شنبه، 17 خرداد 1399 | 2020 Saturday 06 ,June  
نگاه ایران:نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی می گوید: نمایندگان از موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در مراسم تحلیف خواسته اند تا شعار مرگ بر آمریکا بدهد. ابوالفضل حسن بیگی خود یکی از نمایندگانی بوده که در گعده اطراف مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا حاضر بوده است. او که از طیف اصولگرایان منتقد دولت محسوب می شود، در گفت وگو با ایران گفت:عده ای با پرداختن به مسئله عکس یادگاری نمایندگان با موگرینی، به دنبال زیر سؤال بردن عظمت مراسم تحلیف است. در مراسم تحلیف رئیس جمهوری برخورد برخی از نمایندگان با خانم موگرینی حاشیه ساز شد. شما هم در آن جمع که با ایشان عکس یادگاری می گرفتند، حضور داشتید. نظرتان درباره بازتاب این رفتار چیست؟ همان طور که اطلاع دارید، در مراسم تحلیف مقامات و هیأت های حدود 100 کشور خارجی حضور داشتند و مسئولان برجسته ای از پنج قاره دنیا به مجلس آمده بودند. خصوصاً بعد از اقدام تروریستی داعش در مجلس حضور این هیئت ها از این جهت مهم بود که آرامش و امنیت ما را از نزدیک ببینند و متوجه شوند که آن حمله تنها یک اتفاق استثنایی بوده. این مراسم با شکوهی که در مجلس برگزار شد و حرکت بزرگی که در تحلیف ریاست جمهوری صورت گرفت، واقعاً برای شأن جمهوری اسلامی مثبت بود. در حاشیه این مراسم هم نمایندگان با برخی از میهمانان خارجی و از جمله خانم موگرینی دیدار و از آن ها استقبال کردند. اما آنچه  در عکس ها دیده می شود، قدری متفاوت از استقبال از ایشان است. بیشتر اشتیاق نمایندگان برای گرفتن عکس یادگاری در تصاویر دیده می شود. نه این طور نبود. من خودم آنجا شاهد بودم یک نماینده به خانم موگرینی گفت ما امیدواریم روزی هم شما شعار مرگ بر آمریکا بدهید. نمایندگان در آن قسمت بیشتر درباره برجام باخانم موگرینی حرف می زدند و می خواستند پیام خود را به ایشان بدهند. چه پیامی؟ خب این پیام ها قطعاً در دیدارهای رسمی داده شده. به  هر حال آنجا بهتر بود خانم موگرینی  بداند حرف همه ما یکی است. نمایندگان به ایشان گفتند ملت ایران قوی است و ما از اروپا انتظار داریم که به برجام پایبند بماند و وارد بازی دولت آمریکا نشود. چند نماینده و از جمله خود من هم بلند گفتیم مرگ بر آمریکا و درود بر اروپا.

پیام هایی که به زبان فارسی به موگرینی منتقل شد

واکنش خانم موگرینی چه بود؟ ایشان هم قدری صحبت کرد و تشکر کرد از نمایندگان و گفت که ما پایبند به برجام هستیم و تأکید کرد ایران کشور بزرگ و با عظمتی است. البته من قدری با ایشان فاصله داشتم و صف دوم بودم. اول از همان دور برخی صحبت ها رد و بدل شد و بعد خانم موگرینی جلو آمد و چند جمله ای باز بین ایشان و نمایندگان رد و بدل شد و آخر سر هم عکس یادگاری گرفتیم. صحبت هایی که می گویید، به زبان فارسی با ایشان مطرح شد؟ بله، نمایندگان به فارسی می گفتند. خانم موگرینی مترجم داشت؟ نه. فقط آقای قشقاوی کنارش بود. خب چطور متوجه حرف های شما می شد؟ آقای قشقاوی با ایشان صحبت می کرد و فکر کنم صحبت ها را منتقل می کرد. بعد از صحبت ها هم خانم موگرینی علامت شست که نشانه تأیید در فرهنگ اروپایی است، به نمایندگان نشان داد. کل ماجرا همین بود. اما یک عده گویا دوست دارند که عظمت آن مراسم را زیر سؤال ببرند و در رسانه ها و شبکه های اجتماعی حرف هایی می زنند که درست نیست.

عده ای با بحث عکس سلفی موگرینی اهمیت مراسم تحلیف را زیر سوال می برند

البته فقط رسانه ها نبودند. مثلاً آقای سلیمی، نماینده مجلس و عضو هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان گفته است شاید موضوع به این هیأت کشیده شود و این رفتار را نشان دهنده خودباختگی در برابر غرب خوانده است. در مراسمی با این عظمت برای اولین بار و آن هم زیر بار فشار ترامپ نزدیک 100 هیأت خارجی آمده بودند و صحبت های رؤسای سه قوه هم واقعاً مثبت و مستحکم و سازنده بود. این حرف ها بیشتر حاشیه سازی است. بنده خودم یک اصولگرا و عضو فراکسیون ولایی مجلس هستم و در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی هم عضویت دارم، چطور در مقابل غرب خودباخته باشم؟ اینها برچسب هایی است که دارند به نمایندگان مجلس از طیف های مختلف می زنند. همکاران اصلاح طلب ما هم این طور نیستند. واقعاً این حرف ها دور از شأن نظام جمهوری اسلامی و عظمت ایران است.

به اشتراک بگذارید:

نظر شما:

security code