| سه شنبه، 09 آذر 1400

نگاه ایران: استاندار در دیدار رییس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت :گیلان نخستین استان کشور است که طرح تنفس جنگل در آن اجرا می شود .

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری گیلان؛ دکتر محمدعلی نجفی در این دیدار که برخی از معاونین سازمان جنگلها ، مراتع و آبخیزداری، معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار، رئیس سازمان جهاد کشاورزی و مدیر کل منابع طبیعی نیز حضور داشتند با قدردانی از سفرهای مستمر استانی مهندس جلالی و سرکشی از بخش های مختلف افزود : منابع طبیعی در فرآیند توسعه ی استان هماهنگی، همراهی و همدلی خوبی با مجموعه ی مدیریت استان دارد.

وی بر لزوم جلوگیری از تخریب جنگل تأکید و تصریح کرد : منابع زیست محیطی و جنگل به عنوان یک سرمایه ی ارزشمند متعلق به نسل های آینده است و باید در حفظ آن کوشا باشیم.

نماینده عالی دولت در گیلان گفت : گیلان نخستین استان کشور است که طرح تنفس جنگل در آن اجرا می شود

دکتر نجفی گفت :آغاز اجرای طرح تنفس جنگل و توقف بهره برداری از جنگل در گیلان از امروز به عنوان اولین استان در کشور مهم است.

 وی اظهار داشت : آغاز اجرای این طرح در گیلان نشان می دهد مردم گیلان و سازمان های مردم نهاد درخصوص مسائل  زیست محیطی و منابع جنگلی زبانزد و در کشور پیشتاز هستند.

وی خاطر نشان کرد : از منابع جنگلی در صورت ضرورت با رعایت مسیر قانونی فقط در بخش توسعه ی استان باید بهره مند شویم.

استاندار گیلان به سرمایه گذاری بیش از هزار میلیارد تومان بخش خصوصی در بخش تولید MDF و HDF در گیلان اشاره کرد و افزود : در تأمین مواد اولیه این کارخانجات بسیار حساس هستیم و باید به سمت زراعت چوب هدایت شوند.

وی آغاز 3 طرح بزرگ زراعت چوب به مساحت 840 هکتار در 3 شهرستان گیلان را بسیار مطلوب دانست و گفت : تا تحقق این 3 طرح باید واردات چوب برای تأمین نیازهای استان روان سازی شود.

دکتر نجفی بر لزوم همکاری بیش از پیش مردم در حفاظت از جنگل و نیز مدیریت پسماند تأکید کرد و گفت : تا زمانی که در بخش های مختلف مردم همکاری نداشته باشند نتایج مثبتی را نمی توانیم شاهد باشیم.

وی به حضور سالیانه بیش از 30 میلیون مسافر و گردشگر در گیلان اشاره کرد و اظهار داشت : برای جلوگیری از هرگونه تخریب جنگل و نیز مدیریت پسماند نیازمند فرهنگ سازی هستیم.

نماینده عالی دولت در گیلان و تلاش های بسیار در صدور مجوز ادامه ی فعالیت احداث سدشفارود اشاره و خاطر نشان کرد : علیرغم اینکه مردم منطقه و فعالان محیط زیستی به نیاز تأمین آب شرب، کشاورزی و صنعتی اشراف داشته اما فرهنگ والای حفاظت از منابع جنگلی خودجوش وجود دارد.

در این دیدار معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور با قدردانی از روحیه ی خدمت، تدبیر و حمایت های بسیار استاندار گیلان در مسائل زیست محیطی و منابع جنگلی گفت : در گیلان علیرغم اقدامات توسعه ای که با جدیت در حال پیشرفت است اما در حفظ منابع جنگلی جدیت بالایی وجود دارد که قدردان شخصیت هایی همچون دکتر نجفی هستیم.

مهندس خداکرم جلالی و افزود : از امروز بهره برداری از جنگل ها در گیلان متوقف شده و فقط در مقاطعی که ضرورت داشته باشد انجام می شود.

وی اظهار داشت : به منظور جلوگیری از پیامدهای احتمالی و تسویه با مجریان گذشته و اجرای این طرح مبلغ 4 میلیارد تومان به گیلان اختصاص پیدا کرده است.

رییس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور با اشاره به اینکه مجریان موفق را برای مراقبت از جنگل حفظ می کنیم گفت : باتوجه به ظرفیت های توسعه ای گیلان و احداث کارخانجات تولید مواد سلولزی آمادگی لازم برای همکاری های استراتژیک و اساسی وجود دارد.

وی توسعه ی زراعت چوب را بسیار ضروری دانست و افزود : گیلان در حال حاضر با 60 هزار هکتار زارعت چوب یک سوم از حجم زراعت چوب کشور را در اختیار دارد.

وی اظهار داشت : باتوجه به رفع موانع موجود پارک جنگلی 450 هکتاری لاکان از روزشنبه به صورت رسمی به شهرداری  واگذار می شود.

به اشتراک بگذارید:

نگاه شما:

security code