| دوشنبه، 14 آذر 1401
نگاه ایراندر روزهای داغ فضای تبلیغات انتخاباتی، عکس و فیلم پیرمرد فا ل فروشی که فال هایش را برای حمایت از حسن روحانی بین مردم پخش می کرد، دست به دست می شد.پیرمرد قد خمیده، همه دارایی اش فال هایی است که امانی می فروشد و از سود فروش آن ها، خرج خوراک خود را در می آورد.در روزهای آخر تبلیغات تصمیم می گیرد همه داروندارش را برای دیدن خنده مردم خرج کند. با انتشار فیلم و عکس های او از طریق کانال روزنامه «قانون» در تلگرام وتوییتر، موجی مجازی برای پیدا کردن این فرد صورت گرفت.تلاش این بود که بدانیم چه چیز باعث شد تا او همه دارایی اش را برای حمایت از حسن روحانی بدهد. تلاش ها نتیجه داد و پیام های ارسالی به روزنامه به یک آدرس کلی ختم شد! میدان ولیعصر تهران

ساعت ١٢ ظهر- شروع جست و جو

در میان شلوغی های میدان ولیعصر، پیدا کردن فردی بدون هیچ نشانه و فقط با یک عکس کار دشواریست! جست و جوها آغاز شد. از چند مغازه دار درباره او پرسیدم. با دیدن عکس او را شناختند. «عمو مرتضی» صدایش می کردند. می گفتند پیر مرد محترمی است که چند سال در این منطقه فال می فروشد و جای ثابتی ندارد.

ساعت١٣- دیدار در گوشه میدان

جست و جو ها برای پیدا کردن پیرمرد فال فروش ادامه پیدا کرد و بهترین راه، جویا شدن آدرسش از کسبه میدان ولیعصر بود. بعد از یک ساعت او را در ضلع شمال غربی میدان ولیعصر پیدا کردم. چند بار از جایی که او ایستاده بود، رد شده بودم اما انگار در گردش دور هم بودیم.درکنار چند دستفروش دیگر نشسته بود تا کمی استراحت کند.

برای باز شدن فضای گفت و گو یک فال از او خریدم و از او خواستم برایم تفسیرش کند. بعد از کمی شوخی از او پرسیدم: می دانی این روزها خیلی معروف شدی؟!

نگاهش را سمت یک نفر از دستفروش های شاهد گفت وگو برد و به او گفت: بفرمایید. گفتم مردم من را می شناسند و شما باور نمی کنید!

به او گفتم من آمده ام تا با شما صحبت کنم و ببینم چرا این قدر معروف شدی؟!

موافقت کرد تا چند دقیقه ای با یکدیگر به گفت و گو بپردازیم.

پیرمرد فال فروش کیست؟

«مرتضی کافی» ٧٢ ساله، اهل تهران است که چند سالی است برای گذران زندگی در میدان ولیعصر تهران، فال می فروشد. «عمو مرتضی» پیش از این با اجاره تاکسی از صاحبان خودرو مسافرکشی می کرده و بعد از درد و ورم در ناحیه زانوی پای راست، دیگر قادر به رانندگی نبوده و حالا با فروش فال به گذران زندگی می پردازد.

گفت و گوی خودمانی را با او درادامه می خوانید:

عمو مرتضی! درآمدت از همین فروش فال می گذرد؟

نه! رییس مرکز تجارت جهانی انگلیسم!(می خندد) خب فال فروشم دیگه. زندگی از همین می چرخه!

چه شد که تصمیم گرفتی فال هایت را رایگان به مردم بدهی؟!

خوشم اومد از آقای روحانی. عکسشو می بینم بهم انرژی میده. بقیه تو عکسا قیافه شون خیلی جدی بود. اما روحانی یه لبخندی به لب داشت که خدا شاهده به دلم نشست. دیدم که پای راه رفتن ندارم. کاری هم از دستم بر نمیاد. تنها کاری که از دستم بر میومد، این بود که همین فال هامو بدم به مردم. به خدا اگه پول داشتم، کل ولیعصر رو شیرینی می دادم. نداشتم. داراییم همه اش همون فال ها بود.

پول فال هایت چه شد پس؟

فدای یک تار موی آقای روحانی. مهم این بود مردم شاد باشن. اگه اون یه نفر رییس جمهور می شد، مشخص نبود مردم بتونن بخندن.

مردم چگونه از تو استقبال کردند؟

معرکه ای بود برای خودش. فال هارو گرفتم بالا و شروع کردم به شعار دادن. می گفتم روحانی پیروز است و دشمناش نابودن. یک جمعیتی زیادی داشتن فیلم و عکس می گرفتن.

دستفروش: طرفدارای رئیسی با گوجه سبز می زدندش.

واقعا؟

آره خدا وکیل. رد می شدن و به من می گفتن سید اولاد پیغمبر رو تنها گذاشتی و بعد با گوجه سبز می زدنم.

شما چه جوابی بهشون دادی؟

من هیچ کار نکردم. دیدم می زنن فهمیدم کارم درسته. بیشتر شعار دادم. فال می دادم به مردم و شعار می دادم. خودم شاد شده بودم، مردم هم می خندیدن.

برای آقای روحانی هم فال گرفتی؟

آره یه فال گرفتم خیلی خوب اومد. از همونجا فهمیدم با توکل به خدا پیروزه.

عمو مرتضی! عکس های خودت رو هم دیدی؟

عالی اند. بهترین عکس های دنیاست. خیلی ها اومدن پیشم. یه عده می گفتن از طرف آقای روحانی هستن و می خوان من رو ببرن پیشش. از هیچ کدوم شون خبری نشد. تو هم اگه نمی تونی منو ببری پیش روحانی، بهم امید نده. اینجوری چشمم به خیابون خشک می شه که بالاخره کی میان منو ببرن آقای روحانی رو ببینم.

دلت می خواد آقای روحانی رو ببینی؟

من نه خونه ای دارم و نه خونواده ای و نه سنم می خوره که چیزی بخوام ازش. دوستش دارم. دلم می خواد ببینمش و یه عکس باهاش بگیرم و بچسبونم به لباسم و بعدش راضی ام که بمیرم. آخه اینا (اشاره به دستفروش ها) منو اذیت می کنن که روحانی وقت نداره تورو ببینه.

دستفروش: دیدن روحانی رویاست. نشدنیه. این پیرمرد رویاپردازی می کنه.

عمو مرتضی: می بینی؟ از بس که افراد الکی اومدن و گفتن می بریمت پیش روحانی، اینا اذیتم می کنن.می گن رویاست (بغض می کند) ولی هرکه طاووس خواهد، جور هندوستان کشد. من ادامه می دهم.

گفتی خونه نداری؟ کجا زندگی می کنی؟

تو همین خیابونا. اگه پول داشته باشم، زندگیم رو شاهانه می کنم میرم مسافرخونه یه کم به خودم برسم. پول نداشته باشم هم، زیر آسمون خدا روی نیمکت می خوابم.

بیشتر برای خواب کجا میری؟

مسافرخونه میدون راه آهن. پول نداشته باشم هم، جلوی راه آهن روی همون نیمکت ها می خوابم.

رای هم دادی؟

نه.

چرا؟

شناسنامه ام رو دزدیدن پول نداشتم برم دوباره بگیرم. رای ندادم ولی کلی رای برای آقای روحانی گرفتم. هرکس می اومد فال بخره می گفتم اگه به روحانی رای میدی، فال ها رو مجانی ببر.

جواب مشتری ها چی بود؟

خیلی ها وقتی این رو می شنیدن، دستشون رو می آوردن بالا (علامت پیروزی را نشان می دهد) و خوشحال می رفتن. بعضیا بیشتر فال می خریدن.

از آقای روحانی چی می خواهی؟

من سنم از آرزو گذشته. هیچی هم نمی خوام. خدا شاهده برای دلم و شاد شدن مردم این کار رو کردم. فقط دلم می خواد آقای روحانی رو از نزدیک ببینم و یه عکس باهاش بگیرم بزارم رو قلبم.

فکر می کنی امکانش هست آقای روحانی رو ببینی؟

خدا کنه حرف این ها (اشاره به دستفروش) که میگن روحانی وقت نمی کنه ما رو ببینه، دروغ باشه. همینجا می شینم تا یه روز بتونم ایشون رو ببینم.

عمو مرتضی ها را از یاد نبریم

روایت علاقه «عمو مرتضی» مانند داستان «میرزا آقا» پیرمرد میوه فروش اردبیلی، کبری رحمتی، پیرزن فومنی یا پیرمرد سالخورده کُرد است. عمو مرتضی ها از کف جامعه آمده اند. دولت باید قدر او و امثال او را بداند. در حالی که یک کاندیدا با درصد بندی ایرانیان میان فقیر و غنی دیوار کشی کرد و کاندیدای دیگری با شعار حمایت از محرومان به صحنه انتخابات وارد شد، این افراد روحانی را انتخاب کردند و این کار را برای دولت سخت تر از قبل می کند. حمایت این افراد نشانه بارزی برای دروغ بودن مرز بندی ها و درصد سازی ها بین مردم است. دولت باید قدردان عمو مرتضی ها و میرزا آقا باشد و این سرمایه اجتماعی را برای خود حفظ کند و به خواسته های شان رسیدگی کند. کاش آقای روحانی در لابه لای برنامه هایش دیداری هم با عمو مرتضیِ فال فروش می کرد تا آرزو به دل نماند.

به اشتراک بگذارید:

نگاه شما:

security code