| شنبه، 08 بهمن 1401
نگاه ایران: فرماندار شهرستان بندرانزلی بابیان اینکه باید در برنامه های ملی احیای تالاب و مباحث مرتبط با آن در اولویت قرار گیرد گفت: برای پیگیری مسائل مربوط به تالاب نیاز به اراده ملی داریم .
به گزارش فارس، میر شمس مؤمنی زاده ظهر امروز در بیست و یکمین کارگروه ملی ساماندهی سواحل، بنادر و جزایر کار ویژه مرزی شورای امنیت کشور  اظهار کرد: تالاب یک سرمایه ارزشمند ملی و متعلق به همه ایران و نسل های آینده است.

وی با اذعان به اینکه اگر به مسئولیت خودمان خوب عمل نکنیم باید پاسخگوی نسل های آینده باشیم گفت: تاکنون بحث های تئوری زیادی مطرح شده و باید این مباحث عملیاتی شود.

فرماندار شهرستان بندرانزلی با تأکید بر اینکه آنچه امروز موجود است با گذشته تفاوت دارد افزود: برای پیگیری مسائل مربوط به تالاب  نیاز به اراده ملی داریم  و باید تلاش کنیم که این اراده در هر سطح از مسئولان استانی و کشوری ایجاد کنیم.

وی بابیان اینکه باید در برنامه های ملی احیای تالاب و مباحث مرتبط با آن در اولویت قرار گیرد تصریح کرد: ما تجربه تلخی را در خصوص دریاچه ارومیه داشتیم و نباید کشور این تجربه تلخ را تکرار کند و باید ضمن ایجاد اراده ملی، در اولویت ملی قرار گیرد.

فرماندار شهرستان بندرانزلی با تأکید بر اینکه آلودگی های وارده به تالاب باید متوقف شود گفت: ازنظر عملیاتی و اجرایی جلوی ورود آلودگی ها گرفته شود.

وی با اذعان به اینکه   تصرف و تعدد مسئولیت ها و وظایف و تداخل آن با یکدیگر مشکل ساز شده است بیان کرد: باید یک متولی معین در خصوص مشکل تالاب مشخص شود و چنانچه متولی فعال و مسئولیت پذیر باشد تشکیلات قضایی شهرستان و استان آماده همکاری در این خصوص هستند.

مؤمنی زاده بابیان اینکه باید شاهد تحول جدی در اجرا و میدان باشیم  تصریح کرد: ساخت وسازهای موجود در حاشیه و خود تالاب در طی 40 سال اخیر شکل گرفته که باید در ابتدا آن را متوقف و سپس آن را ساماندهی کرد که برای این منظور باید بر اساس کنوانسیون رامسر بستر و حریم تالاب مشخص شود.

وی با اشاره به اینکه بندر انزلی سه مشکل اساسی دارد گفت: در بحث دریا در ارتباط با حریم، رقوم و تراز، در بحث میراث فرهنگی و گردشگری در شهر و حریم تالاب سه مشکل اساسی بندر انزلی است و اگر بخواهیم هر سه این ها را مدنظر قرار دهیم و عملیاتی نکنیم چالش هایی را برای ما در پی دارد.

به اشتراک بگذارید:

نگاه شما:

security code