| پنجشنبه، 29 مهر 1400
نگاه ایران : دبیر انجمن شنوایی شناسی ایران عنوان کرد: وزوز گوش زمانی که که تداوم داشته باشد باید جدی تلقی شود و توسط پزشک مورد معاینه قرار بگیرد.
به گزارش روابط عمومی انجمن شنوایی شناسی ایران، حمید جلیلوند در نشست خبری شانزدهمین کنگره شنوایی شناسی ایران که قرار است از ۱۹ تا ۲۲ اردیبهشت در محل هتل المپیک تهران برگزار شود، اظهار کرد: آلودگی صوتی، هوا، موسیقی با صدای بلند و مصرف مشروبات الکی افراد را در معرض کم شنوایی قرار می دهد.
وی افزود: مواد شیمیایی و آلاینده از طریق خون وارد عروق شده و از آنجایی که حلزون گوش فاقد رگ بوده دو تا سه ماه طول می کشد تا این مواد آلاینده از حلزون گوش عبور کند لذا همین مساله سبب آسیب به گوش می شود. دبیر انجمن شنوایی شناسی ایران ادامه داد: زمانی که کلیه و کبد افراد نیز دچار مشکل باشد مواد شیمیایی در حلزون گوش آنها می ماند و سبب ایجاد عوارض در گوش می شود. جلیلوند در ارتباط با وزوز گوش گفت: همه افراد شاید تجربه وزوز گوش را داشته باشند ولی این مساله زمانی که ادامه یابد حائز اهمیت می شود و باید توسط پزشکان و شنوایی شناسان بررسی شود و در واقع انجام تست شنوایی ضرورت دارد چرا که ممکن است یک اختلال شنوایی سبب بروز این مشکل شده باشد. وی با بیان اینکه وزوز گوش در گاهی مواقع قابل پیشگیری است، گفت: قرار گرفتن در معرض آلودگی های صوتی امکان ابتلا به این مشکل را چندین برابر می کند البته صدای موسیقی زمانی که بیش از اندازه و یا به عبارتی بیش از ۸۵ دسیبل A باشد سبب آسیب به گوش می شود. دبیر انجمن شنوایی شناسی ایران ادامه داد: بر اساس برخی آمارها ۲۰ تا ۲۵ درصد جمعیت فعال تجربه وزوز گوش را داشته ولی آمار پاتولوژیکی در ایران در این زمینه نداریم ولی افرادی که در مشاغلی همچون محیط های نظامی و صنعتی کار می کنند بیشتر در معرض آسیب شنوایی هستند. جلیلوند در مورد ترشح زیاد جرم گوش، گفت: برخی از افراد ژنتیکی دچار این مشکل بوده همچون زمانی که کلیه های آنها دچار سنگ ساز می شود البته استرس در تشدید افزایش جرم گوش موثر است. وی افزود: زمانی که جرم گوش انباشته و سفت شود هنگامی که فرد حمام رفته یا به استخر می رود این مواد حجیم شده و سبب اختلال در شنوایی آن می شود. دبیر انجمن شنوایی شناسی ایران گفت: این افراد بهتر است هر ۵ ماه یک بار به متخصص مراجعه کرده و جهت شست وشوی گوش اقدام کنند همچنین باید توجه داشت که استفاده از گوش پاکن به هیچ عنوان توصیه نمی شود. وی در ادامه افزود: ۸۰ درصد سرگیجه ها ریشه در شنوایی افراد دارد و زمانی که فرد دچار سرگیجه می شود حتما باید آزمایش شنوایی از آن صورت گیرد. البته موضوع سرگیجه در زنان به دلیل تغییرات هورمونی و ضعف بدنی بیشتر است.
به اشتراک بگذارید:

نگاه شما:

security code