| سه شنبه، 07 تیر 1401
نگاه ایران: یک نوازنده خیابانی مدعی ساخت موسیقی فیلم فروشنده اصغر فرهادی شد و گفت: موسیقی فروشنده را با آکاردئون ساختم اما فرهادی اثرم را به نام یک نوازنده دیگر معرفی و از من سواستفاده کرد.
به گزارش فارس، فروشنده فیلمی به نویسندگی و کارگردانی اصغر فرهادی و هفتمین اثر بلند وی بوده و این فیلم دومین فیلم پرفروش تاریخ سینمای ایران است که به عنوان نماینده ایران در اسکار ۲۰۱۷ به آکادمی اسکار معرفی شد و سرانجام در تاریخ 9 اسفند ماه سال ۱۳۹۵ موفق شد جایزه بهترین فیلم غیرانگلیسی زبان را به دست آورد.

در داخل کشور نیز فروشنده روی هم رفته آرای مثبت زیادی را از داوران سینمایی به خود اختصاص داد و از استقبال عمومی خوبی نیز برخوردار شد ضمن اینکه درباره آثار اصغر فرهادی به ویژه «فروشنده» تاکنون حواشی زیادی به وجود آمده و سخنان زیادی گفته شده و منتقدان بسیاری در این راستا نظر داده اند اما آنچه بیش از هر چیز دیگری نظر منتقدان را به خود آثار فرهادی جلب کرده، مفاهیمی است که فرهادی در خلال فیلم هایش به آنها اشاره دارد.

بخشش، انتقام، تن فروشی، ناموس پرستی، حفظ آبرو و ... از جمله مفاهیمی است که در فروشنده نظر منتقدان را به خود جلب کرده اما گذشته از موضوع و محتوای فیلم های فرهادی، نوع و سبک موسیقی که در این آثار به ویژه فروشنده به کار رفته کمتر مورد توجه منتقدان و نظریه پردازان قرار گرفته است.

استفاده از موسیقی در سینما صورت های متنوع و متعددی دارد اما در بیشتر موارد فیلمسازان از موسیقی در مقام تشدید کننده تصویر و اتمسفر زمینه استفاده می کنند و بعضی از فیلمسازان هم روی موسیقی صرفاً توصیفی اصرار دارند که در آن موسیقی مانند گونه ای معادل لفظ به لفظ تصویر به کار می رود.

بعضی فیلمسازان اعتقاد دارند موسیقی نباید خیلی خوب باشد تا مبادا از ارزش تصاویرشان بکاهد که البته این نظر، نظر سینماگران بزرگ درباره موسیقی متن فیلم نیست و از دید کارگردانان صاحب نام، موسیقی نه تنها می تواند نقش مؤثری در ارائه بهتر جهان بینی آنها از طریق یک فیلم داشته باشد، حتی گاه می تواند مانند منبع جداگانه و مستقلی از معنا استفاده شود و به همین دلیل هیچ ابایی ندارند که در آثارشان از موسیقی متن آهنگسازان بزرگ استفاده کنند.

در تاریخ سینمای ما نیز فیلم های بسیاری وجود دارند که موسیقی هر کدام از آنها به نوبه خود دارای ارزش بالایی بوده و به راحتی نمی توان آنها را نادیده گرفت، در همین راستا و با توجه به این اصلی که معتقد است «اگر فیلمی به یاد ماندنی شود، بدون تردید موسیقی آن نیز به همان اندازه در حافظه باقی خواهد ماند و شاید بالعکس»، در بررسی موسیقی فیلم فروشنده ادعای تازه ای مطرح شده که آهنگساز و کارگردان این فیلم برنده اسکار را زیرسؤال برده است.

پس از انتشار این مطلب منتظر پاسخگویی عوامل فیلم فروشنده در مورد ادعای مطرح شده توسط «پیام اقدامی» از هنرمندان و نوازندگان آکاردئون در کشور می مانیم اما آنچه که با این خبرگزاری در میان گذاشته شده نشان دهنده حق پایمال شده هنرمندی است که موسیقی متن و تیتراژ پایانی فروشنده را ساخته و مدعی است که اثر او در فروشنده به نام «ستار اورکی» از نوازندگان و سازندگان معروف موسیقی متن بسیاری از فیلم های سینمایی ایران ثبت شده است.

 پشت پرده ساخت موسیقی فیلم فروشنده/ ادعای یک نوازنده خیابانی درباره ساخت موسیقی این فیلم

پیام اقدامی، با افشاگری از پشت پرده ساخت موسیقی فیلم «فروشنده» در گفت وگو با خبرنگار فارس در رشت اظهار کرد: ساخت موسیقی فیلم فروشنده از طرف شخص اصغر فرهادی به بنده پیشنهاد شد هر چند که قرار بود پیش از بنده ستار اورکی آن را بسازد اما فرهادی پس از تماشای آکاردئون نوازی من، بنده را برای این امر انتخاب کرد.

وی با بیان اینکه تمام موسیقی فروشنده را با آکاردئون ساخته و نواخته است افزود: در مدت انجام کار اجازه تلفیق موسیقی خود را با هیچ موسیقی دیگری ندادم و طی مدت فیلمبرداری تمام عوامل به ویژه شهاب حسینی، ترانه علیدوستی و حتی شخص ستار اورکی نیز شاهد این قضیه بودند که این موزیک ساخته بنده است.

این نوازنده خیابانی ادامه داد: حتی در چند پلان بی کلام فیلم نیز در قسمتی که تئاتر نمایش داده می شود به عنوان بازیگر به انتخاب فرهادی نیز حضور داشتم و در پایان فیلم نام بنده تنها به عنوان نوازنده آکاردئون آورده شده و صاحب اثر و سازنده موسیقی به نام ستار اورکی ثبت شده است.

وی با تصریح بر اینکه هنوز در کمال ناباوری از حرکت زشت افرادی که سازنده فیلم برنده اسکار 2017 بودند متحیر هستم، اضافه کرد: بنده این کار عوامل فروشنده را اجحافی بزرگ در حق خودم می دانم که  در مقابل چشمانم اثرم را به نام کس دیگری ثبت کردند، ستار اورکی یک نوازنده بزرگ و معروف سینماست اما اینکه با له کردن یک هنرمند به معرفیت خود بیفزاید درست نیست.

اقدامی گفت: من برای ساخت و ضبط آهنگ فروشنده چهار شبانه روز به طور مستمر فعالیت کردم و زحمت کشیدم و اورکی آهنگسازی است که تنها پیانو می نوازد و آهنگ هایش را با پیانو می سازد در حالی که ساز من آکاردئون است و اجازه ندادم ساز دیگری به ساز من اضافه شود و تمام آهنگی که در این فیلم شنیده می شود کار خود بنده است.

وی به فعالیت خیابانی خود اشاره کرد و افزود: بنده با گروهی کار می کنم و کار خود را از برگزاری کنسرت های خیابانی در تهران و حتی خارج از کشور آغاز کردیم و زورم به بزرگان سینما و نوازندگان و سازندگان موسیقی سینمای کشور نرسید و تاکنون با وجود اینکه از طرف رسانه های بیگانه پیشنهادهایی برای افشاگری داشتم هرگز تن به مصاحبه با رسانه های بیگانه ندادم و به احترام فیلمی که نماینده اسکار کشورمان بود سکوت کردم.

این نوازنده آکاردئون گفت: تاکنون هیچ حرفی از طرف بنده در این راستا زده نشده زیرا قرار بود همه چیز طبق قول و قرارهای انجام شده پیش رود که این چنین نشد و بنده حتی به احترام چهره ستار اورکی که خدشه دار نشود در هیچ کدام از جشن هایی که برای این فیلم گرفته شد دعوت نشدم و حضور نیافتم.

 قراری که باید دلی و مرامی پیش می رفت به سواستفاده منجر شد/ فرهادی شماره همراهش را تغییر داد

وی با بیان اینکه فروشنده میلیاردها تومان فروش کرد افزود: یک ریال از این پول به بنده نرسید و آن قراری که باید دلی و مرامی و پاک پیش می رفت به سو استفاده از بنده منتهی شد به طوری که فرهادی پس از پایان فیلمبرداری شماره تلفن خود را تغییر داد.

اقدامی با اشاره به اینکه روزانه 12 ساعت با ساز کار می کند اظهار کرد: من آهنگساز فیلمی هستم که اسکار گرفته اما زندگی سختی را می گذرانم هر چند که مشکل من بحث مالی نیست اما آنچه مهم است مرام و مردانگی بود که زیرسؤال رفت.

وی به موسیقی متن سریال پدرسالار و میرزا کوچک خان اشاره کرد و متذکر شد: مردم ما موسیقی فیلم ها و سریال ها را دوست دارند اما شخص بنده موسیقی هایی را می پسندم که بر استخوان و جان انسان بنشیند و به راحتی هر نوع موسیقی را نمی پسندم.

این آهنگ ساز بیان کرد: در کشور ما موزیسین ها با کارگردانان لابی دارند و مافیایی عمل می کنند و ساخت موسیقی برای فیلم ها و سریال های داخلی تنها به دست یک عده معدودی انجام می گیرد و این فرصت از دیگر سازندگان و هنرمندان دریغ شده و یا از آنها به عنوان پله و نردبان افراد بزرگ استفاده می شود.

 12 سال در خیابان های تهران نوازندگی می کنم

وی ثبت آهنگ ساخته خود به نام اورکی در فیلم فروشنده را موجب دل شکستگی و دلسردی خود از سازندگی و نوازندگی عنوان کرد و یادآور شد: این اتفاق لطمه بزرگی به بنده وارد کرد، 12 سال است برای امرار معاش زندگی در خیابان های تهران ساز می زنم و بقیه ساعات را به تدریس موسیقی می پردازم و زمانی که ما در خیابان ها ساز می زدیم همه چیز مانند حفاظت، امنیت، سو استفاده شبکه های بیگانه و ... را در نظر می گرفتیم تا آهنگی سالم و با نشاط و آرام بخش را برای مردم بنوازیم و از این طریق موسیقی سالم را به آنها معرفی کنیم اما اخیراً این امر رفته رفته در تهران رو به افزایش بوده و به عنوان یک شغل درآمده و از حالت حرفه ای و هنری در حال خارج شدن است.

اقدامی از مسؤولان خواست تا برای ساماندهی این اقشار فرهنگسراها و مکان های مناسب را در اختیار هنرمندان قرار دهند تا از این طریق کار و حرفه آنها تاثیرگذارتر باشد و یادآور شد: در طول زندگی هنری خود هرگز حق کسی را پایمال نکرده ام و اگر جایی آهنگ کسی برای خود استفاده کردم حتماً  با اجازه سازنده آن بوده است.

 فرهادی با فیلم هایش چهره نامطلوبی از ایران به دنیا نشان می دهد

وی با قدردانی از خبرگزاری فارس برای انتشار این مصاحبه، اظهار کرد: هر چند که در همه کشورهای دنیا جرم و جنایت و نابسامانی وجود دارد اما هیچ کارگردانی برای دریافت جایزه چهره بد از کشور خود نشان نمی دهد و این در حالی است که در فیلم های فرهادی چهره ایران به طور نامطلوبی به دنیا نمایش داده می شود.

اقدامی در پایان خاطرنشان کرد: سرقت و دزدی تنها کیف قاپی و بالا رفتن از دیوار مردم نیست، این اتفاقی که یک هنرمند در قبال هنرمند دیگری انجام می دهد نیز در زمره همین کار ناپسند قرار دارد و برای شنیدن یک پیام انسانی و یک موسیقی روح بخش تنها یک جفت گوش نیز کافی است و صدای آکاردئون نوازی مرا در فروشنده اصغر فرهادی همه گوش های دنیا شنیدند.

به اشتراک بگذارید:

نگاه شما:

security code