| چهارشنبه، 10 آذر 1400
بازخوانی رفتارهای اسطوره‌ای که گرایش‌های عصیانگرانه آنارشیستی دارد؛
       کد خبر: 108723
نگاه ایران:علی کریمی فوتبالیست سابق تیم ملی فوتبال ایران با انتشار تصویری حمایت خود از حسن روحانی در انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری که 29 اردیبهشت ماه برگزار می شود را اعلام کرد. ماجرایی که باعث جذابیت این حمایت شده اتفاقات حاشیه ای سال گذشته پیرامون دو شخصیت مشهور در ایران است. اواخر بهمن ماه سال گذشته بازیکن سابق پرسپولیس در جریان بحرانی شدن آلودگی هوا در خوزستان با نوشتن کامنتی در صفحه اینستاگرام حسن روحانی به انتقاد از سیاست های مدیران دولت درباره بحران ریزگردها پرداخته بود.

کریمی 28 بهمن ماه در پستی اینستاگرامی از رییس سازمان محیط زیست خواسته بود که اگر نمی تواند کاری برای مردم بکند استعفا بدهد و برود. پست اینستاگرامی علی کریمی البته کامنت هایش بسته بود که جلوی هر گونه توهین گرفته شود. اونوشته بود:«خدا خدا خدایا برس به فریادش از دست ما که جز دعا و همدردى کارى بر نمیاد خانم ابتکار این مطلب دکتر شریعتى رو خوندى جایى!! اگر نمیتوانى خدمت کنى برو تا خیانت نکنى !!؟؟»

کامنت تند علی کریمی به خاطر خوزستان در اینستاگرام حسن روحانی(+عکس)

پست روز قبل کریمی در مورد خوزستان 

شماره 8 سابق تیم ملی فوتبال ایران اما 24 ساعت دوام نیاورد در ساعات پایانی روز شنبه وقتی با پست اینستاگرامی رییس جمهور در مورد خوزستان مواجه شد یک کامنت شدید الحن برای رییس جمهور نوشت :«دکتر روحانى کاش اون ابتکارتون حداقل واسه حفظ ظاهر هم شده با گذاشتن یک پست با مردم خوزستان یه همدردى میکردن، کار دیگه که انتظارى نمیره!!!! کاش از کسایى استفاده کنید که دلسوز باشن ، خیلى زود دیر میشه دکتر، بزارین مردمى که به شما راى دادن بابت راى شون سر خورده نشن، یه تجدید نظر روى افراد اطرافتون بکنین، کار را دست کاردان بسپارید، حتماً لطفاً»

درخواست علی کریمی برای پست اینستاگرامی رییس سازمان محیط زیست اما یک روز قبل انجام شده بود . جایی که معصومه ابتکار اقدامات دولت در مورد خوزستان را توضیح داده بود.

کامنت علی کریمی در پست اینستاگرامی رییس جمهور با استقبال بسیار زیادی رو به رو شد و تعداد زیادی از حاضران در پیج رییس جمهور از علی کریمی به خاطر کامت اش تشکرکردند. آنها پست علی کریمی را در صفحه رییس جمهور یک اقدام شجاعانه می دانستند. هرچند که تعدادی کم از کاربران هم به کریمی به خاطر تندی کامنت اش ، چک نکردن صفحه اینستاگرامی معصومه ابتکار و نداشتن دانش سیاسی انتقاد کرده بودند.

کامنت تند علی کریمی به خاطر خوزستان در اینستاگرام حسن روحانی(+عکس)

پست رییس جمهور و کامنت علی کریمی

پست اینستاگرامی رییس جمهور در مورد خوزستان در کمتر از 4 ساعت به 35 هزار لایک و 2200 کامنت رسیده بود. اعدادی که خیلی برای صفحه رییس جمهور مرسوم نیستند. مخصوصا که بدانیم برخی پست های اینستاگرامی رییس جمعور در طول یک تا چند روز به این تعداد لایک می رسند و البته تعداد کامنت های پست هم به دلیل تقدیر از علی کریمی حسابی تغییر کرده بود.

پرلایک ترین پست رییس جمهور در 5 هفته گذشته مربوط به وفات آیت الله هاشمی است که 104 هزار لایک دارد و 290 هزار کامنت اما پست خوزستان به دلیل حساسیت ماجرا و البته سیل هواداران کریمی در ساعاتی کم به کامنت های پست پر طرفدار رییس جمهور نزدیک شده است.

صفحه رسمی رییس جمهور در اینستاگرام 951 هزار فالوور دارد ، صفحه معصومه ابتکار 134 هزار فالوور و صفحه علی کریمی 2میلیون فالوور.علی کریمی یکی از حامیان دولت روحانی در ورزش به حساب می آید که پیش از این نظرات غیرفوتبالی دیگری را هم در مورد رییس جمهور سابق ایران اعلام کرده بود. 

پیام های پیام علی کریمی به حسن روحانی

علی کریمی مرداد 92 بعد از انتخاب حسن روحانی به سمت ریاست جمهوری هم خواستار جاری شدن رودخانه اعتدال در زمین ورزش ایران شده بود. او البته مشخص نکرده که اعتدال در ورزش چه مصادیقی دارد و چه تغییر و تحولاتی باید رخ دهد تا بتوان گفت که ورزش ایران نیز در طیق اعتدال گام نهاده است.

کریمی همچنین از جایگاهی فراتر از یک فوتبالیست و ورزشکار سخن گفته و خطاب به روحانی نوشته است: "امیدوارم همانطور که از اعتدال صحبت می کنید در ایران و ورزش ما نیز اعتدال در پیش گرفته شود و حال و هوای همه مردم خوب شود." آرزوی او برای تحقق اعتدال در ایران، معنایی جز نقد وضعیت موجود جامعه ایران ندارد. حالا اینکه کریمی از چه چیزهایی ناراحت است، بحث دیگری ست که شاید خودش روزی به آن بپردازد. به هر حال مطالبه کریمی از روحانی، صرفاً مطالبه ای ورزشی نیست بلکه مطالبه ای است مربوط به کل جامعه ایران؛ و مفروض هم این است که حال و هوای مردم ایران در سال های اخیر خوب نبوده است. در نفس ارسال پیام علی کریمی برای حسن روحانی، نکته دیگری هم وجود دارد و آن، مخالفت کریمی با سیاست های و عملکرد دولت احمدی نژاد در هشت سال گذشته است. علی کریمی در دوران ریاست جمهوری احمدی نژاد، به هیچ وجه روی خوش به دولت احمدی نژاد نشان داد. او در بازی ایران و کره در راه رسیدن به جام جهانی در سال 2009، در مخالفت با ریاست جمهوری احمدی نژاد چنان کرد که همه می دانند.
علی کریمی در حین دیدار احمدی نژاد با ملی پوشان

آری احمدی نژاد رئیس جمهور محبوب کریمی نبود و اسطوره فوتبال ایران اگر چه می توانست گوشه چشمی به دولت احمدی نژاد نشان دهد و آب در آسیاب پوپولیسم آن دولت بریزد و انبوهی از امتیازات را به چنگ آرد، ولی ترجیح داد به اکثریت مردم ایران وفادار بماند؛ همان مردمی که با رای غیر قابل پیش بینی خود به حسن روحانی، به تندروی ها و توده انگیزی های هشت سال اخیر "نه" گفتند.

در واقع "اسطوره" با پیامی که برای حسن روحانی ارسال کرده، چشمه ی اعتبار اجتماعی خویش را به سمت مزرعه دولت جدید ایران جاری کرده و به سهم خویش کوشیده است تا به اعتبار و منزلت اجتماعی رئیس جمهور جدید ایران بیفزاید. علی کریمی احتمالاً نیک به موقعیت اجتماعی خودش در جامعه ایران واقف است. او اینک یکی از محبوب ترین چهره های مشهور این کشور است. "اسطوره" از اکثر ستارگان سینما و فوتبالیست ها و سیاستمداران و دیگرهنرمندان این ممکلت محبوب تر است. او می داند که حمایتش از حسن روحانی، حمایت از تحول خواهی ملت ایران است. زمانی که احمدی نژاد در جمع ملی پوشان ایران حاضر می شد و حتی در کنار آنها پا به توپ می شد، علی کریمی همیشه در گوشه ای سر به زیر می نشست یا می ایستاد. او اهل "نزدیک شدن به قدرت" نیست. به لحاظ سنخ شخصیتی، جزو کاراکترهایی ست که بر قدرت اند نه با قدرت.
علی کریمی در عکس یادگاری ملی پوشان با محمود احمدی نژاد

کریمی این قدر باهوش هست که بداند روحانی از کدام موضع به قدرت رسیده است. اگر روحانی هم جاده صاف کن پروژه تضعیف این یا آن نیروی اجتماعی بود و به قدرت رسیده بود تا پای حامیانش را به تمامی در گلیم اقتصاد کشور دراز کند و مستظهر به حمایت این و آن، مردمان مخالف را خس و خاشاک می خواند، "اسطوره" نیز از روی خوش نشان دادن به او، پروا می کرد و اعتبار اجتماعی اش را خرج افزایش مشروعیت و محبوبیت او نمی کرد.

"اسطوره" اگر چه گرایش های عصیانگرانه آنارشیستی دارد، ولی این قدر می داند روزی که تفقدی کند به اهل سیاست، به کدام سیاستمدار روی خوش نشان دهد و خوشرویی را نمادی از نفی کدام مشی و منش سیاسی سازد.

به اشتراک بگذارید:

نگاه شما:

security code