| شنبه، 27 شهریور 1400
نگاه ایرانالتهاب، رایج ترین بیماری لثه است که به عنوان ورم لثه شناخته شده و در اکثر موارد به دلیل عفونت ایجاد می شود، در عین حال ثابت شده که بین بیماری های لثه و تغذیه ارتباط وجود دارد.
به گزارش ایسنا، فاطمه شفیعی کارشناس ارشد تغذیه علوم پزشکی شیراز در خصوص ارتباط بیماری های لثه و تغذیه گفت: به نظر می رسد ورم لثه به دلیل ایجاد پلاک دندانی (ترکیب محکمی از خرده های غذا، بزاق و باکتری) ایجاد می شود. همچنین ممکن است در سنین بالاتر در اثر تغییرات هورمونی مربوط به بارداری حاصل شود.

فاطمه شفیعی با بیان اینکه برخی مواد غذایی می توانند در این رابطه تاثیر داشته باشند، افزود: پرتقال، گریب فروت، سبزی های دارای برگ سبز تیره، انواع توت، هلو و سیب زمینی، منابع مناسبی از ویتامین سی هستند که برای استحکام لثه ها اهمیت دارد.

این کارشناس ادامه داد: پیاز، سیب و چای مقدار زیادی مواد طبیعی مفید به نام بیوفلانوئید دارند که می تواند در سرعت بخشیدن به روند بهبود لثه مفید واقع شود؛ سیر دارای مواد ضد باکتریایی است که به مبارزه با عفونت های دهانی کمک می کند .

وی افزود: غلات کامل (با سبوس و جوانه)، نان های سبوس دار و عصاره مخمر، دارای اسید فولیک هستند که برای سلامت بافت ها موردنیاز است. مصرف غذاهای دارای فولات مانند چغندر، کلم پیچ، اسفناج و حبوبات خطر ایجاد التهاب لثه را کاهش می دهند.

این کارشناس ارشد تغذیه، اضافه کرد: ماهی ساردین و کیلکا که همراه با استخوان شان خورده می شوند، منابع عالی ویتامین دی و کلسیم هستند. کمبود ویتامین دی، جذب کلسیم را کاهش داده و می تواند در شدت یافتن این بیماری ها موثر باشد؛ هویج، انبه، زردآلو و سبزی های برگ سبز تیره دارای بتاکاروتن هستند که باعث افزایش میزان ویتامین آ می شود، کمبود این ویتامین با خطر بروز بیماری لثه در ارتباط است .

شفیعی با اشاره به وجود کلسیم در شیر، ماست، پنیر، شیر سویا و دانه کنجد، گفت: مصرف کافی این ماده معدنی به استحکام استخوان آرواره کمک می کند. گوشت، ماهی، غذاهای دریایی، مغزها، دانه های روغنی، جوانه گندم و غلات کامل (با سبوس و جوانه) دارای روی هستند. کمبود این ماده معدنی ممکن است بافت لثه را آماده آسیب دیدگی کند. قند، نوشیدنی های شیرین، بیسکویت، کیک و انواع شربت باعث افزایش پلاک دندانی می شوند و باید در اندازه متعادل مصرف شوند.

این کارشناس تغذیه گفت: نوشیدنی های دارای گاز کربنیک، غذاهای کنسرو شده و غذاهای فرآوری شده که به آنها فسفات سدیم، فسفات پتاسیم، اسید فسفریک و پلی فسفات اضافه شده باشد، علاوه بر سایر عوارض باعث شدت یافتن بیماری های دهان و دندان می شوند.

شفیعی خاطرنشان کرد: البته مصرف مقداری فسفر برای سلامتی استخوان ها و دندان ها ضرورت دارد، اما مصرف بیش از اندازه آن می تواند نسبت کلسیم به فسفر را تغییر داده و منجر به کاهش کلسیم شود که به نوبه خود ممکن است باعث کاهش استحکام استخوان آرواره و شدت یافتن بیماری لثه شود .

به اشتراک بگذارید:

نگاه شما:

security code