| یکشنبه، 28 دی 1399
نگاه ایران: وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: با اتصال راه آهن جمهوری آذربایجان به ایران، حمل و نقل ترکیبی از ایران به تمام نقاط جهان انجام می شود.
 محمود واعظی که ریاست کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و جمهوری آذربایجان را نیر بر عهده دارد، روز جمعه پیش از ورود به خاک جمهوری آذربایجان برای برگزاری نشست کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی ایران و جمهوری آذربایجان در مرز آستارا در جمع خبرنگاران بیان داشت: در دو سال گذشته همکاری های اقتصادی ، صنعتی ، تجاری ، علمی ، فرهنگی و امنیتی در بخش های مختلف بین ایران و جمهوری آذربایجان گسترش یافته است. وی افزود: یکی از اقداماتی که کمیسیون مشترک اقتصادی به طور جدی پیگیر آن است، فعال کردن کریدور شمال - جنوب است.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه هدف از برگزاری این نشست عملیاتی کردن امتداد خط سراسری جمهوری آذربایجان به ایران است ، اضافه کرد: با امتداد این خط ریلی حمل بارهای مربوط به جمهوری آذربایجان ، قفقاز و روسیه از طریق شبکه سراسری جمهوری آذربایجان وارد ایران شده و از داخل ایران در قالب حمل و نقل ترکیبی به نقاط مختلف جهان ترانزیت خواهد شد.
واعظی با بیان اینکه پروژه بزرگ خط راه آهن قزوین به رشت در حال اتمام است ، افزود: آنچه که در بخشی از این مذاکرات پیگیر آن هستیم؛ فعال کردن خط ریلی رشت - آستاراست که تمامی طراحی های لازم در این خصوص انجام شده است. وی گفت: طرح مذکور فاینانس خواهد شد تا از این طریق، راه آهن سراسری ایران به جمهوری آذربایجان متصل شود. وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، عصر جمعه به منظور شرکت در کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی ایران و جمهوری آذربایجان، با گذر از مرز زمینی گمرک آستارا، وارد آستارای جمهوری آذربایجان شد.
نخستین نشست کمیسیون همکاری های اقتصادی ایران و جمهوری آذربایجان امروز در شهر لنکران جمهوری آذربایجان برگزار می شود و سپس، نشست بعدی این کمیسیون به منظور نهایی کردن پروژه احداث پل ریلی آستارای جمهوری آذربایجان به ایران، فردا (شنبه 18 مهرماه) در فرمانداری آستارا برگزار خواهد شد. بازدید از زیرساخت های اقتصادی و مرزی آستارای جمهوری آذربایجان و برگزاری نشست مشترک از جمله برنامه های امروز اعضای این کمیسیون است.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، معاون آسیا و اقیانوسیه و مشترک المنافع وزیر امور خارجه کشورمان، مدیرعامل شرکت راه آهن ایران ، معاون وزیر راه و شهرسازی و رییس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای وزارت راه و شهرسازی ، مدیرکل دفتر ترانزیت پایانه های مرزی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای و معاون معاهدات مرزی و امور بین الملل مرزبانی جمهوری اسلامی ایران ، استاندار گیلان و فرماندار آستارا از جمله اعضای ایرانی کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی ایران و جمهوری آذربایجان هستند.
جمهوری آذربایجان پیشنهاد داده هشت کیلومتر از راه آهن این کشور را تا داخل خاک ایران ادامه دهد. شهرستان مرزی آستارا در 200 کیلومتری غرب مرکز استان گیلان واقع است
به اشتراک بگذارید:

نگاه شما:

security code