| چهارشنبه، 28 مهر 1400

نگاه ایران: ادامه زندگی حیات وحش ایران به دلایل متعدد در تهدید قرار دارد. یکی از این تهدیدها خشک شدن سرزمین ایران و مرگ و میر به علت نبود آب است. به همین دلیل یکی از اعضای انجمن یوزپلنگ ایرانی مهریه اش را ساخت آبشخور در یکی از پناهگاه های حیات وحش ایران تعیین کرده است.

  این نوعروس که تمایل به اعلام نام خود ندارد، در رابطه با این تصمیم خود می گوید: «می توان به مهریه با دیدی وسیع تر، نگاه خودخواهانه نداشته باشیم و آن را برای کار خیر از جمله انسان های نیازمند اختصاص دهیم و یا آن را صرف حفظ محیط زیست کشور کنیم.»
وی اعتقاد دارد که با ساخت آبشخور برای حیوانات حیات وحش و رهایی آن ها از تشنگی، کائنات، برکات و خیرات زیادی را به زندگی مشترک او و همسرش سرازیر خواهند کرد. او می گوید: «هنگامی که تصمیم به ازدواج داشتم یکی از همکارانم گفت تویی که این همه دوستدار محیط زیست هستی مهریه ات چیست؟ همان لحظه به ساخت یک آبشخور برای حیوانات در حیات وحش کشور فکر کردم، زیرا به مساله آب اهمیت زیادی قائل هستم.» این عضو فعال انجمن یوزپلنگ ایرانی در پاسخ به این سوال که چه عاملی موجب شده چنین تصمیمی بگیرد، می گوید: «من از کودکی به حیوانات علاقه بسیار داشتم، طی سال های اخیر برای کسب اطلاعات بیشتر به فضای مجازی از جمله سایت "فروم لاک پشتی" مراجعه می کردم که در همین حین با دکتر ایمان معماریان، دامپزشک حیات وحش آشنا شدم و پی بردم که هرگونه از لاک پشت ها در زیستگاه خاص خود در اقصی نقاط دنیا زندگی می کنند و متوجه شدم که لاک پشت های گوش قرمزی که در هشت سال گذشته نگهداری می کرده ام متعلق به اطراف رود "می سی سی پی" هستند و با رهاسازی آن ها در داخل کشور می توانند به اکوسیستم ما صدمه بزنند.» وی افزود: «از سال 1378 به طور جدی پیگیر مسایل زیست محیطی بودم به طوری که در سال 1392 همیار باغ وحش ارم و بعد از آن همیار کلینیک بازپروی حیات وحش پارک پردیسان شدم و در کنار آن با علاقه ای که داشتم در سایت های مجازی درباره حیوانات اطلاعاتم را افزایش می دادم. در همین زمان با انجمن یوزپلنگ ایرانی آشنا شدم و به عنوان آموزشگر در این انجمن فعالیتم را آغاز کردم.» وی در رابطه با هزینه و چگونگی ساخت آبشخور می گوید: «برای احداث آبشخور با کارشناسان انجمن یوزپلنگ ایرانی مشورت کردیم و آنها هزینه احداث هر آبشخور را پس از بررسی هفت میلیون تومان اعلام کردند که این مبلغ با ذکر جزییات احداث در دفتر سند ازدواج در دفترخانه ثبت شده است. این آبشخور در یکی از زیستگاه های یوزپلنگ ایرانی ساخته خواهد شد.» آبشخورهای ساخته شده توسط انجمن یوزپلنگ ایرانی از ساختاری برخوردار هستند که به موجب آن حیوانات اهلی مانند شتر که مالک دارند امکان ورود به آن را ندارند اما همه جانداران حیات وحش از جمله گرگ، کفتار، شغال، آهو، گوزن، قوچ و میش، کل و بز و انواع پرندگان امکان ستفاده از آن را دارند.  
به اشتراک بگذارید:

نگاه شما:

security code