| چهارشنبه، 10 آذر 1400
نگاه ایراننرم افزار کمک های اولیه(خادم)، یک نرم افزارموبایلی است که آموزش های بسیار مهم و ساده ای را برای استفاده در مواقع بحرانی به افراد و بویژه خانواده ها ارائه می دهد.

به گزارش ایسنا، نرم افزار موبایلی کمک های اولیه(خادم) نرم افزاری است که به آموزش و افزایش آگاهی در شرایط بحرانی مانند وقوع بلایای طبیعی و اورژانسی می پردازد. این نرم افزار از سوی جمعیت هلال احمر طراحی شده و در راستای طرح خادم(خانواده آماده در مخاطرات) طراحی شده است.

این نرم افزار در دو نسخه اندروید و IOS قابل نصب است و با آموزش های کوتاه و گزیده ای که در آن ارائه می شود می توان در زمان آرامش به اطلاعاتی ساده دست پیدا کرد که در زمان بحران می تواند حتی از مرگ حتمی جلوگیری کند.

نرم افزار موبایلی کمک های اولیه(خادم)، شامل پنج بخش، آموزش، آمادگی، موارد اورژانسی، امتحان و معرفی مراکز درمانی است که در هر بخش با استفاده از فیلم های آموزشی کوتاه و توضیحات، سعی در ایجاد آمادگی برای واکنش در شرایط خاص دارد.

در بخش آموزش اپلیکیشن، به نحوه واکنش در زمانی که فردی با مصدومیت مواجه می شود می پردازد و از مهمترین  آیتم های آن هم مواجهه با مواردی همچون ضربه مغزی، احیای ریوی، حمله قلبی، سکته، خفگی کودک، خونریزی، شکستگی، خفگی، سوختگی، مسمویت و ... است.

این بخش در راستای افزایش آمادگی برای مقابله با حوادث و بلایای طبیعی است که بخشی از آموزش ها مربوط به آمادگی قبل از وقوع حادثه است و بخش دیگر مربوط به زمان وقوع حادثه، رانش زمین، آتش سوزی، سیل، زلزله و.. از بخش های مختلفی است که آموزش هایی برای آنها ارائه شده است.

در قسمت موارد اورژانسی، اطلاعاتی در مورد کمک های اولیه ضروری تا قبل از رسیدن اورژانس ارائه شده است. به عنوان مثال در چند جمله کوتاه به توضیح این موضوع پرداخته می شود که وقتی فردی دچار خفگی شد، تا رسیدن عوامل اورژانس چه کار هایی باید انجام داد.

در بخش امتحان نرم افزار هم سئوالاتی در مورد آموزش های صورت گرفته مطرح شده که با پاسخ به آنها می توان میزان تسلط برای آموزش ها را سنجید.

آشنایی با آموزش هایی که به صورت کوتاه در این نرم افزار ارائه شده از آنجایی ضرورت دارد که با توجه به آنکه کشور ما از نظر خطرپذیری در شرایط خوبی نیست و براساس آمارها میزان خطرپذیری ایران 8 از 10 است اما با وجود این ضریب بالا شاخص آمادگی خانوار تنها 9.3 درصد است. شاخصی با همین آموزش های کوتاه می تواند تغییر کند.  همین موضوع باعث شد تا جمعیت هلال احمر ایران طرح خادم(خانواده آماده در مخاطرات) را برنامه ریزی کند تا در یک برنامه زمان بندی 5 ساله به آگاهی 25 میلیون خانوار برای مقابله با بحران منجر شود و یکی از کارهایی که به عنوان زیر مجموعه این طرح صورت گرفته، طراحی نرم افزار کمک های اولیه(خادم) است.

به اشتراک بگذارید:

نگاه شما:

security code