| جمعه، 31 شهریور 1402
نگاه ایران:رییس هیات عالی نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی استان تهران از تایید صلاحیت 8 هزار و 981 کاندیدای انتخابات شوراها در هیات های اجرایی و نظارت خبر داد و گفت که از این تعداد چهار اقلیت دینی تایید صلاحیت شده اند. به نوشته فارس حبیب کاشانی، مرتضی طلایی، علیرضا دبیر، الهه راستگو، مختاباد، حسین رضازاده و عباس جدیدی از جمله اعضای شورای چهارم شهر تهران هستند که برای پنجمین دوره شورا رد صلاحیت شده اند.
علیرضا دبیر در این ارتباط به فارس گفت که استعلام چهارگانه اش از وزارت اطلاعات، ثبت، قوه قضائیه و ناجا مثبت بوده و نمی داند علت رد صلاحیت وی چه بوده است.
مرتضی طلایی هم در این خصوص بیانیه داده است.
خسرو دانشجو عضو سابق شورای شهر هم می گوید: پیامکی در خصوص رد صلاحیت اش به دستش نرسیده و مدام موبایلش را چک می کند تا ببیند پیام می رسد یا خیر.
هادی ساعی هم در این ارتباط گفت: در انتخابات بحث های سیاسی جناحی و بداخلاقی های انتخاباتی وجود دارد.
صلاحیت این عده از اعضای شورای شهر تایید شده است
شماری از اعضای شورای شهر از دریافت پیامک ارسالی تایید صلاحیت  خود خبر دادند.
همچنینی تسنیم خبر داد: تاکنون اسماعیل دوستی، محمد تندگویان، احمد حکیمی پور، احمد دنیامالی، محمد سالاری و محسن پیرهادی دریافت پیامک تایید صلاحیت خود را اعلام کرده اند.
مهدی چمران، غلامرضا انصاری و مجتبی شاکری، محسن سرخو، محمد حقانی، پرویز سروری و رضا تقی پور، هادی ساعی و علی صابری هم از دریافت پیامک «تأیید صلاحیت» خبر دادند.
چهار اقلیت دینی تایید شدند علیرضا رحیمی  رییس هیات عالی نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی استان تهران در ارتباط با آخرین وضعیت بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات شوراها اظهار کرد: مدت زمان بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات شوراها در 24 فروردین در هیات های اجرایی به اتمام رسید و بعد از آن زمان بررسی صلاحیت در هیات های نظارت آغاز شد که این کار تا 31 فروردین به طول انجامید و روز گذشته اسامی افراد احراز صلاحیت شده به فرمانداری ها ابلاغ شد تا به کاندیداها نتایج را اعلام کنند. وی افزود: طبق نتایجی که هیات های نظارت در استان تهران به فرمانداری ها اعلام کردند تعداد کل داوطلبان انتخابات شوراها در استان تهران 10 هزار و 420 نفر بوده که از این تعداد در مجموع در هیات های نظارت و اجرایی استان تهران هشت هزار و 981 نفر تایید صلاحیت شدند و 1450 نفر صلاحیت شان احراز نشد. همچنین تا این لحظه 194 نفر انصراف داده اند. رییس هیات عالی نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی استان تهران ادامه داد: در مورد شهرستان تهران تعداد داوطلبان سه هزار نفر بوده که از این تعداد دو هزار و 722 نفر در هیات های نظارت و اجرایی تایید صلاحیت شده اند و صلاحیت 245 نفر به صورت مشترک در هیات های اجرایی و نظارت احراز نشد. همچنین 33 نفر انصراف دادند. وی خاطرنشان کرد: در شهرستان تهران چهار اقلیت دینی ثبت نام کردند که صلاحیت آنها در هیات های اجرایی و نظارت تایید شد. در مجموع در استان تهران به جز این چهار اقلیت دینی، فرد دیگری از سایر ادیان الهی ثبت نام نکرده بود. رحیمی در ادامه توضیح داد که با توجه به اینکه برخی از فرمانداری ها در مرحله ورود آمار به سامانه هستند، این آمار قطعی نیست و اگر در مراحل بعدی آمارهای تکمیلی با آمارهای فعلی تفاوت داشته باشد به دلیل این است که هنوز همه آمارها در سامانه ثبت نشده است. رییس هیات عالی نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی استان تهران در خصوص مهلت شکایت داوطلبانی که صلاحیت آنها احراز نشده است، گفت: با توجه به اتمام کار هیات های اجرایی و نظارت و اعلام رسمی بررسی صلاحیت داوطلبان از طریق فرمانداری ها، آن دسته از داوطلبانی که صلاحیت آنها احراز نشده از روز سوم تا ششم اردیبهشت می توانند شکایت خود را در تهران به فرمانداری و در شهرستان ها به فرمانداری شهرستان ها ارائه دهند. طبیعتا داوطلبان در فرم شکایت توضیحات خود را مطرح کرده تا در زمان بررسی در هیات نظارت استان به آن استناد شود. وی توضیح داد: فرمانداری ها شکایت داوطلبان را هر روز با امضای نماینده هیات نظارت، به هیات نظارت استان تحویل می دهند. هیات نظارت استان نیز از هفتم تا 16 اردیبهشت به بررسی شکایات می پردازد و در روز 17 اردیبهشت اعلام نظر قطعی را به فرمانداری ها اعلام کرده تا در 18 اردیبهشت به اطلاع داوطلبان از طریق فرمانداری ها برسد. رحیمی درباره چگونگی بررسی شکایات در هیات نظارت استان، گفت: قانون انتخابات نظر مراجع چهارگانه را در بررسی شکایات ملاک قرار داده است. البته هیات نظارت استان نیز در زمان بررسی، دلایل هیات های اجرایی و نظارت را مورد توجه قرار خواهد داد. همچنین به توضیحات داوطلبان نیز استناد کرده و در صورت لزوم نیز از آنها برای بیان دلایل اعتراض شان دعوت می کند. وی در پایان یادآور شد که 21 تا 28 اردیبهشت زمان تبلیغات انتخابات شوراها است.
به اشتراک بگذارید:

نگاه شما:

security code