پنجشنبه، 10 مهر 1399 | 2020 Thursday 01 ,October  
استاندار در جلسه شورای حفاظت از منابع آب گیلان مطرح کرد:

نگاه ایران: استاندار عصر امروز در یازدهمین جلسه شورای حفاظت از منابع آب استان گفت: آرامش نسبی تامین آب کشاورزی در گیلان نباید مانع از جدیت و حساسیت لازم برای جذب حقآبه استان و مطرح نکردن مشکلات این بخش در وزارت نیرو شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری گیلان؛ دکتر محمدعلی نجفی در این جلسه با قدردانی از پیگیری های مستمر و مطلوب فرمانداران و همکاری دستگاه های اجرایی در حوزه ی تامین آب کشاورزی گفت : با تلاش هایی که در سال های اخیر شکل گرفت بحمدا... آرامشی نسبی در حال حاضر در حوزه ی تامین آب کشاورزی وجود دارد.

نماینده عالی دولت در گیلان با بیان اینکه وزارت نیرو صرفاً بارش میانگین سالانه هزار و 300 میلی متری گیلان را نبیند گفت : در تمامی جلسات مشترک بین استانداران و نیز در سفرهای مقامات بلند پایه ی کشور تلاش ما براین بوده تا اعلام کنیم آب مفیدی که از بارش باران در روزهای مورد نیاز برای موضوع کشاورزی و برنجکاری استفاده می شود حدود 210 میلی متر است.

دکتر نجفی خاطر نشان کرد : موضوع تامین آب کشاورزی  یکی از مباحث اصلی استان بشمار می رود که باید مدیران استانی بی پرده در وزارت نیرو معضلات این بخش را طرح نمایند.

وی بابیان اینکه اشراف معاون اول رئیس جمهورنسبت به وضعیت گیلان و  مسائل  حوزه ی آب استان پس از سفر هفته گذشته بیشترشد  خاطر نشان کرد : در این سفر علاوه بر ارائه گزارش دقیق در این خصوص درخواست هایی در حوزه ی سدهای پلرود، شفارود و سدهای لاستیکی مطرح شد که طی هفته ی آینده در کمیته ی مشترکی که در تهران برگزار می شود موضوعات طرح شده بررسی می شود.

دکتر نجفی وجود سردهنه ها، سدها و استخرهای طبیعی را ظرفیتی مطلوب در فرایند آبرسانی به مزارع کشاورزی عنوان کرد و افزود : از این امکانات باید به عنوان سرمایه ی استان کمال بهره را ببریم.

وی به مشکلات موجود در سال 94 در آبرسانی به شالیزارها اشاره و خاطر نشان کرد : اگر در آن سال فرمانداران و مدیران تا پاسی از شب حضوری میدانی نداشتند قطعاً با مشکلات بسیاری مواجه می شدیم.

نماینده عالی دولت در گیلان با بیان اینکه گیلان و مازندران در برنامه های کشوری به عنوان قطب تولید برنج تعریف شده اند گفت : علی رغم اینکه در حال حاضر یک آرامش نسبی وجود دارد اما باید با همان اهتمام سال 94 به صورت جدی از بروز هرگونه مشکل جلوگیری کنیم.

استاندار گیلان تصریح کرد : کشاورز برنج کار با تلاش مضاعف خود در مزارع حاضر می شود و دولت نیز در این بخش با گام هایی که برداشته حمایت های خوبی از آنان انجام می دهد.

دکتر نجفی با بیان اینکه قیمت برنج باید طوری تعیین شود که کماکان برای کشاورز اقتصادی باشد اظهار داشت : کشاورز برنج کار رغبتی برای رها کردن کشت برنج و گرایش به سمت محصول دیگر را ندارد.

وی تصریح کرد: باید تلاش شود زمین هایی که رها شده به چرخه ی تولید بازگرداننده شود.

وی با بیان اینکه در آبیاری قطره ای و تحت فشار گیلان باید بیشتر تلاش شود افزود : در بدو ورود به استان با مشکلاتی در بخش چای نیز مواجه بودیم که متأسفانه برخی از اقدامات صورت گرفته در سال های گذشته نیز ابتر مانده بود.

استاندار گیلان افزود : درخصوص میوه های سر درختی، فندق و زیتون نیز نیازمند اهتمام ویژه هستیم.

در این جلسه علاوه بر گزارش فرمانداران از روند آبیاری مزارع شالیزاری و مشکلات احتمالی مدیران آب منطقه ای، شهری و روستایی، جهاد کشاورزی و هواشناسی به اقدامات صورت گرفته پرداختند.

به اشتراک بگذارید:

نظر شما:

security code