| شنبه، 12 آذر 1401
عضو ارشد ستاد استهلال دفتر مقام معظم رهبری:
       کد خبر: 116221
نگاه ایرانعضو ارشد ستاد استهلال دفتر مقام معظم رهبری با اعلام جزئیاتی از رویت هلال ماه مبارک رمضان گفت: به احتمال زیاد همانگونه که در تقویم آمده است روز شنبه اول ماه مبارک رمضان است.

 به گزارش ایسنا، حجت الاسلام و المسلمین علیرضا موحدنژاد صبح امروز پنج شنبه؛ ۴ اردیبهشت ماه 96  با ارائه جزئیاتی از رویت هلال ماه مبارک رمضان اظهار داشت: بیست و نهم هر ماه قمری استهلال انجام می شود و انتظار می رود که طبق پیش بینی های انجام شده و همانگونه که در تقویم آمده است شنبه اول ماه مبارک رمضان باشد.

وی گفت:  حدود ۱۵۰ گروه در شهرهای ایران برای رویت هلال ماه در حال فعالیت هستند و گروه های استهلال از فردا کار خود را آغاز می کنند.

وی یادآور شد: در برخی از استانهای کشور از جمله خراسان، فارس و... پراکندگی گروه ها بسیار خوب و منسجم است. ما سعی کرده ایم که برای رویت هلال ماه مبارک رمضان از بهترین تجهیزات استفاده کنیم. تمام گروه ها گزارش های خود را به دفتر مقام معظم رهبری ارسال می کنند و پس از آن دسته بندی از گزارش ها انجام می شود و سوالاتی از آن هایی که رویت هلال ماه را داشته ند و یا موفق به رویت هلال ماه نشده اند می کنیم تا ببینیم چه اندازه این اخبار و گزارش های ارسالی صحت دارد. موحدنژاد تاکید کرد: ما فقط کار جمع بندی گزارش ها را انجام می دهیم و تصمیم نهایی توسط مقام معظم رهبری و با توجه به گزارش هایی که ارسال شده است، انجام می شود. اینکه در برخی از کشورها اختلافی بر سر آغاز ماه مبارک رمضان وجود دارد به چند دلیل  است که از جمله آن دلیل نجومی است؛ مثلا گاهی رویت ماه در شمال منطقه ای دیده می شود  و در جنوب آن نه و برخی علما نظرشان بر این است که حتما باید ماه در منطقه ای که آن ها هستند دیده شود. این می تواند یک منشا اختلاف باشد. وی با اشاره به این که «اختلاف رویت هلال ماه دلیل دیگری نیز دارد» گفت: دلیل بعدی این است که برخی برای دیدن رویت هلال ماه دچار توهم و تخیل می شوند، در حالی که تجربه چندانی برای این امر ندارند گمان می کنند که هلال ماه را دیده اند و آن را به مقامات کشوری گزارش می دهند و مقامات هم بدون بررسی آن گزارش را ملاک قرار می دهند ولی خوشبختانه در ایران و چند کشور اسلامی این مشکل وجود ندارد و کارشناسان کاملا دقیق به بررسی رویت هلال ماه می پردازند. این عضو ارشد ستاد استهلال دفتر مقام معظم رهبری یادآور شد: یوم الشک برای زمانی است که در روز بیست و نهم ماه شعبان به هر دلیلی از جمله گرد و غبار ما نتوانیم رویت هلال ماه رمضان را داشته باشیم. در روز بیست و نهم شعبان یوم الشک هیچ معنایی ندارد. طبق پیش بینی ها به احتمال زیاد ماه مبارک رمضان سی روزه است و اما امیدی نداریم که در روز بیست و نهم رمضان رویت هلال ماه را داشته باشیم. او گفت: گروه های ستاد استهلال در تهران با مرکزیت حرم عبدالعظیم حسنی(ع) در شهر ری کار خود را برای رویت هلال ماه انجام می دهند و برای رویت هلال ماه مبارک رمضان در مکان هایی همچون دربندسر، قله توچال، حسن آباد و ... گروه ای ستاد استهلال فعالیت دارند. در مجموع هشت گروه در تهران رویت هلال ماه را دنبال می کنند.  مقام معظم رهبری علاوه بر استفاده از دستگاه ها و چشم غیرمسلح به این امر اعتقاد دارند که رویت هلال ماه باید با چشم مسلح نیز دیده شود.
به اشتراک بگذارید:

نگاه شما:

security code