26 روز و هزینه ی حمل و نقل بار را نیز 30 درصد ارزان می کند.

 وی افزود : کشاورزان این استان در این روزها در حال برداشت بهترین برنج منطقه که 36 تا 38 درصد نیاز کشور را تأمین می کند، هستند.

دکتر نجفی افزود : باتوجه به اینکه در تولید برگ سبز چای گیلان از سم استفاده نمی شود جزء مرغوب ترین چای ها محسوب می شود.

وی همچنین به تولید مرکبات، بادام، زیتون، فندق و کیوی در گیلان اشاره و خاطر نشان کرد : محصول کیوی گیلان باتوجه به اقتصادی بودن قیمت آن به کشورهای دیگر صادر می شود.

استاندار گیلان گفت : گیلان در صنایع دارویی، فولادی، الکترونیک و تولید محصولات غیرفلزی همچون سیمان و مواد سلولزی ظرفیت بسیار بالایی دارد.

در این دیدار سفیر انگلیس در تهران باابراز خرسندی از سفر به گیلان گفت : حضور در مراسم تنفیذ و تحلیف دکتر روحانی باعث افتخار برای من بود.

نیکلاس هاپتون افزود : حضور هیأتی از انگلیس برای حضور در مراسم تنفیذ و تحلیف رئیس جمهور نشان دهنده ی پیشرفت در روابط دو کشور و حمایت کامل کشور انگلیس از اجرای برجام است.

وی به ابراز تمایل خود مبنی بر سفر به تمامی استان های کشور، دیدار با دولت مردان و گسترش ارتباط با آنان اشاره و خاطر نشان کرد : علاقمندم تا در هر کجای ایران که بشود سطح روابط را با انگلیس افزایش دهم و از اینکه امروز در رشت هستم بسیار خرسندم.

سفیر انگلیس در تهران چای را یکی از نقاط مشترک گیلان و انگلیس عنوان کرد و افزود : کشور انگلستان در زمینه ی انرژی های نو و توربین های بادی بسیار فعال است و آمادگی همکاری خود را در این زمینه اعلام می کنیم.

نیکلاس هاپتون با قدردانی از استاندار گیلان در خصوص تشریح فرصت های سرمایه گذاری در این استان گفت :

بسیاری از شرکت های انگلیسی پس از توافق برجام تمایل به بازگشت به بازار ایران را دارند و در این خصوص گیلان یکی از مکان های اولویت دار برای این شرکت ها است.

وی با اشاره به اینکه علاقمند به آشنایی بیشتر با قابلیت های گیلان هستم گفت : امیدوارم با گسترش مذاکرات سطح تبادلات را با این استان در زمینه های مورد علاقه ای  که از سوی گیلان اعلام می شود افزایش دهیم.

سفیر انگلیس در تهران افزود : این دیدار می تواند سرآغاز یک دوره ِِی جدید برای گسترش روابط تجاری و اقتصادی  باشد

وی  افزود : خوشبختانه این دیدار در زمانی که دولت جدید کار خود را آغاز کرده و در حال تعامل با دنیا است شکل گرفته است.

سفیر انگلستان که عصر امروز وارد رشت شد امروز و فردا با رئیس اتاق بازرگانی گیلان ،مدیرعامل منطقه آزاد و سرپرست شهرداری رشت دیدار می کند.

به اشتراک بگذارید:

نگاه شما:

security code