دوشنبه، 05 آبان 1399 | 2020 Monday 26 ,October  
اظهارات جمعی از کارگران شهرداری درباره ادعاهای شهردار تهران در مناظره‌‌های انتخاباتی؛
نگاه ایران : «سالهاست پول داده ایم ولی هنوز انتظار می کشیم؛ اوایل دلخوش بودیم، می گفتیم شاید اتفاقی بیفتد و ما هم خانه دار شویم؛ حالا دیگر چند سالی می شود که قطع امید کرده ایم؛ اما چند هفته ای است دوباره داغ دلمان تازه شده؛ از روزی که جناب شهردار، کاندید ریاست جمهوری شد و شروع کرد از منافع ملی صحبت کردن، از روزی که از منافع 96 درصدی ها گفت، از روزی که از ایجاد اشتغال و رسیدگی به کارگران گفت، از همان روز دوباره دردهایمان تازه شده، دوباره یاد این افتادیم که در این سالها در شهرداری تهران چه کشیده ایم، یاد وعده هایی افتادیم که همه باد هوا از آب درآمد.»

این ها را علی می گوید. علی یک راننده شرکت واحد است؛ خانه اش، مارلیک کرج است؛ در یکی از خط های اتوبوس مرکز به جنوب شهر تهران کار می کند، روزی دو ساعت، بلکه بیشتر در راه رفت است و همین قدر طول می کشد که به خانه استیجاری در مارلیک کرج  برگردد. علی می گوید به یک واحد فکسنی حوالی پاسگاه نعمت آباد هم راضی بودیم، اما از ثروت های شهرداری تهران، همینقدر هم نصیب ما کارگران نشد.

سهیل، نام پروژه ای است که قرار بود سال 90 به کارگران شرکت واحد تحویل شود؛ محل پروژه، دور و بر پاسگاه نعمت آباد است؛ علی می گوید: سهیل، ستاره سهیل شد و به ما نرسید. پروژه ای دیگر، سپیدار 2 و 3 در پردیس کرج است که آن هم قرار بود سال 92 تحویل بشود که نشد؛ کارگران می گویند ما به تعهدات مالیمان در قبال شرکت تعاونی عمل کردیم؛ اما شهرداری سالهاست که خلف وعده کرده و ما کارگران را هم با چماق تهدید به اخراج و تعلیق، از گرفتن حقمان ترسانده.

علی می گوید نمیدانم حرف ها و ادعاهای شهردار تهران را در مناظره ها چطور توصیف کنم؛ جناب شهردار می گوید املاک نجومی را به رفتگران داده ام؛ می گوید کارگران شهرداری در ثروت ها سهیم شده اند؛ کاش من را در تلویزیون راه می دانند؛ آن وقت از جناب شهردار می پرسیدم چرا از پول خودمان، یک آجر هم به ما نرسید؛  چطور است که من و همکارانم یک سرپناه 30 متری نداریم؛ تازه وضع ما از خیلی از کارگران شهرداری بهتر است؛ ما وضعمان از پاکبان ها و کارگران غرفه داری میادین میوه و تره بار خیلی بهتر است؛ حداقل حقوقمان را سر وقت می گیریم؛ بروید سراغ آنها ببینید چه خبر است.

پنت هاوس

سالهاست که فعالان کارگری یکی از حق کُشی هایی که رایج شده است را شرکت های پیمانکاری می دانند؛ این شرکت ها، نه حق و حقوق کارگران را به موقع می پردازند و نه در این شرکت ها، خبری از امنیت شغلی است؛ بیشترین جایی که این شرکت های خرد و درشت، حضور دارند، شهرداری هاست؛ شهرداری تهران هم که البته در این زمینه یکه تاز و پیشروست. در شهرداری تهران تا دلتان بخواهد، شرکت های پیمانکاری هست؛ از فضای سبز و پاکبانی گرفته تا میدان های میوه و تره بار؛ همه جا را این شرکت ها قُرُق کرده اند؛ قراردادها اگر قرارداد نوشته ای در کار باشد، یا سفید امضاست یا حجمی است؛ خبری هم از اضافه کاری و ساعت کار نیست.

کافی است چرخی در شهر تهران بزنید؛ چهره های کارگران مهاجر را همه جا می بینید که سخت ترین کارها را در فضای شهری انجام می دهند؛ این کارگران مشخص است که نه دستمزد به موقع می گیرند و نه از حقوقی برخوردارند.

از اینها که می گذریم، سروقت میادین میوه و تره بار می رویم. این میادین سه نوع کارگر دارند؛ کارگران غرفه داری، کارگران خدماتی و نگهبان ها؛ کارگران غرفه داری، وضعشان از همه بدتر است، کل مسئولیت این کارگرها به صاحبان غرفه ها واگذار شده و هیچ نظارتی هم بر عملکرد این غرفه داران نیست. کارگران غرفه داری تره بار، نه دستمزد منظم و کافی می گیرند و نه قرارداد و بیمه دارند؛ کارگران خدماتی و نگهبان ها هم که کمی اوضاعشان بهتر است، باز هم امنیت شغلی ندارند؛ چرا که طرف قرارداد شرکت های پیمانکاری هستند.  یکی از این خدماتی ها می گوید: چند وقتی است وعده می دهند که تبدیل وضعیت شویم؛ تبدیل وضعیت هم به معنای عقد قرارداد مستقیم با شهرداری نیست؛ فقط می خواهند ما همه را به شرکت هادیان شهر منتقل کنند، شرکتی که متعلق به خود شهرداری است؛ ولی همین کار را هم نکرده اند؛ آنورِ سال گفتند فروردین ماه، بعد گفتند اردیبهشت ماه، حالا جمعه هفته گذشته در گردهم آیی میدان بهمن، رحیمی مدیر میادین میوه و تره بار تهران گفت از خرداد این انتقال انجام می شود؛ یک هفته مانده به انتخابات، می خواهند ما را راضی کنند؛ همین است که باز هم وعده می دهند.

حرف ها و دردل های کارگران شهرداری تهران را که می شنویم، تازه متوجه می شویم که علی خیلی هم پُربیراه نمی گفت؛ وضع راننده ها از خیلی از کارگران شهرداری تهران ، از خدماتی ها و فضای سبزی ها بهتر است ؛ وضع کارگران پیمانکاری شهرداری تهران، خیلی بد است؛ املاک نجومی و تخفیف های آنچنانی پیشکش؛ حداقل دستمزد نهصد هزارتومانی هم نمی گیرند. باز علی را با صورت آفتاب سوخته می بینیم که همین دور و برها ایستاده: کاش من را در تلویزیون راه می دادند......

به اشتراک بگذارید:

نظر شما:

security code