| پنجشنبه، 02 بهمن 1399
نگاه ایران : استفاده از کولر اتومبیل در فصول گرم سال امر عادی محسوب می شود، اما همین وسیله به ظاهر کم خطر ممکن است سلامت افراد را به شدت تحت الشعاع قرار دهد.
 اکثر ماشین های امروزی مجهز به کولر بوده و این وسیله یکی از ملزومات بسیار کاربردی در فصول گرم سال است. اما گذشته از وجود فیلتر آلوده که می تواند باعث ورود میکروب و باکتری های بیماری زا به بدن شود، موارد دیگری نیز وجود دارند که سبب بیماری انسان می شوند.
بر اساس تحقیقات، افرادی که به مدت زیاد از کولر خودروی خود استفاده می کنند بیشتر از سایرین دچار سردرد و خستگی مزمن می شوند. این افراد همچنین ممکن است به دلیل تنفس هوای خشک و سرد مبتلا به سوزش غشای مخاطی درون بینی و مشکلات تنفسی شوند.
این شرایط فرد را در معرض سرماخوردگی، آنفلوآنزا و سایر بیماری های عفونی قرار می دهد.
استفاده افراطی از کولر خودرو باعث از بین رفتن رطوبت محیط و پوست بدن می شود. این شرایط ممکن است خشکی پوست را به همراه داشته باشد و در درازمدت باعث قرمزی، خارش و سوزش پوست شود.
استفاده از سیستم های سرمایشی موجب کاهش دمای بدن می شود که علائمی چون افت فشار خون، ورم مفاصل، التهاب اعصاب، احساس درد مزمن در گوش و دندان ها را در پی دارد.
تنظیم کولر خودرو بر روی درجه های بسیار سرد به مدت طولانی باعث عدم توانایی بدن فرد برای مقابله با گرمای هوا در محیط طبیعی می شود.
همچنین به محض خروج از خودرو و قرار گرفتن در معرض دمای واقعی محیط، فرد تغییرات شدید دمایی را تحمل می کند که می تواند سبب تنگی عروق، فشرده شدن ریه ها و احساس تنگی نفس، عدم تحمل دمای گرم و بروز گرمازدگی و حتی در برخی موارد مرگ فرد شود.
چرخش هوای آلوده پخش شده توسط کولر در فضای بسته خودرو نیز یکی از عوامل جدی و خطرزا برای گردش میکروب ها و میکرو ارگانیسم های خطرناک است که می تواند باعث مشکلات تنفسی در افراد شود.
محققان در مرکز پزشکی ایالت لوئیزیانای آمریکا هشت نوع میکروب و باکتری فوق العاده خطرناک را از داخل ۲۲ از ۲۵ اتومبیل مورد تست شناسایی کرده اند.
بر همین اساس کارشناسان توصیه می کنند افراد نسبت به تعویض به موقع فیلتر کولر خودروی خود اقدام کنند، همچنین از کولر ماشین به جز در شرایطی که هوا بیش از اندازه گرم است، استفاده نکنند. از این گذشته توصیه شده است در بازه های زمانی منظم پنجره های خودرو را باز کنند تا دمای بدنشان با محیط خارج ماشین تنظیم شود.
افراد از تنظیم دریچه های کولر به سوی صورت خود تا حد امکان خودداری کنند تا دچار مشکل خشکی مخاط بینی و تنگی نفس نشوند.
استفاده بیش از اندازه از کولر خودرو می تواند از عمر مفید باتری خودرو بکاهد؛ به همین دلیل توصیه می شود در بازه های زمانی مدت دار از این وسیله استفاده شود تا عمر باتری و موتور افزایش یابد.
به اشتراک بگذارید:

نگاه شما:

security code