| سه شنبه، 07 تیر 1401
نگاه ایران : محسن خوش نیت، فوق تخصص غدد و متابولیسم درباره افزایش چربی خون، گفت: اختلالات چربی خون تقریبا شایع است و ۲۰ تا ۲۵ درصد افراد جامعه  را درگیر می کند و ممکن است در بعضی از گروه ها شایع تر باشد مثلا در اشخاص دیابتی تا  ۵۰ درصد می تواند شیوع داشته باشد.
وی رصد اختلالات چربی خون را مهم برشمرد و افزود: این اختلالات به سبب ایجاد بیماری های قلبی و عروقی، افزایش ریسک سکته های قلبی و مغزی و تصلب شرایینباید مورد توجه قرار گیرند. به خصوص تصلب شرایین در عروق اندام های تحتانی که باعث اختلال خون رسانی در اندام های تحتانی به خصوص در افراد دیابتی شده و گاه منجر به نارسایی خونرسانی و قطع عضو هم می شود. البته افزایش تری گلیسیرید خون(به بالای عدد هزار در آزمایشات) که یکی از چربی های خون است، ریسک التهاب لوزالمعده که با دردهای شدید شکمی و گاه مرگ و میر همراه است را ایجاد می کند.
خوش نیت از علائم افزایش تری گلیسیرید خون، گیجی، منگی، تنگی نفس، سرگیجه را برشمرد. فوق تخصص غدد و متابولیسم در تشریح انواع چربی های خون ادامه داد: چربی های خون انواع مختلفی دارند مهمترین آن ها کلسترول و تری گلیسیرید هستند. کلسترول معمولا باید زیر ۲۰۰ باشد. البته کلسترول به خوب و بد تقسیم بندی می شود و  مثلا  در فردی که کلسترول کل خونش ۲۵۰ باشد؛ باید دید عدد کدام نوع کلسترول بالا هست و هر چه نسبت  LDL (کلسترول بد ) به HDL (کلسترول خوب)  بالاتر باشد اوضاع بد تر خواهد بود.
وی در ادامه میزان تری گلیسیرید نرمال در خون را  زیر ۱۵۰ دانست و تصریح کرد: ممکن است در مواردی که بیمار سوء تغذیه و یا سوء جذب در دستگاه گوارش داشته باشد، تری گلیسیرید خون پایین باشد ؛ البته برخی موارد ژنتیک افراد هم در این زمینه دخالت دارد. اندازه تری گلیسیرید از ۱۵۰ که بالاتر برود می تواند نشان دهنده علائم شروع یک بیماری کرونر قلب باشد به خصوص اگر با همراه پایین بودن اچ دی ال همراه باشد. این علامت بدی است و نشان دهنده این است که فرد مستعد بیماری های قلبی عروقی است.
گفتنی است پزشکان توصیه می کنند افراد با انجام آزمایشات منظم در طی سال، بیشتر نسبت به اندازه چربی خون خود توجه کنند تا از بروز بسیاری از بیمای ها پیشگیری لازم را داشته باشند.
به اشتراک بگذارید:

نگاه شما:

security code