| شنبه، 24 مهر 1400

نگاه ایران: «زباله» این طلای کثیف، یکی از موضوعاتی است که این روزها پایش به مناظره های انتخاباتی باز و به بحث داغ تبدیل شده است. در این کارزار انتخاباتی از یکسو مسوولان شهرداری و در راس آنها قالیباف نامزد انتخابات دوازدهم ریاست جمهوری مدعی هستند که سال هاست از زباله های شهر برق تولید می شود و درصد زیادی از زباله ها از مبدا تفکیک می شوند و در دیگر سو، گروهی از مدیران از جمله برخی اعضای شورای شهر بر این نکته باور دارند که نه تنها شهرداری تهران نتوانسته برای تفکیک زباله از مبدا کاری انجام دهد، بلکه تولید برق از زباله نیز در حد یک ادعا باقی مانده و در عمل نور این طلای کثیف خانه ای را روشن نکرده است.

محمد حقانی رییس کمیته محیط زیست شورای شهر تهران در گفت وگو با ایسنا جمع آوری زباله در پایتخت را قصه پرغصه بیان کرد و با بیان اینکه واقعا نمی دانیم در مورد وضعیت جمع آوری، انتقال و امحاء زباله های تهران باید افتخار کنیم و یا از این وضعیت شرمنده باشیم، گفت: در تهران نه تنها از زباله برق تولید نمی شود بلکه از تفکیک زباله از مبدا که حتی در عقب افتاده ترین شهرهای دنیا انجام شده، عاجز هستیم.

زباله گردها در زمینه تفکیک زباله موفق تر عمل کرده اند

وی با بیان اینکه در تهران مدیریت پسماند در اختیار زباله گردها و نه شهرداری تهران است، اظهار کرد: بدون تردید انبوه افرادی که به شغل شریف زباله گردی اشتغال دارند، در زمینه تفکیک پسماند موفق تر عمل کرده اند.

رییس کمیته محیط زیست شورای شهر تهران در مورد ادعای شهرداری مبنی بر تفکیک زباله 19 درصد از زباله های شهر تصریح کرد: حداکثر 4 درصد زباله های شهر از سوی شهروندانی که دغدغه های زیست محیطی دارند با تحویل زباله های تفکیک شده به کیوسک های بازیافت از مبدا، تفکیک می شود در صورتی که 15 درصد از زباله ها از جانب زباله گردها تفکیک می شود که البته شهرداری تهران عملکرد زباله گردها را به حساب خودش منظور می کند.

حقانی با اشاره به اینکه 75 هزار مخزن جمع آوری زباله در شهرداری تهران به کانون های تفکیک زباله از مبدا از سوی افراد زباله گرد بدل شده است، گفت: حضور انبوه زباله گردها در چرخه غیربهداشتی تفکیک زباله در کوچه و خیابان نشان دهنده صرفه اقتصادی این کار است و از این رو می توان گفت که زباله گردها در امر تفکیک بسیار موفق تر از شهرداری عمل کرده اند.

وی با بیان اینکه شهرداری تهران روزانه 1.5 میلیارد تومان برای جمع آوری، انتقال و امحاء زباله هزینه می کند، ادامه داد: این هزینه ها در حالی است که صنعت بازیافت سودآور است و مدیریت شهری می توانست زباله را به یک منبع درآمد پایدار برای شهر تقسیم کند اما شهرداری در زمینه اشتغال زایی برای زباله گردها موفق عمل نکرده است به گونه ای که برای هزاران زباله گرد مشاغل 2 یا 3 شیفته ایجاد کرده است.

رییس کمیته محیط زیست شورای شهر تهران با تاکید بر اینکه در هر ساعت از شبانه روز از هر کوچه و خیابانی که تردد کنیم، شاهد فعالیت زباله گردهایی هستیم که از مخازن زباله آویزان شده و در داخل آن مشغول جست وجو هستند، گفت: صحنه آویزان شدن زباله گردها متاسفانه موجب تضعیف نظام است و چهره زشت از شهر و کشورمان را پیش روی گردشگران خارجی به تصویر می کشد.

کارخانه تولید برق قادر نیست حتی 3 درصد زباله ها را به برق تولید کند

حقانی در مورد ادعای تولید برق از زباله گفت: احتمالا آقایان با طرح این ادعا قصد شوخی داشتند چرا که در حال حاضر یک کارخانه چینی درجه 2 تولید برق از زباله با ظرفیت 200 تن در کهریزک وجود دارد که اغلب روزهای سال تعطیل است.

وی با بیان اینکه ممکن است این کارخانه چند روز در سال فعال و به صورت نمادین کار کند، گفت: اگر این کارخانه حتی به صورت 24 ساعته و با تمام ظرفیت هم کار کند، قادر نیست 3 درصد از 7500 تن زباله شهر تهران را به برق تبدیل کند!

رییس کمیته محیط زیست شورای شهر تهران با بیان اینکه مسوولان شهری تهران باید بگویند برق تولید شده از زباله در کجا به مصرف می رسد و لامپ کدام خانه را روشن می کند؟ گفت: هربار که به این کارخانه رفته ام تعطیل بوده است. ضمن اینکه بعید می دانم کارخانه مورد ادعا در صورت فعالیت تمام وقت نیز قادر باشد برق مورد نیاز یک لامپ 60 وات را تامین کند.

حقانی در پاسخ به این سوال که مسوولان شهری عنوان کرده اند که وزارت نیرو برق تولیدی از زباله های شهر را نمی خرد، گفت: وزارت نیرو با شهرداری تفاهم نامه خرید برق امضا کرده اما از آنجایی که کارخانه تولید برق عمده روزها تعطیل بوده است و برقی تولید نکرده، وزارت نیرو نیز از خیر تفاهم نامه گذشته، چراکه این وزارتخانه نمی تواند منتظر بماند که یک روز برقی از این کارخانه تولید شود.

امکان خرید 650 اتوبوس دوکابین با هزینه سالانه جمع آوری زباله

رییس کمیته محیط زیست شورای شهر تهران با بیان اینکه به جای آنکه زباله های تهران به عنوان یک منبع درآمد پایدار به مزایده گذاشته شود متأسفانه به مناقصه گذاشته می شود، در شرایطی که می توانیم ده ها و صدها میلیارد تومان در سال بابت بازیافت زباله های پایتخت درآمد داشته باشیم، اما می بینیم نه تنها درآمدی وجود ندارد بلکه سالانه 519 میلیارد تومان بودجه تنها برای جمع آوری، انتقال و دفن زباله به طور مستقیم به پیمانکاران پسماند داده می شود.

حقانی با بیان اینکه با پولی که هر سال برای جمع آوری زباله هزینه می شود، می توان حداقل سالی 650 دستگاه اتوبوس دو کابین خریداری کرد، گفت: متاسفانه انتخاب پیمانکاران جمع آوری زباله در تهران گزینشی است و اغلب شرکت های پیمانکاری تخصصی در این زمینه ندارند و یکی از دلایلی که در زمینه مدیریت پسماند در تهران ناموفق بوده ایم انتخاب نادرست پیمانکاران است.

رییس کمیته محیط زیست شورای شهر تهران در پایان با تاکید بر اینکه مدیریت شهری که در زمینه تفکیک زباله معضل مانده چگونه از ایجاد برق از زباله صحبت کرد و به آن افتخار می کند، گفت: تصور دیدن انبوه افرادی که از هزاران مخزن زباله در ساعات روز و شب آویزان شده و در جست وجوی زباله هستند نه تنها افتخار ندارد بلکه باعث شرمندگی است.

به اشتراک بگذارید:

نگاه شما:

security code