| سه شنبه، 08 آذر 1401
رشد روز افزون پسماند روستایی؛
       کد خبر: 106809
نگاه ایران: پسماند های روستایی معضل مهم و رو به رشدی است که بسیاری از شهرستان های استان گیلان از جمله شهرستان صومعه سرا با آن درگیر بوده و ساماندهی به این امر نیازمند توجه بیشتر مسئولان است.

سال هاست که موضوع مدیریت پسماند و تفکیک زباله از مبدأ در شهرها به دغدغه اصلی مسئولان به ویژه استان گیلان تبدیل شده است.

طبیعت شکننده این استان و تردد سالانه بیش از ۳۰ میلیون گردشگر در آن، اهمیت ساماندهی موضوع پسماند را در گیلان دو چندان کرده و مسئولان نیز با توجه به اهمیت موضوع و ارتباط نزدیک آن با بهداشت و سلامت مردم، طی سال های گذشته تلاش کرده اند تا بهترین راهکار را برای کاهش حجم زباله، مدیریت صحیح در پسماند و دفن بهداشتی آن چه در حوزه پسماندهای خانگی و اداری و چه بهداشتی و عفونی ارائه دهند.

در حالی که هنوز حوزه شهری با معضل زباله و مدیریت آن دست به گریبان است، پدیده رشد کننده پسماند روستایی نیز گریبان طبیعت گیلان را گرفته و امروزه در کنار معضل مزمن پسماند شهری، همچون تاولی جدید سرباز کرده است.

شهرستان صومعه سرا نیز که شاهراه ارتباطی با شهرستان های غربی استان گیلان و همچنین دارای مناطق گردشگری و روستایی بسیاری است، یکی از مهمترین شهرستان های گیلان است که با رشد روز افزون پسماند روستایی روبرو بوده و مسئولان در تلاش هستند با برگزاری جلسات مدیریت پسماند، برگزاری دوره های آموزشی در راستای طرح تفکیک زباله از مبدأ در سطح شهرها و مدارس گامی مثبت و موثری در این حوزه بردارند.

به همین منظور غروب یکشنبه در سالن اجتماعات فرمانداری صومعه سرا جلسه ای با محوریت رسیدگی به موضوع مدیریت پسماند به ویژه پسماند روستایی با حضور مسئولان مربوطه برگزار شد.

حمایت از ورود سرمایه گذاران بخش خصوصی در حوزه مدیریت پسماند

فرماندار صومعه سرا در این جلسه با بیان اینکه متاسفانه برخی از اهمیت موضوع پسماند اطلاعی نداشته و نسبت به آن بی تفاوت هستند، اظهار کرد: طی سنوات گذشته اقدامات قابل تأملی انجام شده است.

علی فتح اللهی با اشاره به اینکه موضوعات بهداشتی و پسماند از حیاتی ترین و با اهمیت ترین بحث های روز جامعه است، افزود: برگزاری نشست ها و جلسات با این موضوعات  در کل جامعه و زندگی مردم بازخورد دارد.

وی بر توجه ویژه مسئولان مربوطه در این زمینه تأکید کرد و گفت: بی تفاوتی مسئولان به این موضوع سبب شده تا اقدامات انجام شده نتیجه ای مطلوب به همراه نداشته و همچنان معضل پسماند به قوت خود در استان و شهرستان باقی است.

فرماندار صومعه سرا با بیان اینکه فرهنگ سازی در سطح جامعه در زمینه تفکیک زباله از مبدأ بسیار دارای اهمیت است، خاطرنشان کرد: نهادینه کردن این فرهنگ سبب کاهش حجم زباله و هزینه های مربوط به جمع آوری آن می شود.

وی با بیان اینکه باید اولویت مسئولان امر نهادینه کردن این فرهنگ در سطح جامعه باشد، تصریح کرد: در این حوزه از ورود سرمایه گذاران بخش خصوص حوزه های مربوط به مدیریت پسماند و تفکیک زباله از مبدأ در سطح شهرستان حمایت و استقبال می شود.

پسماند روستایی معضل امروز شهرستان صومعه سرا

رئیس اداره حفاظت از محیط زیست صومعه سرا نیز در ادامه این جلسه با بیان اینکه به نسبت سال های گذشته در زمینه مدیریت پسماند، عملکرد شهرستان مطلوب بوده است، اظهار کرد: متاسفانه امروز پسماند روستایی به یکی از معضلات شهرستان تبدیل شده است.

حمزه عشوری روستاهای نوخاله، چالکسر، ضیابر و کیشستان را از جمله روستاهایی عنوان کرد که دارای معضل پسماند و زباله هستند و گفت: خوشبختانه با همکاری دهیاران و بخشداران تاحدودی وضعیت در روستاهای نوخاله، چالکسر و ضیابر مطلوب شده ولی هنوز معضل وجود دارد.

وی با اشاره به پسماندهای پزشکی و عفونی، افزود: خوشبختانه در این حوزه در شهرستان صومعه سرا مشکلی وجود نداشته و به صورت ۱۰۰درصدی پسماندهای عفونی و بیمارستانی دفن و با شرکت های مورد نظر قرار داد بسته و جمع آوری می شود.

برخورد جدی با معضل زباله دزدی از سوی دوره گردان

رئیس اداره حفاظت از محیط زیست صومعه سرا آموزش را بهترین راهکار برای مدیریت پسماند و زباله دانست و تصریح کرد: بازآموزی برای شهروندان نیز باید مد نظر قرار گرفته و برای نهادینه کردن این فرهنگ انجام شود.

به گفته این مسئول در سطح شهرستان گاها شاهد معضل زباله دزدی به ویژه زباله های خشک از سوی افراد دوره گرد هستیم که طرح تفکیک زباله از مبدأ را با مشکل مواجه کرده و باید اقدامات و برخورد جدی در این باره صورت گیرد.

وی تأکید کرد: حضور دوره گردان و خریداران غیرقانونی بازیافت سبب شده که شرکت ها رغبتی برای حضور در سطح شهرستان و دریافت زباله نداشته باشند.

جمع آوری ۱۰۰درصدی زباله های عفونی و آزمایشگاهی در صومعه سرا

در ادامه این جلسه رئیس شبکه بهداشت و درمان صومعه سرا اظهار کرد: شهرستان صومعه سرا در حوزه بازیافت و جمع آوری پسماندهای عفونی و بیمارستانی عملکرد مطلوبی در سطح استان داشته و به عنوان شهرستان پاک از آن یاد می شود.

محسن حسین زاده با بیان اینکه در زمینه پسماندهای بیمارستانی در سال های گذشته با مشکل مواجه بودیم، افزود: در حال حاضر با اقدامات انجام شده این مشکل مرتفع شده است.

وی با اشاره به جمع آوری زباله های عفونی بیش از ۹۵ درصد از مطب های خصوصی، گفت: متاسفانه تنها چند مطب در سطح شهرستان هستند که در این زمینه همکاری لازم را انجام نمی دهند.

رئیس شبکه بهداشت و درمان صومعه سرا یادآورشد: ۱۰۰ درصد آزمایشگاه های شهرستان صومعه سرا با بستن قرار با شرکت های معرفی شده تحت پوشش جمع آوری پسماندهای بهداشتی قرار دارند.

ابتر ماندن برخی مصوبات

وی با بیان اینکه برگزاری جلسات باید دارای بازخورد و نتیجه مثبت در سطح شهر شود، گفت: متاسفانه برخی موارد شاهد این هستیم که مصوبات جلسات ابتر مانده و کاربردی نیست.

حسین زاده با اشاره به افزایش سگ گزیدگی طی سال های گذشته در سطح شهرستان، خاطرنشان کرد: باید در زمینه جمع آوری سگ های ولگرد که گاها ناقل بیماری نیز بوده باید جلسات و راهکارها کاربردی و عملیاتی باشد.

به گفته این مسئول باید اقدامات موثری در حوزه جمع آوری، عقیم سازی و نگهداری از سگ های ولگرد در سطح شهرستان انجام شود زیرا حضور سگ های ولگرد از نظر زیبایی نیز به چهره شهر لطمه وارد می کند.

به اشتراک بگذارید:

نگاه شما:

security code