| شنبه، 03 مهر 1400
نگاه ایران: در دهه نخست انقلاب فرصت های مدیریتی زیادی به جوانان داده شد، برای مثال، اشخاص در بازه سنی ۳۰تا۴۰ سال، به وزارت هم رسیدند اما با گذشت یک دهه از انقلاب، جوانان تا حد محسوسی نادیده گرفته شدند. به اعتقاد بسیاری از فعالان اصلاح طلب و کارشناسان، جوانان دیگر صرفا پوسترچسبان های اصلاح طلبان محسوب می شدند. در دو سال گذشته، حضور جوانان دوباره در بین اصلاح طلبان جدی شد، به گونه ای که در انتخابات اردیبهشت گذشته شش جوان وارد پنجمین شورای شهر تهران شدند. برای بررسی اوضاع فعلی و آینده جوانان، حجت نظری، جوان ترین عضو شورای شهر، با «آرمان» گفت وگو کرده است که در ادامه می خوانید.

در برخی موارد دیده می شود که افرادی با سن نزدیک به پنجاه سال، جوان محسوب می شوند، تعریف جوان از دید شما چیست ؟

معمولا، اشخاص شرایط را نسبت به خودشان می سنجند و با خودشان مقایسه می کنند. طبیعتا چون نسل اول انقلاب در رنج سنی بالایی هستند، شخص 45 یا 50 ساله را هم جوان می دانند. اگر بخواهیم از معیارهای بین المللی یا معیارهای پذیرفته شده داخلی استفاده کنیم، دبیرخانه سازمان ملل بازه سنی 15 تا 24 سال را جوان می داند یا بخش دیگری از سازمان ملل متحد بازه سنی 15 تا 29 سال را جوان به حساب می آورد. سازمان ملی جوانان سابق که اکنون بخشی از وزارت ورزش و جوانان شده، بازه 15تا29 سال و وزارت کشور بازه سنی 18 تا 35 سال را سال های جوانی می دانند. تا جایی که اطلاع دارم در تمام دنیا تنها یک نهاد است که 18 تا 40 سال را بازه جوانی می داند و آن نهاد هم یکی از ارگان های ذیل یونسکو است، به هر رو با هر معیاری بالاتر از 40سال را هیچ جای دنیا جوان نمی داند. در مجموع، با توجه به افزایش سال های تحصیل در بین افراد یا شرایط سربازی برای پسرهای ایرانی فکر می کنم منطقی ترین بازه سنی تا 30 سال یا نهایتا 35 سال است. اما به این دلیل که سال ها جوانان از رسیدن به سطوح بالای مدیریتی باز مانده اند من برای امور سیاسی، به ناچار حداکثر سن دوره جوانی را نه 35 بلکه 40سال می دانم. در مجموع هر کس نظری داشته باشد همه نظرات محترم است، اما فکر کنم برای اینکه بتوانیم جوانی را تشخیص بدهیم باید به معیارهای علمی و جهانی پایبند باشیم و تعاریف ناصحیح از بازه سنی جوان ارائه ندهیم.

عده ای معتقدند در دهه نخست انقلاب، فرصت های زیادی به جوانان داده شد، اما اکنون شاهدیم که پس از دهه نخست انقلاب، صرفا نیروهای نسل اول انقلاب بر سرجای خود ماندند و فرصت چندانی به جوانان داده نشد و تنها دولتی که ظاهرا از جوان ها استفاده کرد، دولت احمدی نژاد بود. شما با این عبارت تا چه حد موافق هستید؟

من معتقدم تنها در دهه اول انقلاب، نگاه جوان باوری حاکم بوده است و در دولت احمدی نژاد نگاه جوان فریبی حاکم بوده، چرا که هرچند در برخی مناصب، جوانان جایگزین نیروهای قدیمی شدند اما نوع جایگزینی به شیوه ای نبود که جامعه این جایگزینی ها را بپذیرد و به این نتیجه برسد که جوان ها برای آن منصب تربیت شده اند. در دوره هشت ساله آقای احمدی نژاد بر اساس یک اتفاق نامعمول و نامعقول، یکشبه یک جوان بیست و چند ساله عهده دار سمت بسیار مهمی می شد. چندین مرتبه دیده شده که مدیر جوان به شدت بی کفایت بود و با فاصله کوتاهی از آغاز مدیریت، با اعتراض شدید مواجه و سپس برکنار می شد. در دولت آقای احمدی نژاد، برخی جوانان را فریب دادند و جوان هایی که شاید استحقاق جایگاه دیگری را داشتند در منصبی نامناسب گماشتند. به همین دلیل آن جوانان ، نه تنها در سمت خود ناموفق بودند بلکه نوعا آینده کاری آنان تار و نامعلوم شد. اکنون ، استفاده معقول از جوانان در جایگاه های گوناگون، برحسب تخصص و مهارت ، یک ضرورت جدی است. در حال حاضر کشور در شرایطی خاص قرار دارد. از سویی با تورمی از نیروهای نسل نخست انقلاب مواجه هستیم که بسیاری از آنان به علت شرایط سنی دیگر توان صددرصدی برای مدیریت ندارند و از سوی دیگر، هیچ جایگزین مناسبی برای این مدیران وجود ندارد. این یعنی در طول حدود دوازده سال اصلاحات و اعتدال، در پشتوانه سازی یا کادرسازی و استفاده از نیروهای جوان، کاملا ناموفق بوده ایم. دهه هاست که نیروهای جوان اصلاح طلب در دو قوه مجریه و مقننه و یا حتی موسسات عمومی غیر دولتی همچون شهرداری ها، به جایگاه مناسبی نرسیده اند. این در حالی است که نیروهای اصولگرا تاحدی پشتوانه سازی کردند. در مجموع اگر واقعا می خواهیم کشور در آینده متحمل زیان های سنگین نشود، ضروری است که هر دو جریان، جوانانی را در سطوح مدیریتی وارد کنند. من گمان می کنم این چهارسال، آخرین مهلت برای جوانگرایی است که البته این چهار سال را هم به عاریت گرفته ام و در واقع مهلتمان تمام شده است. ما باید به سمت جوانگرایی و جوان باوری حرکت کنیم و نگاه های دیگر را کنار بگذاریم. جوان هیچ گاه به خودی خود، تهدید نیست بلکه جوان و جوانی ظرفیت است. همواره دولت هایی در کارشان موفق بوده و هستند که از ظرفیت جوانی، درست استفاده کرده اند. اگر از انر ژی، شور، نشاط و پتانسیل جوانی در کنار تجربه و خرد بزرگ ترها استفاده کنیم، در جهت اعتلای کشور حرکت کرده ایم و اگر چنین اتفاقی روی ندهد، قطعا با مشکلات بزرگی مواجه خواهیم شد. اگر برای نیروهای اجرایی از اشخاص با سن و سال استفاده بکنیم، طبیعتا آن چابکی، شور و نشاط لازم برای اجرای امور را نخواهیم دید و اگر بخواهیم در حوزه تصمیم گیری و سیاستگذاری از اشخاص کم تجربه استفاده کنیم، به مشکلات زیادی برمی خوریم. باید هر چیزی سر جای خود باشد. تقریبا همه کشورهای پیشرفته و متمدن به این تجربه رسیدند که راهبری، ایده پردازی، تصمیم گیری و تصمیم سازی عموما بر عهده اشخاص باتجربه و کارکشته و اجرا که به انرژی و فعالیت بیشتری نیاز دارد، برعهده جوانان باشد. اگر ما از تجربه کشورهای دیگر بهره ببریم، حضور جوانان در عرصه های مختلف نه تنها تهدید نیست، بلکه فرصت است.

هنگامی که دولت روحانی تشکیل شد، پیرترین دولت پس از انقلاب بود. عده ای می گویند در آن مقطع نسپردن مسئولیت ها به جوانان اشتباه نبود، چراکه به علت بحران باید اشخاص باتجربه وارد می شدند. این توجیه را تا چه حد درست می دانید ؟

من اصلا مخالف این گزاره نیستم و فکرمی کنم تا حدی هم درست هست اما اثبات شی نفی ما ادا نمی کند. اینکه شما نیاز دارید برای رفع بحران ، اشخاص با تجربه تر را به کار بگمارید اصلا به این معنا نیست که نتوانید از جوانان به عنوان دستیار یا کارشناس یا معاون درکنار اشخاص مجرب، استفاده کنید. با اینکه می پذیرم دولت اول آقای روحانی به لحاظ شرایط و بحران های موجود در آن دوره، نمی توانست و نباید ریسک پذیر می بود، اما به نظرم این ضرورت احساس می شد که جوانان هم وارد عرصه اجرا شوند و درکنار مدیران باتجربه، برای آینده تجربه کسب کنند. این جوانان می بایست برای تصدی امور در دولت دوم آماده می شدند، اما در این خصوص بسیار ضعیف عمل شد و این نقطه ضعف، به شدت به دولت دوم روحانی آسیب وارد می کند. ما نیاز به کادرسازی داشتیم و به بهانه های مختلف، فرصت را از دست دادیم. از جمله بهانه ها این بود که دولت به خاطر حجم بالای نیروی انسانی که در هشت سال گذشته وارد شده و قوه مجریه را بسیار فربه کرده، امکان جذب نیرو ندارد. اما پاسخ ما این بود که اگر شما فرض را بر این بگیرید که در یک دستگاهی ده هزار نیرو وارد شده و نیروی مازاد دارد و نمی شود نیرو جذب کرد، اگر صد نفر در تمام کشور به این دستگاه اضافه شود تغییر چندانی در مازاد نیروی انسانی ایجاد نمی کند! در عوض یک بدنه مدیریتی قوی برای آینده کشور ساخته می شود. به نظر می رسد در استفاده از جوانان اصلاح طلبی که متخصص و ماهر بودند، سال ها کارکردند و هزینه های زیادی دادند، بدسلیقگی شد و این جوانان به شدت مورد ظلم قرار گرفتند. انتخاب باتجربه ها برای امور اجرایی، حرف درستی بود، اما در کنار آن، این نیاز هم شدیدا احساس می شد که نیروهای جوان، با انگیزه و متخصص که به روزتر از بسیاری از مدیران اجرایی اند، کنار مدیران قرار بگیرند تا مدیران تجربه خود را به جوانان، انتقال دهند. دولت دوم دکتر روحانی باید ظرف 6ماه آغازین خود این کار را انجام دهد.والا نمی توان به رشد نیروهای جوان در چهار سال پیش رو امیدوار بود. البته وعده داده شده که میانگین سنی کابینه، 5 یا 8 سال پایین بیاید. من امیدوارم این کاهش میانگین سنی نه تنها در سطح کابینه بلکه در سطوح مدیرتی میانی و پایینی هم رخ بدهد که ما شاهد حضور جوانان بیشتری در عرصه مدیریت کشور باشیم.

در انتخابات های اخیر مجلس و شورای شهر، شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان جهت ورود جوانان به عرصه تقنینی و نظارتی کشور، سهمیه ای برای آنان در نظر گرفتند. شما این موضوع را چگونه ارزیابی می کنید ؟

ما در اینجا به مفهومی به نام تبعیض مثبت متوسل می شویم. یکی از کاربردهای این مفهوم، زمانی است که یک بخش جامعه به هر دلیلی به آنچه شایسته آن هستند، نمی رسند. به نظر من مسلم است در دهه های گذشته به زنان و جوانان این کشور، کم توجهی شده و باید تامدتی برای آنان تبعیض مثبت قائل شویم. سهمیه زنان و جوانان، ماحصل فشار این دو قشر بوده و البته باید از شورای عالی سیاستگذاری تشکر کنیم که با تمام تلاش در جهت احقاق حقوق این دو قشر کوشید. البته شورای عالی، سقف بازه سنی جوانان را تا 45سال افزایش داد که در این مورد، مسامحه شدیدی صورت گرفت و به نظرم بهتر بود بر یکی از استانداردهای موجود توافق می شد و حداکثر ۴۰ سال را مد نظر می گرفتند. به هر رو، ورود جوانان به شورا، اتفاق بسیار خوبی بود و فعالان سیاسی جوان، هر چند ممکن است روی مصادیق بحث داشته باشند، اما از اصل این اتفاق راضی هستند. این اتفاق خوب باید در چند دوره آتی تکرار شود و به قوه مجریه و شهرداری ها هم تسری یابد. معتقدم شورای عالی سیاستگذاری در شناسایی مشکل و تخصیص سهمیه بسیار خوب عمل کرد و تبعیض مثبت را به درستی ایجاد کرد. گمان می کنم نه تنها جوانان، بلکه اکثریت قاطع جامعه با این سهمیه ها موافق باشند. البته در این میان، برخی از فعالان نسبت به ورود جوانان به شورا نقد می کردند و انتقاد آن اشخاص، این بود که ما نباید جوانان را امروز وارد شورای شهر کنیم، چرا که شورا در مورد مسائل کلانشهری تصمیم گیری می کند و سیاست های کلانشهر را می نویسد و چون جوانان کم تجربه اند، ما نباید جوانان را وارد این نهاد کنیم. پاسخ ما این بود که هرچند نقد شما در کلیت امر درست است اما متاسفانه با توجه به تجربه چهار سال دولت یازدهم، اتفاقی که رخ می دهد، این است که اگر مرجع تصمیم گیر اعم از شخص حقوقی و حقیقی نتواند با جوانان امروز ارتباط برقرار کند ، طبیعتا برای پست های میانی و اجرایی دستگاه متبوع خود سراغ همنسلی های خود می روند و هرگز جوانان را به سمت های مختلف نمی گمارند که این اتفاق کاملا طبیعی است. برای مثال اگر یک شخص 60ساله وزیر شود، طبیعتا این شخص نمی تواند به راحتی با یک جوان 25 تا 30 ساله ارتباط برقرار کند و برای معاونان و مدیران ستادی خود سراغ همنسلی های خود می رود. چراکه سال ها با هم کارکرده اند و مبانی فکری شیوه های اجرایی همدیگر را بهتر درک می کنند. این تفاوت نسلی میان جوانان و مدیران فعلی، اجازه تعامل میان این دو قشر از جامعه را نمی دهد. راهکار جوانان این بود که عده ای از جوانان وارد مجلس یا شورای شهر شوند که هم مطالبات جوانان را پیگیری کنند و هم ارتباط میان مدیران و جوانان را برقرار کنند. البته این اندیشه که جوانان باید در ابتدا وارد پایین ترین سطوح مدیریت شوند، پس از آن به تدریج پله پله رشد کند و هنگامی که در طی سالیان متوالی، تجربیات ارزشمندی کسب کردند، وارد نهادی همچون شورای شهر بشوند، در شرایط عادی کاملا درست است، اما امروز به دلیل همان شکاف نسلی نیاز داشتیم جوانانی به شورا بروند که این اشخاص، زمینه ساز حضور جوانان در عرصه های مدیریت شهری شوند و حتی با دولت در خصوص ورود جوانان به سطوح مدیریت رایزنی کنند.

در ماه اخیر دولت لایحه تفکیک سازمان ملی جوانان از وزارت ورزش و جوانان را به مجلس تقدیم کرد. شما ضرورت وجود این سازمان را چه می دانید؟

من معتقد م کشور از نبود یک نهاد فرابخشی برای امور جوانان رنج می برد. به نظرم احیای سازمان ملی جوانان یک راهکار مناسب برای حل این مشکل است. متاسفانه در سال های دولت دهم ما شاهد چندین ادغامی بین وزارتخانه ها و یا سازمان های گوناگون بودیم که این ادغام ها برای کشور زیانبار بود. چراکه در درجه اول، این ادغام ها به درستی انجام نشدند و در درجه دوم، این ادغام ها از پشتوانه مطالعاتی لازم برخوردار نبود. در مورد وزارت ورزش و جوانان هم همین اتفاق روی داد. دو معاونت ریاست جمهور که شاید تنها شباهتشان بازه سنی مخاطبانشان بود، با هم ادغام شدند. صرفا به این دلیل که مجلس نمی توانست به صورت مستقیم به ورزش نظارت کند، سازمان ملی جوانان را هم قربانی کردند. سازمان ملی جوانان، اعتبار مشخصی داشت و رئیس این سازمان، معاون رئیس جمهور بود اما پس از ادغام، شأن این سازمان در حد یکی از هفت معاونت وزارت ورزش و جوانان تقلیل پیدا کرد. این اتفاق در هر چهار ادغام رخ داد. برای نمونه شاهد این بودیم که اگر به فرض یک شخص از بدنه صنعت بر صدر وزارت صنعت، معدن و تجارت می نشست بخش تجارت مورد غفلت قرار می گرفت و اگر فردی از بدنه بازرگانی وزیر می شد، عکس این ماجرا رخ می داد و این موضوع نقصی است که عموما در این گونه ادغام ها وجود دارد. در وزارت ورزش و جوانان به خاطر حساسیت بیشتر جامعه و پرداختن بیشتر رسانه ها به ورزش، مسائل جوانان مسائل حاشیه ای یا دست دومی تلقی و نادیده گرفته می شد. یک سازمانی با اعتبار و با ساختار سازمانی مشخص که به عنوان یک نهاد فرابخشی، مطالبات جوانان در دستگاه های مختلف را پیگیری می کرد، تبدیل به یک معاونت وزارتخانه با 4 اداره کل شد. متاسفانه با این اتفاق، سازمان ملی جوانان در بوروکراسی اداری گرفتار شد و نتوانست وظایف نهادهای مختلف در قبال جوانان را آن گونه که شایسته بود پیگیری کند. به دلیل مهجور شدن این سازمان، ستاد ساماندهی جوانان در طی این سال ها نتوانست عملکرد قابل قبولی داشته باشد. شورای عالی جوانان نه تنها تعداد جلسات قابل قبولی نداشت بلکه همان جلسات ، خروجی مناسبی هم نداشتند. این دلایل، ما را به اینجا می رساند که این تفکیک، ضروری است و باید انجام شود. در اینکه باید نهادی بالادستی متولی پیگیری مستمر تمام خواسته های جوانان باشند، هیچ تردیدی وجود ندارد. دامنه این خواسته ها از مباحث بنیادین همچون اشتغال، مسکن و ازدواج شروع می شود و به مطالباتی همچون اوقات فراغت و ورزش می رسد. ورزش بخشی از خواسته های جوانان است اما در این ادغام برعکس شده یعنی رسیدگی به امور جوانان بخشی از وزارت ورزش و جوانان شده، لذا این تفکیک شدیدا ضروری است. متاسفانه در دولت یازدهم هم فرصت سوزی شد. در حالی که در جلسه شورای عالی جوانان که ابتدای دولت یازدهم تشکیل شد، قرار بود مساله تفکیک ظرف مدت یک ماه نهایی شود، شاهد بودیم که به دلیل مخالفت بخشی از دولت و همراهی پنهان برخی افراد در خود وزارت ورزش و جوانان، این مهم تا روزهای آخر دولت به تعویق افتاد تا رئیس جمهور شخصا وارد ماجرا شود. الان هم دولت لایحه تفکیک را به مجلس داده است. تفکیک وزارت ورزش و جوانان مستلزم پذیرش چند کمیسیون و تایید کلیات و جزئیات در صحن علنی مجلس است. البته در مجلس هم نظرات مختلفی وجود دارد. در حالی که کمیسیون اجتماعی مجلس با لایحه تفکیک وزارت ورزش و جوانان موافقت کرده، اما کمیسیون فرهنگی با آن مخالفت است. امیدواریم با پیگیری مصرانه دولت هرچه سریع تر مراحل تفکیک، طی شود.

لزوما رئیس سازمان ملی جوانان، باید از میان جوانان باشد؟

عده ای مطرح می کنند که باید یک جوان رئیس سازمان ملی جوانان شود و غیر از این هر اتفاقی بیفتد ، نقض غرض است. من از زاویه ای با این سخن، موافق و از زاویه دیگر مخالف هستم. از آن رو موافقم که ریاست یک شخص سالخورده بر این سازمان نمی تواند راهگشا باشد و از آن سو مخالفم که جوانان را برای تصدی این سمت آماده نکرده ایم و هنوز تجربه مدیریتی لازم برای ریاست چنین سازمانی در نسل ما وجود ندارد. در مجموع نظرم این است که باید اولا رئیس آینده این سازمان از نیروهای باتجربه ای که در بازه سنی 40 تا حداکثر 50سال هستند، انتخاب شود، ثانیا، شخص مزبور با جوانان ارتباط خوبی داشته باشد و ثالثا، آن شخص بتواند خواسته ها ، دغدغه ها و مطالبات جوانان را درک کند و در جهت احقاق حقوق آنها تلاش مطلوبی داشته باشد. لذا معتقدم در عین اینکه رئیس آینده این سازمان، باید یک حدی از جوانی را داشته باشد، نباید شخص بی تجربه ای باشد. چراکه ما یک بار دیگر هم دیدیم یک جوان رئیس این سازمان شد و متاسفانه هرگز نتوانست به خوبی از پس وظایف خود بر بیاید. لذا نمی خواهیم این موضوع تکرار شود. همچنین معتقدم کسانی که در دولت یازدهم مخالف تشکیل سازمان ملی جوانان بودند نباید در این جایگاه قرار بگیرند. آنها با فرصت سوزی این مسیر را ناهموار کرده اند و حالا نباید رنگ عوض کنند.

از شما به عنوان عضو منتخب شورا می پرسم، آیا در شورای شهر دغدغه ای برای ورود تدریجی جوانان به ساختار مدیریت شهری وجود دارد ؟ آیا در این موضوع این برنامه ریزی اتفاق افتاده است؟

بله، از آنجا که اعضای شورای شهر در همه فعالیت های خود به میثاقنامه و سیاق شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان اهتمام ویژه دارند و با تمام وجود در جهت اجرای کامل آن می کوشند و چون شورای عالی سیاستگذاری اصرار بر جوان شدن چرخه مدیریتی کشور داشت و برای ورود جوانان سهمیه در نظر گرفت، حتما اعضای شورای شهر برای ورود گام به گام جوانان به مدیریت شهری، دغدغه ویژه داشته و در ادامه نیز خواهند داشت. فعلا برنامه مدونی جهت ورود مرحله به مرحله جوانان نوشته نشده اما همیشه در بحث های مختلف اعم از انتخاب شهردار و مدیران شهرداری و همچنین در پیش بردن فعالیت های شورا، شخصا بارها این موضوع مهم را یادآوری کرده ام و خوشحالم که استفاده از جوانان و بانوان مورد تاکید دیگر اعضای شورا نیز هست.

عده زیادی از جوانان معتقد ند صرفا جوان هایی که حداقل یکی از دو رانت خویشاوند بودن با یکی از سران اصلاحات یا نزدیکی به سران اصلاحات را داشته باشند در ساختار اصلاح طلبان رشد می کنند. شما این نقد را تا چه حد قبول دارید؟ اگر قبول دارید راهکارتان چیست؟

نمی شود این موضوع را به طور کامل نفی یا تایید کرد. البته خودم مثال نقضی بر این ادعا هستم. چرا که من نه خانواده ام، خانواده نزدیک به یکی از رئوس اصلاحات بوده و نه خودم به متنفذانی که در تعیین لیست اثرگذار بوده اند وابستگی داشته ام. از نظر سیاسی وابسته به حزب اعتماد ملی هستم و... طبیعتا نمی توانم از رانت ایشان استفاده ای کرده باشم. لذا این بحث در مورد خودم صادق نیست. هرچند در جایگاه هایی مصادیقی وجود دارد اما اینکه ما برخی مصادیق را به تمام جریان اصلاحات تسری بدهیم، درست نیست. البته اصلا دور از ذهن نیست که بعضی از بزرگان تلاش کنند نزدیکان خود را وارد چرخه قدرت کنند اما اینکه ما فکر کنیم تمام جوانانی که در جریان اصلاح طلبان رشد کردند به یکی از این 2 رانت وابسته بودند، پذیرفتنی نیست. اگر جوانان ریسک فعالیت در احزاب را بپذیرند و برای فعالیت حزبی خود، ارزش، اعتبار و جایگاه قائل شوند و کاملا هم حساب شده در احزاب فعالیت کنند، حتما امکان رشد برایشان وجود دارد. یکی از مشکلات فعلی، این است که جوانان ما از فعالیت حزبی استقبال نمی کنند. می پذیرم که موانعی بر سر راهشان هست که عدم تمایل به احزاب را تاحدی موجه می کند اما به نظر می رسد اکنون فضا با گذشته، متفاوت است و امکان فعالیت حزبی برای جوانان، بیشتر از گذشته مهیاست. فکر می کنم هر چیزی بهایی دارد و اگر کسی می خواهد در مسیر بزرگی گام بردارد باید بهای بزرگی بپردازد. جوانانی که بنای فعالیت کلان سیاسی دارند، باید وارد فعالیت های حزبی و سیاسی حرفه ای شوند چون اکنون فضا به سمتی می رود که دیگر نمی توانیم بدون فعالیت حرفه ای، نتیجه حرفه ای بگیریم. اگر ما وارد احزاب نشویم و عرصه را خالی بگذاریم، طبیعتا عرصه خالی به سمت رانت پیش خواهد رفت و آن وقت نمی شود، دیگر هیچ گله ای را مطرح کرد. چراکه در نبود فعالیت های تشکیلاتی جوانان، دیگران از رانت استفاده کردند. من بر این باورم که ما جوانان اصلاح طلب باید راه استفاده دیگران از رانت را ببندیم و هیچ چیز دیگری جز تلاش در چارچوب احزاب، سد راه این رانت ها نمی شود. در نهایت به نظر می رسد افق آینده کشور به سمت فعالیت در احزاب خواهد رفت. وجود احزاب قدرتمند و توانمند در کنار رسانه های قوی و کارا، لازمه و اساس مردمسالاری است.

به اشتراک بگذارید:

نگاه شما:

security code