| دوشنبه، 07 آذر 1401
در بازدید معاونین استانداری و مدیران اتاق بازرگانی قزوین و گیلان از بندرانزلی مطرح شد:
       کد خبر: 116479
نگاه ایران به نقل از روابط عمومی اداره کل بنادر و دریانوردی استان گیلان: معاون استاندار قزوین، اعضای  اتاق بازرگانی استان قزوین و معاونین استاندار گیلان و اعضای اتاق بازرگانی استان گیلان و جمعی از متخصصین این حوزه با مهندس حسین چراغی، مدیرکل بنادر و دریانوردی استان گیلان دیدار و در خصوص ارائه توانمندیهای بنادر گیلان و ظرفیت های موجود جهت سرمایه گذاری در این  بنادر به گفت و گو پرداختند و در پایان از زیرساخت ها و توانمندی های بندرانزلی بازدید بعمل آوردند.

معاون هماهنگی و امور اقتصادی استاندار گیلان در این نشست از بندرانزلی به عنوان سکوی صادرات استان های شمالی ایران به روسیه نام برد و اظهار کرد: استان گیلان یکی از استان های مهم در حوزه مبادلات تجاری با کشورهای خارجی از جمله کشورهای حاشیه دریای خزر و روسیه است.

محمدحسین اصغریان با تاکید بر اینکه توسعه زیرساخت های بندری طی چند سال اخیر به شدت رو به افزایش است گفت: با تکمیل راه آهن سراسری، تجارت ایران با تحول اقتصادی بزرگی روبرو می شود که در این راستا گیلان می تواند به عنوان مرکز ثقل تجارت استان های شمالی و قزوین با کشورهای همسایه ایران تلقی شود.

وی با اشاره به اینکه استان قزوین با پتانسیل مهمی که در زمینه صنعت و کشاورزی دارد می تواند از مزایای زیرساخت های گیلان در حوزه حمل و نقل دریایی استفاده کند یادآور شد: با راه اندازی راه آهن قزوین – رشت، میزان حمل کالا تا سقف ۱۰ میلیون تن و ۴ میلیون مسافر در سال صورت پذیرد.

گیلان و قزوین قطب اقتصاد کشور معاون هماهنگی و امور اقتصادی استانداری قزوین نیز در این نشست با اشاره به اینکه در راستای ارتقای مبادلات تجاری همکاری بسیار خوبی بین دو اتاق قزوین و گیلان وجود دارد و اداره کل بنادر و دریانوردی گیلان هم در چند مدت اخیر به شدت در راستای افزایش سطح این مبادلات که موجب رونق فعالیت های اقتصادی دو استان می شود، تلاش موثری را دنبال کرده است گفت: استان قزوین به لحاظ قرار گرفتن در ترافیک جمعیتی ۴۰ میلیونی و همجواری با ۱۲ استان در غرب، شرق و پایتخت به عنوان یک بارانداز ملی ایفاء نقش می کند.

حبیبی تصریح کرد: قزوین در زمینه صنعت و کشاورزی دارای ظرفیت های بسیار مهمی در صادرات کالا است و لذا دسترسی به بازارهای دنیا از طریق مسیری که بتواند تجارت این استان را تسهیل کند بسیار مهم بوده و گیلان با داشتن شبکه حمل و نقل قوی همانند استان قزوین می تواند با کاهش زمان و قیمت تمام شده بستر فعالیت های اقتصادی موثری را برای تجار و بازرگانان و تولیدکنندگان فراهم کند.

معاون استاندار قزوین با قدردانی از همکاری مشترک و دوسویه معاونت های دو استانداری از فعالیت های دو اتاق بازرگانی و اداره کل بنادر گیلان که با رویکرد جدید موجب افزایش سطح همکاری های دو استان در حوزه اقتصاد شده است قدردانی کرد.

مدیرکل بنادر و دریانوردی گیلان در این نشست ضمن ارایه گزارشی از توانمندی های این اداره کل با اشاره به اینکه بندرانزلی بزرگ ترین و پر سابقه ترین بندر شمال کشور است اظهار کرد: بندرانزلی به دلیل همجواری گیلان با هشت استان کشور و همچنین دسترسی به دریا و تاسیسات و امکانات بندری، می تواند بارانداز فعالیت های تجاری و صادراتی این استان ها به کشورهای روسیه و CIS باشد.

مهندس حسین چراغی با اشاره به برگزاری جلسات متعدد با استان های زنجان و قزوین و سایر استان ها افزود: بخشی از تجار و فعالان اقتصادی این استان ها که در گذشته از طریق دیگر بنادر، کالای خویش را ترخیص و یا صادارت می کردند، به جهت تسهیل و بهینه بودن مبادلات تجاری و بازاریابی های پیوسته ای که از درگاه های تجاری استان در کشورهای هدف صورت می گیرد،  امروز بندرانزلی را به عنوان محور اصلی فعالیت های بازرگانی تجار این استان ها می شناسند.

وی توسعه صادرات و ارتقای مبادلات تجاری را از مهم ترین اهداف و محور تحرکات اقتصادی اخیر اداره کل بنادر و دریانوردی گیلان با استان قزوین دانست و خاطرنشان کرد: فرآیندهای صادرات در انزلی برای تجار تسهیل شده است.

گیلان کانون توجه فعالان اقتصادی

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی گیلان با بیان اینکه که گیلان کانون توجه فعالان اقتصادی است و ورود هیئت های مختلف اقتصادی از کشورهای روسیه، آذربایجان، ارمنستان و دیگر کشورها نشان دهنده اهمیت جغرافیایی این استان در حوزه تجارت است عنوان کرد: نمایشگاه مشترک ایران و روسیه که اتاق های بازرگانی استان های شمالی از جمله قزوین نیز در آن نقش پررنگی داشته است، می تواند بستر توسعه مبادلات تجاری و اقتصادی را در گیلان فراهم کند.

هادی تیزهوش تابان، اتاق های بازرگانی استان های قزوین و گیلان را به لحاظ قرارگرفتن در نقطه اتصال چندین استان کشور از جمله پایتخت، مهم ارزیابی کرد و یادآور شد: سرمایه گذاران و فعالان اقتصادی کشور از سرمایه گذاری در گیلان استقبال می کنند و هم اکنون این استان با داشتن ظرفیت های مهم اقتصادی در بنادر مورد توجه سرمایه گذاران داخلی و خارجی است.

قزوین و گیلان در سطح ملی به اقتصاد کشور خدمات می دهند

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی قزوین با بیان اینکه امکانات موجود در گیلان به عنوان امکانات ملی شناخته می شود گفت: نمایشگاه مشترک ایران و روسیه در انزلی دارای پیامدهای بسیار مثبتی بود زیرا نشان داد که می توانیم از ظرفیت های خالی خود در جهت بالا بردن بهره وری و افزایش کیفیت کالا و پایین نگه داشتن قیمت تمام شده استفاده بیشتری کنیم تا بازار استان های جنوبی روسیه را در اختیار بگیریم.

علی کشاورزبا بیان اینکه دو استان قزوین و گیلان در سطح ملی به اقتصاد کشور خدمات می دهند ادامه داد: امیدواریم ایجاد پایانه ی صادراتی، تعرفه های تضمینی و تسهیل در صادرات مورد توجه قرار گیرد و با شناخت از بازارهای هدف از طریق بازاریابی، شاهد کاهش دپو شدن کالا در انبارها باشیم و از سویی دیگر بهره وری خودمان را نیز افزایش دهیم.

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان قزوین با بیان این مطلب که روس ها با حضور در این نمایشگاه نشان دادند که در استفاده از فرصت ها و پتانسیل های اقتصادی از ما جلوتر حرکت کرده اند اظهار داشت: استان قزوین هم می تواند با ایجاد یک پایانه لجستیکی و کانتینری به عنوان یک مرکز هاب اقدام کند و از سویی با ایجاد مرکز دایمی در شهرستان می تواند کالاهای این استان را معرفی کند و نقش مهمی را در اقتصاد مقاومتی ایفاء کند.

به اشتراک بگذارید:

نگاه شما:

security code